Ilustrační obrázek - Golfové hole Hole

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Čím a kde hrát wedge

04. 11. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Učitel golfu Harvey Penick jednou řekl, že člověk s dobrou krátkou hrou je partnerem pro kohokoli, ale člověk se špatnou krátkou hrou není partnerem pro nikoho. Pokud chcete svou krátkou hru zlepšit, je dobré si udělat přehled v tom, kterou wedge je dobré použít v jaké situaci.



Význam krátké hry

Dobře se naučit krátkou hru zvládne i průměrný golfista. A nepochybně rychleji a s menší námahou než plný švih. Vzhledem k tomu, že takřka 70% všech ran se hraje ze vzdálenosti menší než sto metrů od jamky, měli bychom právě těch sedmdesát procent z času stráveného na tréninku věnovat puttu, chipu a pitchi. Dá se tedy říci, že krátká železa - wedge - jsou po putteru nejdůležitější z holí. Pokud ovšem nemáte perfektní driver a netrefujete greeny v regulaci.

Jednotlivé hole

Wedge - krátké hole s loftem od 46 do 64 stupňů - umožňují nejrozmanitější škálu úderů. V následujících řádcích si představíme některé možnosti jejich použití v určitých herních situacích.

Pitching wedge
nejdelší wedge, loft cca 47-49 stupňů (dle výrobce)
je snad v každém bagu
mimo plnohodnotných odpalů se hodně používá na chipování, kde je díky menšímu vyklenutí spodní strany hole (bounce) vhodnější než ostatní wedge - záleží na herních podmínkách a herní vyspělosti golfisty
v bankru na rány delší, než hrajete SW, za použití stejné techniky
v bankru, pokud je písek těžký a tvrdý jako beton - SW s větším vyklenutím spodní strany se těžko dostane mezi míček a tvrdý podklad
zkuste úder PW a budete příjemně překvapeni.
Sand wedge
jak název napovídá, speciální hůl do písku
loft 54-56 stupňů
vyznačuje se největším spodním vyklenutím (bounce, až 14 stupňů), které způsobuje spíše odražení od země než zaříznutí do ní (tzv. tlusťoch - zaříznutí hole do země před míčkem); více tu hrozí topnutí míčku
je vhodná právě pro hru z běžného písku, kde je potřeba zasáhnout holí nejdříve písek
větší bounce pomáhá k odražení hole od písku a k vynesení míčku na písečném polštáři
kvůli značnému spodnímu vyklenutí není vhodná pro údery, kdy míček leží na tvrdším povrchu, jako jsou holina, divot, tvrdý mokrý písek, místa s řídkou trávou; krátce tam, kde se hůl těžko vklíní mezi míček a zem
používá se stejně jako ostatní hole, ale na kratší vzdálenosti
vhodná též pro použití místo putteru v situaci, kdy je velmi rozdílná výška trávy mezi greenem a forgreenem a míček leží těsně u hrany greenu
- pak je lepší putt zahrát přední hranou hole (třeba SW), tzv. jej topnout
Gap wedge
loft cca 50-53 stupňů
speciální využití nemá, golfisté s vysokým a středním handicapem ji nepoužívají, neboť si vystačí s PW a SW
naopak hráči s nižším handicapem - vědomi si důležitosti kratších ran do greenu - s ní zaplňují mezeru ve vzdálenosti mezi PW a SW
vhodná na krátký chip a delší pitch.
Lob wedge
nejkratší z holí, loft cca 58-64 stupňů
u golfistů s nízkým handicapem nejoblíbenější wedge, neboť produkuje nejvyšší rány s nejmenším doběhem
stejně jako SW nepříliš vhodná na rány z tvrdšího povrchu; pozor na rány, kdy míček leží na vyšší trávě - hrozí podjetí míčku.

 

Několik tipů pro méně zkušené golfisty

PATOVACÍ CHIP

  • Například s PW (jde to i s jinou holí) se dobře hraje puttovací chip, který je vhodný na chip z husté vyšší trávy kolem greenu nebo na měkký chip na rychlý a odkloněný green. Pokud totiž položíte hůl celou spodní plochou do vyšší a husté trávy v těsné blízkosti greenu, neprojde k míčku a rána bude velmi slabá.

  • Proto zkuste uchopit PW puttovacím držením ve spodní části gripu tak, že budete mít palec a ukazováček spodní ruky až na shaftu, a stoupněte si tak blízko k míčku, že budou vaše oči přímo nad ním. Tímto způsobem dostanete hůl na špičku, která hustou trávou projde lépe než celá spodní plocha hole. Míček trefujte místem mezi sweet-spotem a špičkou hlavy hole. Stejným způsobem je vhodné zahrát chip z kopce na rychlý green - míček trefený více špičkou než sweet-spotem je odpálen měkce a nepřestřelíte tolik jamku.

Ilustrační obrázekPRO ZKUŠENĚJŠÍ HRÁČE

  • U všech ran (chip, pitch i plný švih) holemi wedge (hlavně u LW) můžete upravovat trajektorii letu míčku - a tím i doběhu - pouhou změnou jeho pozice v postoji. Pokud jej budete mít u přední nohy, zvětšíte loft hole a rána bude vyšší (menší doběh). Od zadní nohy naopak nižší (delší doběh).

ZVÝŠENÍ LOFTU

  • Loft můžete navýšit otevřením postoje a úderové plochy vůči cíli (švihejte stále podél ramen, strmějším nápřahem a prošvihem a maximálním uvolněním zápěstí.

  • Můžete též kombinovat volné či nehybné zápěstí při různém rozsahu pohybu a typu rány. O všem se poraďte se svým trenérem a pečlivě natrénujte na cvičných plochách a při cvičném kole na hřišti. Pamatujte si, že krátké rány je vždy lepší hrát s nehybným zápěstím a na doběh (dovolují-li to podmínky) než jako ránu s volným zápěstím do výšky. Přejeme vám několik ušetřených ran!

Tento článek byl převzat s laskavým svolením časopisu Golf&Style.
Pokud vás zaujal a chcete si přečíst další podobné články, Golf&Style si můžete předplatit online zde.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.cz



Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter