Ilustrační obrázek Začátečník

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

Jak vybrat vybavení do začátku?

28. 08. 2009    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Pro nováčky může být výběr správných holí a dalšího vybavení složitý úkol. Výběr je tak složitý i proto, že existuje prakticky nekonečná škála možností. Nebylo tomu tak vždycky, ale v dnešní době si můžeme vybírat prakticky bez omezení. Abychom vám pomohli celý proces zjednodušit, připravili jsme pro vás pár rad.Úvodem

Nic se nemá přehánět. Nenalhávejte si, že se rychle stanete hráčem s jednomístným handicapem, a proto potřebujete to nejlepší a nejdražší  dostupné vybavení. Samozřejmě vám nebude nikdo bránit, pokud ho skutečně chcete a máte na to, ale potrřebujete ho doopravdy?

Jak vybrat hole

Pro začínající hráče jsou velmi vhodné hole s nízkým těžištěm a větší hlavou - hole s tzv. cavity back mají těžiště rozložené po celé délce hlavy hole a tím usnadňují správné zasažení míče. Nezatěžujte se technickými vymoženostmi, jimiž disponují nejnovější hole od známých firem. Hole zahrají jen to, co umíte vy. Později, až se z vás stane dobrý hráč, začnete teprve vnímat rozdíl mezi jednotlivými značkami a modely.

Ocel nebo grafit?

Mluvíme samozřejmě o shaftech, ale na vaší volbě v podstatě tolik nezáleží. Ať už ocelové nebo grafitové shafty, váš první set golfových holí bude velkou neznámou. Materiál, z něhož bude vyroben shaft, vaše výsledky příliš neovlivní. Z hlediska ceny jsou obecně hole s grafitovými shafty dražší než ty s ocelovými, ale u některých setů pro začátečníky je cena prakticky shodná. Poradit se dá v podstatě jediné - grafit lze doporučit pro ženy a hráče v seniorském věku, ocel naopak pro mladíky a muže ve středním věku. Výhodou grafitu je jeho lehkost a pružnost, díky nímž se s ním lépe provádí odpálení míčku a ten se lépe dostává do vzduchu. Ovšem nejvíce záleží na vaší technice úderu a tu grafit sám o sobě nezlepší.

Nové nebo použité hole?

Máte několik možností. Možná nejlepší volbou je návštěva golfového obchodu (u každého hřiště jeden najdete a ve všech větších městech potkáte další), kde si budete moci vybrat z nových i použitých holí. Pokud budete chtít ušetřit, podívejte se, co je na trhu a finální nákup udělejte přes internet. Řada našich internetových obchodů nabízí výhodné nabídky, existují samozřejmě i zahraniční zdroje a poslání vybavení z Anglie nebo Spojených Států je dnes už běžnou záležitostí. Vyzkoušet můžete i různé bazary golfového výbavení (jeden takový najdete i na našich stránkách). Vybírejte podle své kapsy a podle pocitu, zda vám hole sedí - u začínajícího hráče na kvalitě holí až tak nezáleží a když se pro vás golf stane koníčkem a rozhodnete se investovat do lepšího vybavení, tyhle zase prodáte.

Podívejte se na gripy

Pokud kupujete použité hole, podívejte se na gripy, tedy na úchopovou část hole. Pokud jsou staré a ohrané, nemusí to být ještě důvod k zavržení vybraných holí. Gripy se dají vyměnit za poměrně malý peníz a staré hole najednou dostávají novou kvalitu. Ani u nově kupovaných holí gripy nepodceňujte, měly by vám vyhovovat. Koneckonců je to jediná část hole, které se dotýkáte, a proto jim věnujte náležitou pozornost.

Hole na míru

Ale ne, zatím  na ně zapomeňte. Pro začátečníka jsou důležité jiné věci.

Jaké zvolit míčky

Pro začátečníka hraje výběr míčku jen malou roli. Kdokoliv vám říká něco jiného, jako kdyby tlačil káru před koněm. Více než starosti o míčky nebo hole je důležité naučit se základy techniky a mít ze hry potěšení. Zbytek přijde později sám.

Co na sebe

Obuv a to ostatní

Ilustrační obrázek - Lidé na golfuKovbojské koně, vysoké podpatky a běžecké boty mohou na hřišti a zvláště pak na greenu udělat pěknou paseku a jsou přirozeně zakázány. Nemusíte mít zrovna speciální golfovou obuv, tenisky nebo boty s lehkou gumovou podrážkou jsou také vhodné. Ovšem některé renomované kluby mohou požadovat jen speciální golfovou obuv. Pokud si nejste jistí, raději předem zavolejte.

Oblečení pro muže

Pro muže jsou obvyklým oblečením kalhoty (ne rifle!), tričko s límečkem nebo košili a boty vhodné na golf. Díky Tigeru Woodsovi a dalším inovátorům lze dnes nosit i trička se stojáčkem a roláky a v ostatních oblastech došlo také k uvolnění - už se tak striktně nedodržuje dříve přísný zákaz hry v šortkách a dnes už jen některé kluby hru v krátkých kalhotech na svém hřišti zakazují. Znovu je nejlépe si do daného klubu zavolat a ujistit se předem. Hlavně se nebojte být originální a zajímaví - současná móda přeje odvážným.

Oblečení pro ženy

Muži to mají o něco jednodušší, u nich je golfové oblečení dané. V průběhu golfových dějin prošlo oblečení doporučované pro ženský golf dlouhým vývojem. Začínalo se dlouhými sukněmi ke kotníkům a blůzami upnutými až ke krku. Dnešek je k ženám benevolentnější. Takže si lze vybrat mezi šortkami, krátkou sukní nebo kalhotami. Tričko s límečkem je povinností, stejně jako obuv vhodná pro golf.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter