Ilustrační obrázek - Golfové hole Začátečník

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

Jak hrát golf

22. 09. 2009    Golfnet  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Při seznamování s golfem je dobré mít na paměti zásadu, že je třeba nejdřív se naučit chodit, než začnete běhat. Najděte si nějaký driving range, půjčte si hůl (nejlépe železo č.7) a zkuste pár odpalů. Baví vás to? Vyberte si trenéra, domluvte si hodiny a postupujte metodicky. Zažité špatné návyky se odstraňují mnohem déle než trvá naučit se správnou techniku.Úvodem

Hru můžeme rozdělit na tři relativně samostatné části - odpalování, krátkou hru a patování.

Odpalování (full swing)

Účel je jasný, dostat míček úderem co nejdál od vás (a obvykle co nejblíže k jamce) v požadovaném směru. Asi nejpopulárnější činnost začínajícího golfisty. Přijdete poprvé na driving range, půjčíte si hůl a bum - míček zůstal na svém místě a vy máte skoro vykloubené rameno. To je asi nejběžnější ukázka prvního úderu začátečníka. Nechte se poučit a mějte na paměti, že u odpalu jde výuka po ose technika úderu - směr odpalu - délka odpalu. V žádném případě se tedy nesnažte hned napoprvé odpálit míček k praporku označujícímu 100metrovou hranici, na to je dost času. Golfový úder je natolik komplikovaná činnost, že ji nemá smysl blíže popisovat a většina z vás už ho jistě někde viděla. Silně doporučujeme, abyste si nechali při odpalování poradit - ať už od profesionála, nebo známého či kamaráda, který vás na golf přivedl.

Kráká hra (pitching, chipping)

Krátkou hrou se snažíme obvykle dosáhnout greenu ze vzdálenosti 20 - 60 metrů tak, aby míček skončil co nejblíže k vlajce. Pro tento účel používáme hole s vyššími čísly (železa 8, 9, wedge P a S). Opět platí co už bylo řečeno - krátká hra je začínajícími golfisty poněkud podceňována na úkor snahy dosáhnout co nejdelší odpal. To je chyba - krátká hra a patování se podílejí na hře obvykle asi 65%, proto bychom jim měli věnovat naopak zvýšenou pozornost.

Pitching

Při hraní tímto stylem používáme zkrácený nápřah, nohy jsou v postavení jako při klasickém odpalu, jen blíže u sebe a hůl držíme o něco níže - tedy blíže k zemi, pro získání větší kontroly. Výsledkem úderu by měl být ukázkový vysoký oblouk opsaný míčkem, který dopadá na zem takřka kolmo a díky tomu už od místa dopadu příliš neutíká.

Chipping

Pokud se rozhodneme hrát chip, jsme obvykle už poměrně blízko greenu (kolem 10 metrů) a snažíme se umístit míček co nejblíže k jamce. Úder připomíná hodně silný pat - při úderu nezalamujeme zápěstí, ale ruce s holí prochází kolem těla jako kyvadlo.

Patování (putting)

Patováním myslíme hru na greenu nebo v jeho blízkosti, kdy používáme hůl zvanou patr (putter), jejímž cílem je dostat míček do jamky. Přestože naučit se správně patovat je poměrně jednoduché, provádění této činnosti v praxi na greenu už tak jednoduché není. Na greenech jsou vymodelovány různé vlny, nebo se green někam svažuje a dobře ránu přečíst a pak i zahrát je ze začátku těžké. Svou roli hrají hlavně nervy a kolikrát se stane, že minete i z "to-přece-musím-dát" pozice.

Mnoho začínajících golfistů patování a krátké hře vůbec, nevěnuje takovou pozornost, jakou si bezesporu zaslouží. Ale stačí si jen uvědomit, že chybný úder při patování má stejnou hodnotu jako pokažený odpal z týčka.

Golfnet


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter