Ilustrační obrázek - Jamka

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak trénovat >

Jak správně patovat?

01. 07. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Přestože patujeme jedinou holí a na ostatní rány jich máme třináct, tvoří patování přibližně polovinu hry. Navíc dobré patování může opravdu pomoci - i při špatné hře v poli se dá na greenu hodně zachránit. Přesto moc hráčů patování nijak zvlášť netrénuje. Je to škoda, protože tady je relativně snadná cesta ke zlepšení vašich výsledků.Existuje návod, jak správně patovat?

Prvně je důležité si říci, co je správně. Odpověď Vás možné zklame, protože golf je tak individuální sport, že v něm neexistuje jeden správný švih. Tím pádem neexistuje ani správný způsob patování, správný postoj, správné držení a tak dále. Každý máme jinou postavu, jsme jinak ohební a od toho se vše odvíjí.

Samozřejmě existují určité předpoklady, které vedou k úspěšnému patování. Nicméně pokud hrajeme golf rekreačně a "pro radost", proč nutně předělávat náš styl, pokud nám funguje? Prozraďme si tedy jen pár základních bodů, které nám pomohou k lepšímu patování.

Základní rady pro trénink

1. Dodržujte správné tempo. Pokud bude tempo zrychlené nebo naopak zpomalené, jen stěží budeme bodovat. Tempo by mělo být ve všech fázích patu stejné - rovnoměrné. Pamatujte, že pat by měl být zrcadlový, tzn. jak moc se napřáhnu, tolik projdu za míček. Nikdy bychom neměli míček jen tzv. ťuknout nebo protahovat k cíli.

Ilustrační obrázek - Golfová jamka2. Snažte se míček "rolovat", ne ho trefit. U nepříliš dobře trefeného patu míč může po zásahu poskočit, čímž se naruší jeho tempo i dráha. Proto bychom se vždy měli snažit o to, aby míč po trávě celou dráhu patu běžel. V rámci tréninku si dejte váhu více na přední nohu (tedy praváci na levou nohu), míček umístěte mírně za levé oko (nikoli pod levé oko) a snažte se při prošvihu držet hlavu hole co nejníže.

3. Nedívejte se dlouho na míček. Pokud se dlouho díváme na míček, náš mozek zkrátka přesoustředíme a zahrajeme špatný pat. Raději pozorujte mezibod, na který jste si zamířili a soustřeďte se na rolování míčku.

S tím souvisí i rada, jak mířit. Pokud je jamka naprosto rovná a můžeme mířit rovně na střed jamky, míček protneme pomyslnou spojnicí s jamkou a na dané čáře si někde ve vzdálenosti do 30 centimetrů najdeme záchytný bod - může to být nějaký flek, odlišné stéblo trávy atd.

4. Hrajte více očima. Často vidím přílišnou urputnost a dlouhé přemýšlení nad míčem, jak moc se napřáhnout. Prostě jen založte patr za míček, prohlídněte si pomyslnou čáru patu od míčku k jamce kousek po kousku a to samé proveďte od jamky k míčku. Už dál nepřemýšlejte a hrajte.

5. Mějte z patování a všeobecně z golfu radost, poté se hraje mnohem snadněji.


Autorkou článku je Michaela Valášková, Park Golf Club Hradec Králové.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter