Ilustrační obrázek - Golfové hole Začátečník

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

Jaké existují druhy golfových holí?

21. 08. 2009    Golfnet  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Hole jsou základním golfovým náčiním. Původně dřevěné, v současné době se vyrábějí z moderních, někdy až kosmických materiálů. Rozdělují se na hole pro dlouhé rány (woods - dřeva), běžnou hru (irons - železa) a patování (putter - patr). Hole mají čísla od 1 do 9 a také písmenné označení (P, S). Obecně platí, že čím větší je číslo hole, tím kratší je vzdálenost, na kterou se s ní odpaluje.Driver

"Drajvr" je dřevo s číslem jedna. Používá se pro odpálení míčku z týčka, tedy pro první úder na jamce. Při úderu jde o dosažení co největší vzdálenosti (samozřejmě s dostatečnou přesností), obvykle přes 200 metrů. Velmi zkušení hráči používají tuto hůl i tam, kde je fairway dlouhá a je zapotřebí také druhého dlouhého úderu.

Fervejová dřeva

Dřeva se používají pro hraní míčku na fairwayi, když potřebujeme dosáhnout dlouhé rány. Mnoho hráčů také používá dřevo č.3 pro hraní prvního úderu z týčka, protože má větší sklon úderové plochy a dá se s ním snáze dosáhnout větší přesnosti.

Kromě dřeva č. 3 se pro dlouhou ránu z pole používá řada dalších dřev. Zejména senioři, ženy a začátečníci používají i dřeva s čísly 7 a 9 pro volbu při hraní v obtížných situací (vysoký sklon fairwaye, rough apod.) namísto dlouhých želez, která jsou obtížněji zvládnutelná. Dají se použít také tam, kde se pohybujeme mezi překážkami a potřebujeme dosáhnout "svíce" při odpalu.

Hybridy

Další druh hole, která je něčím mezi dřevem a železem. Má menší a těžší hlavu než dřevo a je na kratším shaftu. Dokáže ale odpustit víc než dlouhé železo, takže se s ním dobře hraje dlouhá rána. Bývá nazývána také rescue, utility apod. - a úplně první hybrid se nazýval The perfect club. :)

Železa

  • Dlouhá železa - hole s číslem 1, 2 , 3 a 4. Železa používaná pro odpaly na vzdálenost kolem 150 - 200 metrů. Jejich efektivní použití vyžaduje zkušenost a tak se s nimi obvykle setkáváme u lepších hráčů, hodí se také na skotská linksová hřiště, kde je potřeba hrát nižší dlouhou ránu pod větrem. Běžný hráč obvykle dlouhá železa nahrazuje dřevy nebo hybridy kvůli jejich snažší ovladatelnosti.
  • Střední železa - čísla 5, 6, 7 (někdy i 8). Při použití těchto holí se obvykle snažíme dosáhnout greenu (a ti lepší z nás ho dosahují) ze vzdálenosti okolo 100 - 125 metrů.
  • Krátká železa - čísla 9, Pitching wedge, Sand wedge, Lob wedge (někdy i 8) - někdy se také označují jako "scoring clubs".
    Když vezmete tyto hole do ruky, hodláte dosáhnout greenu na krátkou vzdálenost a také doufáte, že míček skončí svou pouť poblíž jamky a vy získáte dobrou pozici pro patování. Mají kratší shaft a vysoký loft. S holemi označenými jako wedge se málokdy hraje plný švih - jsou určeny zejména pro pitch, lob, chip nebo ránu z bunkeru.

Patr / Putter

Ilustrační obrázek - Golfová jamkaTuto hůl berete do ruky, když dosáhnete greenu a dohráváte míč do jamky. Lze jej použít i pokud jste v blízkosti greenu a nechcete hrát chip - mezi míčem a greenem už není žádná vysoká tráva nebo překážka a dá se tedy patovat. Existuje i možnost použití patru pro bezpečnou ránu z bunkeru u greenu, pokud green nemá ostrou hranu.TIP: o některých typech holí jsme již psali. Pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se na naše články o povolených a zakázaných driverech, hybridech a jejich původu a o železech. Pro herní tipy navštivte naši sekci o tréninku.

Golfnet


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter