Ilustrační obrázek

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

10 věcí, na které je dobré při hře nezapomenout

14. 08. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Každý golfista občas na hřišti zmatkuje a dělá chyby. To je fakt. U začátečníků se to stává častěji, než naberou potřebné zkušenosti. Proto si dnes zopakujeme pár základních věcí, na které není dobré na hřišti zapomínat. Zpříjemní to hru vám i okolí a budete mít jistotu, že hrajete tak ohleduplně, jak jen to jde.Pár dobrých rad

Následující odstavce neobsahují nic nového nebo převratného. Jsou jen shrnutím věcí, na které by golfista měl při hře pamatovat, aby si on sám i jeho spoluhráči lépe užili hru. Nejde vždy o pravidla, ale i o etiketu a slušné chování vůči ostatním hráčům. Začátečníkům pomůžou "na nic nezapomenout" a ti pokročilejší mohou článek vzít jako malý test, jestli se na hřišti vždycky chovají správně a ohleduplně.

1. Na prvním týčku nezmatkovat!

Všichni to známe. Přijdete na první odpaliště a máte odehrát drive pod dohledem vašich spoluhráčů, maršála a možná i flightu, který půjde po vás. V horším případě na vás mají výhled i všichni, kdo právě sedí na terase u klubovny. Je snadné se nechat vystresovat a poslat první ránu kamkoli jinam, jen ne na fairway. Jak se nervozitě ubránit?

Můžete zkusit pár tipů - rozcvičit se, popovídat si s ostatními, párkrát se zhluboka nadechnout nebo si loknout z placatky "na uklidněnou". Cokoliv, co pomůže se uvolnit a na chvíli odvést pozornost od stresujícího odpalu. Pak s klidem přijdete k týčku a pošlete krásný drive daleko dopředu. Vaše tělo totiž ví, jak ránu zahrát - jen se mu do toho nesmí moc plést hlava.

2. Hrát ready golf je v pořádku

Rychlost hry je kámen úrazu na spoustě hřišť. Zejména o víkendu, kdy je hřiště plné, se vyplatí hrát "ready golf". To zahrnuje zejména zásadu, že hraje ten, kdo je připravený. Nejsme na PGA, abychom museli vždycky čekat na toho, kdo je od jamky nejdál a tedy na řadě. S přáteli si tuhle malou úpravu pravidel určitě můžete dovolit, stačí jen ostatní upozornit, že hrajete, aby s tím počítali.

S rychlostí hry souvisí i mentální příprava. Už při příchodu k míčku si promýšlejte, jak bude vypadat vaše příští rána, čím bude hrát a kam. A můžete si i zavést jednoduchou rutinu před ránou - jeden, dva cvičné švihy, žádné dlouhé přemýšlení a plánování.

3. Nechat předejít rychlejší flight

I když hrajete rychle, může se stát, že hledáte nebo je flight za vámi prostě rychlejší. Než si nechat pálit za záda, je lepší nechat flight za vámi předejít.

Pokud se rozhodnete hráče za vámi pustit před sebe, dá se to udělat např. na nějakém tříparu - a odehrát ho stylem tzv. call hole. To znamená, že odpálíte z týčka a jakmile se dostanete všichni na green, jen své míče omarkujete a necháte flight za vámi odpálit první ránu. Potom buď dopatujete, nebo počkáte, až předcházející flight dohraje celou jamku.

4. Zkontrolovat telefon ano, ale ohleduplně!

V přátelské hře není používání telefonu na hřišti žádná neobvyklá věc. Zavolá kamarád, kolega z práce pošle email nebo budete chtít zkontrolovat předpověď počasí, protože na západě se nějak stahují mraky. Pokud se chcete chovat ohleduplně k ostatním, stačí dodržet pár jednoduchých zásad:

  • odpovídejte na hovory a maily, jen když přecházíte mezi jamkami. Nebudete tím zdržovat hru,
  • pokud je hovor delší, ale důležitý, prostě raději jednu jamku vynechejte. A hlavně mluvte potichu nebo někde, kde nebudete ostatní rušit,
  • a pokud to jde, nechte telefon v bagu. Ono to většinou počká.

5. Úleva

Je zvláštní, kolik hráčů neumí správně využít úlevu od překážky, cesty, půdy v abnormální stavu apod. Takže pro jistotu - pokud máte nárok na úlevu, najděte si místo (ne blíže jamce), kde se můžete postavit a provést švih tak, aby vám nepřekáželo to, kvůli čemu si úlevu berete. Až od tohoto místa pak odměříte vzdálenost jedné hole, do které budete míč dropovat.

6. Bunkery je třeba hrabat pečlivě

Zahráli jste do bunkeru? Nevadí. Po fairwayi umí hrát každý, ale tady můžete ukázat, kolik je ve vás z Phila Mickelsona. Nejde ale jen o zahrání rány. Při příchodu k bunkeru si nechte bag na té straně, kudy budete pokračovat na jamce dál a hrábě si doneste rovnou s sebou k nejbližšímu místu, kde můžete bezpečně do bunkeru vstoupit. Po odehrání rány uhrabte všechny stopy po botách i míči a hrábě nechte ideálně mimo písek vedle bunkeru rovnoběžně se směrem jamky. Nebo v držáku na hrábě, pokud tam je.

7. Vypichovat se musí!

Zvlášť za deštivého počasí znamená každá rána do greenu pořádný pitchmark. Prostě důlek, který - pokud ho neopravíte - značně zkomplikuje pat tomu, kdo přes to místo bude někdy v budoucnu hrát. Přitom je to jednoduché - vypichovátko má v kapse každý (a kdo ne, má alespoň týčko) a vypichovat jsme se učili už jako malí. Kdo si nepamatuje, jak se to dělá, může se podívat do našeho staršího článku. A i když najdete pitchmark, který určitě není váš, taky ho vypíchněte. Greenkeeper a všichni hráči za vámi vám budou moc vděční.

8. Čtení greenu se dá naučit

Patování dělá polovinu hry - ale s větším počtem ran ve hře se dá na greenu leccos ušetřit. Určitě si před hrou nezapomeňte zajít na cvičný green a zahrát pár patů. Je dobré dostat do ruky cit pro rychlost, protože ta se na každém hřišti liší. Ve hře samotné je dobré si najít pro hru na greenu pár pravidel a držet se jich. Už jsme o čtení na nerovných greenech psali, ale v souhrnu se dá říct asi toto:

  • patovací rutina. Pokud ji nemáte, nacvičte si ji tak, abyste ke každému patu přistupovali stejně,
  • green můžete začít studovat už při příchodu k němu. Zejména celkový sklon hodně napoví o tom, jak to poteče
  • při čtení greenu se dojděte podívat i za jamku, z druhé strany,
  • čím rychlejší pat, tím méně ho ovlivní zlom greenu. Tj. dlouhý pat do kopce můžete hrát téměř rovně, opačným směrem musíte pečlivě zvolit, kam nadehrát,
  • pokud nevíte, jak byste měli míč zahrát, představte si vodu stékající směrem k jamce. A pokud ani to k přečtení patu nepomůže a prostě nevíte, zahrajte rovnou ránu a hlídejte si zejména tempo.

9. Označování míče je snadné, ale hlavně důležité

Na greenu by si každý hráč měl svůj míč označit a zvednout. Má to několik důvodů. Za prvé vyloučíte možnost, že by ho někdo při svém patu zasáhl (a musel si připsat dvě trestné rány). Za druhé si míč můžete po zvednutí očistit a až přijdete na řadu, při vracení na místo ho natočit tak, abyste mohli snadno zamířit a poslat pat přímo do jamky. Při označování (markování) míče vždy položíte markovátko za míč (myšleno na stranu, která je nejdál od jamky) předtím, než ho zvednete.

Občas je nutné přemarkovat - pokud by markovátko leželo v dráze patu jiného hráče a on o to požádá. I tady je postup jednoduchý - zeptáte se spoluhráče, na kterou stranu máte přemarkovat. Pak položíte patr vedle markovátka ve směru nějakého významného prvku poblíž - např. namíříte na stromek, bag apod. - a markovátko přemístíte na druhou stranu patru. Velmi důležité je nezapomenout před odehráním vlastní rány markovátko vrátit na původní místo. Ani netušíte, jak často hráči takhle omylem přijdou k trestným ranám.

10. Obsluhovat vlajku není žádná věda

Protože při patování musí být praporková tyč z jamky venku, je potřeba ji obsloužit. Vlajku si bere na starost obvykle ten, kdo zahrál nejblíž k jamce (tedy pokud s sebou nemáte caddyho). Pokud jste to vy, označíte svůj míč a pak vlajku buď vyndáte, nebo obsloužíte. To záleží na tom, jak daleko od jamky leží míčky ostatních hráčů - ale když si nejste jistí, vždycky se můžete zeptat hráče, který je na řadě.

Při obsluhování vlajky je dobré podržet praporek, aby se netřepal ve větru a celou vlajku povytáhnout - abychom zajistili, že nezůstane "kousnutá" v jamce. Neopírejte i ale o kraj jamky, mohl by se poničit. Pokud svítí slunce, je potřeba pohlídat, kam padá stín a stoupnout si tak, abychom nestínili dráhu patu spoluhráče. A určitě nezapomeňte vlajku z jamky včas vytáhnout, pokud jde míček tzv. "in". Dvě trestné rány by za trefení praporkové tyče dostal hráč, který patoval, i když je to vaše vina - a tomu se určitě chceme vyhnout.

Pokud už jsou všichni dost blízko a není potřeba obsluhovat, položte praporkovou tyč na green nebo vedle něj. Vždycky ale dost daleko od místa, kam by se mohl zatoulat špatně zahraný pat některého hráče. I za trefení ležící vlajky by totiž byly dvě trestné rány (ve hře na rány).


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter