Ilustrační obrázek - Golfová jamka Nechte si poradit

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Navrtání jamky

07. 07. 2011    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Málokterého začínajícího hráče bude zajímat, kde přesně je na greenu navrtaná jamka - jeho hlavním cílem je dostat míč kamkoli na green. Už středně pokročilý hráč ale zjistí, že mu informace o pin position může v celkovém součtu ušetřit pár ran - a přitom to skoro nic nestojí. Víte, jak číst umístění vlajky na greenu a jak takové informace využít?Pin pozice

"Pin position", tedy umístění vlajky, označuje část greenu, ve kterém je vlajka v daný den navrtaná. Navrtání se přitom mění velice často, greenkeeper přesouvá jamku v rámci jednotlivých sektorů maximálně jednou za pár dní, někdy i víckrát za den. Vždy by měl greenkeeper dbát na to, aby hrana jamky zůstala stále ostrá a její okolí neošlapané.

Ilustrační obrázek - Puttování

O tom, kde je navrtáno v den hry, se dozvíte na recepci. Jednotlivá hřiště používají různé systémy označování pin pozice. Na skóre kartě často najdete nákres jednotlivých greenů rozdělených do sektorů, které jsou očíslované nebo označené písmeny. Kromě toho je u každého greenu napsané, jak je dlouhý a široký a jsou tam zakreslené i bunkery u greenu.

Pokud vám na recepci tedy řeknou, že dnes platí pin pozice č. 4, vlajka bude na každé jamce umístěná v sektoru č. 4, ten může být někdy vpředu, někdy úplně vzadu, někdy vlevo uprostřed ... Některá hřiště (např. Mnich) používají značení pomocí různých barev vlajky. Červená vlajka pro přední třetinu greenu, žlutá pro prostřední, bílá pro zadní. Takže pokud uvidíte bílou vlajku a na skóre kartě zjistíte, že green má 25 metrů, vlajka bude navrtaná cca 16-23 m od předního okraje greenu.

Na mistrovských soutěžích se pak používá přesné značení, kdy hráči dostanou přesnou informaci, jak daleko (kolik metrů) je vlajka od začátku a od strany greenu, zápis vypadá např. 19 F 5 R (19 m k začátku greenu, 5 m k pravé straně).

Ilustrační obrázek - Green

Pomsta greenkeepera

Už z tvaru jednotlivých greenů a jejich okolí je jasné, že některé pin pozice jsou snazší než jiné - a naopak, jamka navrtaná těsně za bunkerem, poblíž vody nebo šikmo ve svahu bude hůř dosažitelná.

Pokud na některé hřiště budete chodit často, zjistíte, že některá pin pozice je prostě snadná, některé jsou středně náročné a jedna může být opravdu těžká - té se někdy říká "pomsta greenkeepera" a používá se např. pokud se na hřišti hraje nějaká vyšší soutěž apod.

K čemu je dobré znát pin pozici?

Možná si řeknete, že je to sice všechno moc zajímavé, ale pro vás nedůležité. Opak je pravdou. Nejen dobří hráči, ale i středně pokročilí hráči by při ráně do greenu měli vědět, kde je umístěná vlajka. Pokud zajedete do Mstětic, zjistíte, že některé greeny mohou mít i 40 až 50 metrů. Pokud na takové jamce bude navrtáno úplně vzadu a vy zahrajete na začátek greenu, bude vás tady čekat opravdu dlouhý pat (nebo několik patů), který jste si mohli snadno ušetřit.

Znát pin pozici se hodí i pokud je green skloněný. Je vždy snazší patovat do kopce než z kopce, takže při znalosti umístění vlajky se můžete snažit zahrát pod ni, abyste měli jednodušší pat. Poslední situace, ve které znalost navrtání oceníte, je pokud volíte mezi dvěma holemi a nemůžete se rozhodnout. Pak doporučujeme se podívat, jestli na greenu je víc místa za vlajkou nebo před ní - a podle toho hrát delší nebo kratší hůl tak, abyste vždy s jistotou skončili na greenu a nemuseli ještě chipovat.

Ilustrační obrázek

Výše uvedené se ale netýká začátečníků. Než se totiž začínající hráči naučí dobře trefovat každou ránu a budou mít při útoku do greenu trochu víc jistoty, měli by hrát vždy na střed greenu. Při určitém směrovém nebo délkovém výkyvu jim to pomůže zůstat ve hře a usnadnit si patování.

Pravidla pro navrtání

Možná nevíte, že ani greenkeeper si nemůže dovolit usadit vlajku úplně kam se mu zlíbí. Při vrtání jamky by mělo být základním pravidlem, aby hřiště umožnilo férovou hru. To zahrnuje uvážení počasí, rychlosti greenů, sklon i výkonnostní úroveň hráčů. Na profesionálních túrách navíc existují jasná pravidla pro navrtání jamek, které by měla hřiště v rámci možností respektovat, i když jsou určena pouze pro rekreační hru. Mezi tato pravidla patří:

  • jamky by neměly být navrtány přímo ve svahu,
  • hráč by měl mít možnost zahrát regulérní pat po rovině v okruhu 1 m okolo jamky,
  • pin pozice by neměla být blíž než 2,5 m od okraje greenu,
  • mělo by se dbát na umístění jamky na střed pruhů tvořených mechanizací.


Anketa: Je pro vás užitečná informace o umístění jamky?

Ano, zajímá mě přesná vzdálenost 21,57% 22 %
Ano, stačí mi znát přibližnou pozici 33,33% 33 %
Moc ne, hraju srdcem 11,76% 12 %
Ne, neumím to měřit 1,96% 2 %
Ne, snažím se hlavně trefit green 31,37% 31 %

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter