Ilustrační obrázek - Vlajka Patování

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Jak si poradit s breaky?

09. 10. 2009    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Ruku na srdce - kdo z nás skutečně trénuje paty? Valná většina z nás si maximálně dá před hrou pár cvičných patů, aby zjistili, "jak to dnes běhá". Jestli nám patování na hřišti hru rozbije nebo zachrání, hodně záleží na tom, jak rychlé jsou greeny a jak jsou modelované. A protože zvlněné greeny vídáme na hřištích čím dál častěji, zkusíme si dnes říct, jak si s nimi poradit.Patování přes zlom

Při patování si musíme hlídat dvě základní věci - směr a rychlost. Obojí je stejně důležité a bez těchto dvou věcí míč do jamky obvykle nedostanete. Na modelovaném greenu musíme často patovat přes zlom - tj. nemůžeme hrát přímo na jamku, ale musíme míč nadehrávat.

Pokud tedy dostaneme míč na green a zjistíme, že mezi ním a jamkou se nachází terénní vlna (někdy ne jedna a o to je to horší), co s tím uděláme?

Pravidlo č. 1 - čtení greenu

První zásadní věc je čtení greenu. Než budeme řešit, jak poslat míč po složité dráze do jamky, musíme být schopni ji najít. Hráči, kteří čtou dráhu patu jen zpoza míče, se obvykle příliš soustředí na jamku a pak jim patování nepřináší tak dobré výsledky, jak by mohlo.

Napravit se to dá následujícím způsobem. Zkuste se podívat na dráhu patu zpoza míče ve směru, kterým chcete míč vyslat, ne ve směru k jamce. Snažte se najít místo, kde se váš pat pravděpodobně zlomí (vrchol dráhy patu) a soustřeďte se na linii mezi míčem a tímto bodem. Pak srovnejte hlavu patru s uvedenou linií a připravte se na úder. Myslete na to, že vaším cílem není jamka, ale zvolený bod na greenu.

Druhou cestou, jak se vyhnout přílišnému soustředění se na směr k jamce, je čtení dráhy patu odzadu. Projděte se podél dráhy patu až za jamku a podívejte se na ni z místa, které leží na prodloužení spojnice míče a jamky. Odtud si zkuste představit, jak se bude míč pohybovat na posledním metru jeho dráhy. Pamatujte na to, že tady už bude míč ztrácet rychlost a proto na něj nerovnosti greenu budou víc působit. Pamatujte si, po jaké dráze poběží míč na posledním metru a pak si představte celou dráhu patu zpět až k míči. Nakonec obě myšlené dráhy spojte a v duchu si představte celou dráhu patu.

Pravidlo č. 2 - míření

Pokud najdete správnou dráhu patu a její vrchol, máte napůl vyhráno. Vraťte se k míči a pak místo na jamku zamiřte směrem k myšlenému vrcholu dráhy patu (bodu zlomu). Srovnejte své tělo i patr podél této nové linie, abyste mohli vyslat míč po perfektním oblouku. Na řadě modelů patrů najdete zaměřovací čáry, které vám se srovnáním hlavy patru pomůžou.

Jakj je možné, že to funguje? Nemůžete správně zamířit, pokud očima sledujete jamku namísto dráhy, po které vyšlete míč. Naproti tomu, když se otočíte směrem, kterým budete patovat, lépe "uvidíte" svůj cíl a snáz udržíte správný směr.

Přistupte k míči a zkuste si cvičný pat přesně v takovém tempu, jakým byste míč skutečně hráli. Pak už nezbývá než založit a míč poslat.

Jiná cesta - patování "z nakloněné roviny"

Ilustrační obrázek - GreenExistuje teorie, která říká, že byste se k patům s breakem měli chovat stejně, jako když hrateje míč z nakloněné roviny. První věcí je umět pat přečíst. To jsme si už ukázali. Jak ho ale zahrát? Představte si, jak byste v poli hráli míč ležící ve svahu. Hrajete ho jiným způsobem, než rovnou ránu - a při patování je to stejné.

Pokud se green (dráha patu) láme zleva doprava, představte si, že hrajete ve svahu s míčem pod úrovní nohou. Při zaujímání postoje posuňte polohu míče mírně dopředu. Tím zabráníte tomu, abyste míč trefili příliš brzy a tím minuli jamku zprava.

Pokud se dráha patu láme zprava doleva, představte si, že stojíte v kopci pod míčem (leží nad vámi). Posuňte míč v postoji mírně dozadu, tím ho zasáhnete včas, nezatáhnete ho doleva a neminete jamku zespoda.

TIP na závěr: Pro usnadnění míření je dobré najít svou dráhu patu a položit míč tak, aby logo (nápis / čárka na něm) mířilo směrem po této linii. Pak prostě stačí jen věřit, že kopec zařídí, aby se míč stočil do jamky.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter