Trénink s Davidem Carterem Zkušenost

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak trénovat >

Jak mě trénoval David Carter

19. 05. 2014    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

David Carter u nás určitě není neznámé jméno. Trenér spojený s řadou výborných hráčů, který ale dává hodiny i naprostým začátečníkům. Otestovali jsme hodinu s ním, abychom zjistili, co se skrývá v jeho golfovém učení.David Carter - hráč a trenér

Něco málo životopisných údajů o Davidu Carterovi - 15 let měl herní kartu na European Tour, kde odehrál přes 370 turnajů. V roce 1998 na Irish Open porazil v play-off Colina Montgomerieho, skončil 19. ve finančním žebříčku a zařadil se mezi sto nejlepších hráčů golfu světa. Dvojice David Carter - Nick Faldo vyhrála Světový pohár, párovou soutěž se zastoupením hráčů z celého světa (mimochodem - tento triumf byl historicky prvním vítězstvím v SP pro Anglii).

Před pěti lety Carter přestal hrát kvůli zranění a začal se věnovat mentoringu a koučování golfu. Má velmi specifickou metodu a využívá kombinaci neuropsychologických technik, psychosomatického přístupu a principů koučinku. Když k tomu připočtete dokonalou znalost biomechaniky a vlastní vyjímečnou zkušenost z hraní golfu, dostanete trenéra, jakého by si přál každý.

Mezi jeho žáky v Čechách patří amatérská i profesionální golfová špička jako je Marek Nový, Šimon Zach, Martin Příhoda a další. Trénuje i například fotbalovou legendu Patrika Bergera nebo olympijského vítěze Romana Šebrleho. Neučí ale samozřejmě jen hvězdy, i naprostý začátečník může začít hrát právě s Carterem.

Jaký je trénink s Davidem Carterem?

Samozřejmě nám to nedalo a chtěli jsme otestovat trénink s Carterem na vlastní kůži. Proto jsme se za ním vydali do Park Golfu Hradec Králové, kde v současné době (také) dává lekce. První dojem z Davida jako trenéra je velmi pozitivní. Setkáte se s přátelským, otevřeným člověkem, který se vyptá na základní informace o vašich zkušenostech a problémech ve švihu (pokud nějaké máte) a nechá vás hrát.

Říká se, že Carter nevyučuje techniku švihu, ale hráči se s ním naučí hrát golf. A lekce podle toho vypadá. Nečekejte, že byste nacvičovali specifické držení, úhel nápřahu nebo postavení při finiši. Carter vás povede pocitově - nechá vás hrát špatné i dobré rány a vnímat rozdíl. Samozřejmě u hráče vypozoruje, v čem dělá základní chybu a začne na ní spolu s ním pracovat. Jen to udělá tak, že si ani nevšimnete, na čem vlastně pracujete.

Carterova metoda má i své stinné stránky. Člověk, který není na koučování zvyklý nebo má trochu méně trpělivosti (tak jako já), se bude cítit podivně, když mu trenér bude pokládat "hloupé" otázky ve stylu "je správné hrát takhle, nebo takhle?" jednu za druhou. Pochopíte ale, že když nad naprosto základními nebo banálními golfovými otázkami musíte sami uvažovat, namísto aby vám trenér řekl, jak to je, učíte se analyzovat svůj švih a tím si vytváříte základ pro postupné zlepšování.

Golf podle Cartera

Co jsme si z tréninku odnesli? Pár základních myšlenek, které definují pohled Davida Cartera na golf samotný. Základní motto by mohlo být, že golf je jako život. Velmi proměnlivý, nekonzistentní, neustále přinášející nové výzvy. Žádná situace ve hře se neopakuje dokonale, nic není stejné - tak jako v životě. Golf je ale především hra a tak je potřeba k němu přistupovat. Neříkat si, že je to těžké, ale brát ho jako výzvu. Bavit se a užívat si ho, i když mi to právě dneska nejde.

A když se mi ve švihu objeví chyba, dojdu na driving a zkusím ji zopakovat. Potom zkusím něco ve švihu změnit a postupně tak můžu přijít na to, co dělám špatně a co mi pomůže upravit švih způsobem, který potřebuji. Naučím se trénovat sama - resp. sama odhalovat své chyby a pracovat na nich.

P.S.: A mimochodem - kromě toho všeho jsem si z hodiny odnesla krásný švih. Jen doufám, že mi chvíli vydrží. :-)O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter