Ilustrační obrázek - Golfové hřiště Začátečník

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

Golfová etika

11. 09. 2009    Golfnet  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Stejně jako v normálním životě, tak i v golfu platí pravidla slušného chování. Když je budete respektovat, bude vaše hra zábavnější a pohodovější. Každý vás bude mít rád ve svém flightu, a to bez ohledu na to, jak dobrý hráč jste.Oblečení

Pokud máte pochybnosti o tom, co na sebe, zkuste zajít do nějakého golfového obchodu a poradit se.

  • Páni obvykle nosí - kalhoty (ne džíny) nebo šortky, tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty.
  • Dámy obvykle nosí - sukni, šortky nebo dlouhé kalhoty, tričko s límečkem nebo se stojáčkem, golfové boty.
  • Doporučeny jsou doplňky jako brýle proti slunci, kšiltovka a další obrana proti sluníčku.

Když začínáte

  • Abyste mohli hrát v klidu, vybírejte si veřejná hřiště, devítky nebo choďte hrát ve všední dny. Na atraktivním hřišti v sobotu dopoledne bude spousta dalších golfistů všude kolem vás a to může začátečníka dostat pod tlak a rozhodit mu koncentraci.
  • Rezervujte si tee-time předem a buďte přesní.
  • Zrušte rezervaci, pokud ji nejste schopni dodržet.
  • Pokud hrajete na hřišti, mějte svůj bag, hole si nepůjčujte od spoluhráčů.

Na cvičném greenu

Pokud se vydáte na cvičný green, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud je green prázdný, klidně můžete zkoušet dlouhé paty. Pokud ne, omezte svoje patování na kratší vzdálenost. Je možné, že budete s jiným hráčem patovat na stejnou jamku, snažte se navzájem přizpůsobit. Pokud jamku dohrajete, vyberte z ní míček a přesuňte se na místo, které je momentálně volné. Při pohybu na cvičném greenu mějte vždy na paměti, že někomu můžete stát v ráně, tj. mezi ním a jamkou - není nic horšího, než hráč, který blokuje tři jamky najednou a ostatní okolo něj čekají, až si dohraje. Dodržování těchto pravidel nám všem umožní lepší hru a podpoří naši snahu pilným tréninkem zlepšit výsledky.

Tee time

Tee time je něco jako golfový rezervační systém. Dnes už ho potřebujete téměř na kterémkoli hřišti v každou denní dobu. Je proto vhodné svůj tee-time na vybraném hřišti rezervovat - i na menším hřišti se může třeba ve vámi vybraný den hrát nějaký turnaj, nebo třeba opravují greeny. Co byste v každém případě měli dodržet je stanovený čas, na hřišti nechcete hrát sami a ani vám by nebylo příjemné zbytečně čekat.

Na hřišti

Mějte na paměti, že na hřišti obvykle nejste sami a pokud je plno, pak je třeba mít na mysli především jedno - zbytečně se nezdržujte. Nikdo po vás nechce, abyste pádili po hřišti jako když běžíte závod na sto metrů, ale snažte se minimalizovat čas prodlev. Pokud hledáte míček, podle pravidel na to máte 5 minut - a dodržujte je, stejně tak z důvodu úspory času hrajte rovnou provizorní míč (pokud máte důvod domnívat se, že je původní míč ztracen, či v autu) a ne až je jasné, že původní nenajdete.

Nezdržujte se také dlouhým rozebíráním situace se spoluhráči před zahráním míčku. Pokud dokončíte jamku, co možná nejrychleji opusťte green a uvolněte ji pro další skupinu. Před odehráním míčku zkoušejte úder jen jednou, víckrát to stejně nemá cenu, ztrácíte koncentraci. Pokud je skupina jdoucí za vámi rychlejší, je podle pravidel, že ji pustíte před sebe. Nezapomínejte na to.

Že je nevhodné během hry používat mobilní telefony, je snad každému gentlemanovi a dámě hrající golf jasné. Také nepodceňujte vyrovnání sázek - pokud tedy o něco hrajete. Těžko vám třeba vaši partneři budou důvěřovat i v běžném životě, když nedostojíte svým závazkům na hřišti.

Nekomentujte výkony spoluhráčů, každý nemůže být tak dobrý jako vy a hlavně jim proboha neraďte - tedy pokud vás o to sami nepožádají. I pak je ale lépe nechat si rady na cvičné odpaliště.

Pokud se někdo ve vaší blízkosti chystá odpalovat či patovat, je samozřejmé, že se zastavíte a ztišíte. Pokud někdo bere ohledy na vaši hru a chová se tak jak má, nezapomeňte mu poděkovat - není to až taková samozřejmost a potěší to.

Přednost na hřišti mají obvykle flighty o menším počtu hráčů a mají také právo předejít plný flight před sebou. Ten by je také měl k předejití sám vybídnout. Hráči hrající celé kolo mají právo předejít hráče hrající kolo neúplné. Jednotlivec nemá na hřišti žádné postavení a měl by dát přednost jakékoliv skupině.

Pečujte o hřiště. Před opuštěním bankru po sobě zahlaďte všechny nerovnosti a díry, které jste v bankru způsobili. Opravujte místa po vyseknutých řízcích tak, že drn zašlápnete zpět na původní místo. Neodkládejte golfové bagy na green, zabráníte tak jeho poškození. Po dokončení hry na greenu byste po sobě měli opravit případné díry a nerovnosti způsobené hřeby vašich bot. Na odpališti byste neměli vůbec při cvičném švihu vyseknout drn.


Tip: Pro další rady a podrobnější návod, jak se při hře správně chovat si můžete přečíst náš článek o golfové etiketě.

Golfnet


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter