Ilustrační obrázek Hraj golf

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak začít s golfem >

Začněte s golfem právě teď

12. 07. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Čtyřletý projekt České golfové federace "Hraj golf, změň život" pro podporu rozvoje golfu u nás má za sebou první měsíce provozu. Jedním z nejatraktivnějších míst pro začátečníky se stal Rohanský ostrov v Praze, kde si golf za pět týdnů vyzkoušelo přes 200 zájemců. Tomáš Zapletal, jeden z místních trenérů, nám prozradil, jak to celé probíhá.Driving na Rohanském ostrově

CZGOLF logoDriving range na Rohanském ostrově v Praze, který provozuje společnost CZ Golf, je velmi oblíbeným tréninkovým místem. Není proto divu, že po spuštění kampaně Hraj golf se sem přivalila doslova záplava nadšenců, kteří chtěli golf vyzkoušet (přes 200 zájemců během prvních několika týdnů). Jak takové první setkání s golfem probíhá?

Začít je jednoduché

Tomáš ZapletalKaždý zájemce, který chce golf vyzkoušet, se musí nejprve přihlásit. Na webových stránkách projektu si na mapě vybere svůj kraj a dostane nabídku míst (golfových klubů, resortů a driving range), které se do projektu zapojily. Vybere si jedno, zkontaktuje přímo klub/hřiště, kde chce golf zkusit a dohodne si termín návštěvy.

Způsob přípravy nových hráčů se v jednotlivých tréninkových místech příliš neliší. Na Rohanském ostrově se nováčci seznamují s golfem ve skupinách do 10 lidí. Tři tréninkové hodiny jsou spojeny dohromady v jeden blok, který zahrnuje následující:

  • seznámení s golfovým vybavením
    trenér představí golfové hole, popíše z čeho se skládají a vysvětlí rozdíly mezi jednotlvými holemi, vysvětlí nováčkům, které hole jim do začátku budou stačit, pokud by chtěli s golfem pokračovat
  • seznámení se s pravidly golfu
    základní pravidla, která mohou hráče na hřišti potkat - např. co znamenají různé barvy kolíků, u kterých se dropuje a kam a u kterých se hráč musí vrátit a hrát z původního místa
  • teorie golfového úderu
    začátečníci se naučí, jak odrazit míč od hole a dozvědí se, že vzdálenost a výšku rány určuje loft hole, přičemž samotný pohyb (úder) se v zásadě nemění
  • praktická část přípravy - patování, krátká hra (pitch, chip), dlouhá hra (pokud vám některé pojmy nejsou příliš jasné, zkuste si je vyhledat v našem slovníku)

Co se začátečníci naučí

Během prvních tří seznamovacích hodin by měli nováčci získat představu o tom, co to golf je a jaká jsou jeho základní pravidla. Zároveň si ho vyzkouší a zjistí, zda je bude bavit - alespoň natolik, aby přišli znovu a zkusili si něco víc. Nejde o to hráče během jediného dne naučit hrát golf, ale dokáže zahrát metrový pat, přihrát si na green z 20 m a odpálit 50 m ránu. Hlavním cílem projektu je změnit pohled veřejnosti na golf jako snobský sport pro elitu a přilákat je k němu. A pokud se jim to zalíbí, nabídnout možnost, jak se ho začít učit.

Další krok

Pokud si účastník kurzu věří nebo už měl s golfem nějakou zkušenost, má šanci po absolvování prvních tří hodin zkusit za 200 Kč složit zkoušku, která mu umožní začít chodit hrát na hřiště. Ještě nebude amatérským golfistou s klubem a hendikepem, ale dostane příležitost hrát.

Ostatní hráči, kteří teprve skutečně začínají a na zkoušku se ještě necítí, ale chtěli by s golfem pokračovat, si mohou nechat  od trenéra poradit, jaké hole budou do začátku potřebovat. Zároveň se nováčkům otvírá nabídka pokračovacích začátečnických kurzů pro 4-6 členné skupinky, které zahrnují 12 lekcí s trenérem. Jejich náplní je praktický i teoretický výcvik a na konci kurzu mohou účastníci složit zkoušku a získat základní členství v CZ Golf.

Ještě váháte?

Tomáš ZapletalI když nemáte vůbec žádné zkušenosti s golfem, nemáte se čeho bát. Na kurz chodí zájemci všech věkových kategorií, nejstaršímu z nich bylo přes 60 let. Ženy většinou přijdou s kamarádkou nebo partnerem, ale určitě můžete přijít i samostatně.

Reakce nováčků na kurz je obvykle nadšená a mají obrovskou radost, když se jim podaří trefit do míče. Většina z nich už viděla golf alespoň v televizi při přenosech z PGA Tour a mají pocit, že odpálit míč je velice snadné. Ve skutečnosti ale zjistí, že je to o něco těžší - o to větší radost ale mají z každé povedené rány.

Za pár korun si tak vyzkoušíte sport, který u nás ještě není mezi veřejností příliš rozšířený a zjistíte, zda vás bude bavit. Pokud vás to chytí, můžete pokračovat dál - tak intenzivně, jak budete sami chtít. Držíme vám palce.

Pozn: Za poskytnutí informací o prvních praktických zkušenostech děkujeme Tomáši Zapletalovi z DR na Rohanském ostrově.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter