Ilustrační obrázek - Lidé na golfu

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Kuchařka golfových her III.

25. 05. 2009    Golfnet  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Závěrečné povídání mini série "Jak si zamotat hlavu při jamkové hře" poněkud zvolní nasazené tempo z předešlé kapitoly. Nemáte-li chuť vytahovat po každé jamce kalkulačku pro bodové machinace, vyberete si nějakou zajímavou hru právě v této chvíli.
Pick Up Sticks (Seber hole, Zloděj)

Která slavná osobnost prohlásila, že golf je krásná hra, při níž se hráč trefuje do míče holemi naprosto nevhodnými k tomuto účelu? Nemyslel tím dotyčný Pick Up Sticks? Jako popis hry toto tvrzení totiž sedí naprosto přesně. Za každou jamku, kterou hráč ztratí, bere svému soupeři jednu hůl z bagu. Ten si ji může vzít zpět ve chvíli, kdy on sám ztratí některou následující jamku.

Před začátkem je dobré vyjasnit pravidlo, zda je dovoleno "ukrást" i putter. Hraje-li se na fairwayi, má hráč možnost substituce konkrétního chybějícího železa (hrát na nižší let a delší doběh či opačně), ale putter neoblafne. I když - profesionální okruh PGA už viděl zoufalce doklepávající míče pomocí sand wedge či  driveru. Ale také je pravda, že dneska si lamači putterů na túře musí dávat pozor, hra na greenu jinou holí než putterem už není povolena.

Vraťme se však zpět. Ať je domluva jakákoli, nikdo neříká, že první hůl, kterou protivníkovi prohrávající hráč vyfoukne, musí být putter. Vždyť bez driveru bude soupeř o třicet metrů kratší. A obrat ho o sand wedge taky není špatný nápad. Spousta hráčů ve vzdálenosti 80 metrů do greenu nesahá po jiné holi.

Není od věci zavrhnout klasický HCP a místo ran navíc vzít od lepšího hráče několik holí hned na začátku. Například pokud má hráč A HCP 15 a hráč B pouhých 6, sebere "Áčko" svému soupeři rovnou 3 hole (za každé 3 rány rozdílu jednu).

Hra má rozhodně něco do sebe. Ať už jste prohrávajícím nebo vítězícím hráčem, každý máte svou speciální strategii. Slabší se snaží druhému co nejvíce ztížit hru, lepší zase koumá nad tím, jak hrát potřebné rány nepotřebnými holemi. Mít pro každé umístění míče zvláštní hůl - to je zbytečný přepych.


Flag tournament (Praporkový turnaj)

V praporkovém turnaji obdrží každý hráč jistý počet ran, obyčejně par hřiště plus dvě třetiny svého hracího hendikepu. Například má-li hřiště par 71 a hráčův HCP činí po přepočtu 12 ran navíc, dostane hráč přiděleno 79 ran. Následně odehraje 79 ran a v místě, kam se dostal poslední ranou, umístí praporek se svým jménem, který obdrží na prvním odpališti. Pozdější flighty během hry potkávají "náhrobky" slabších hráčů a přiznejme si to otevřeně, člověka potěší každý udolaný praporek.

Pokud někteří hráči dokončí hřiště dříve, než vypotřebují přidělené rány, nastávají dvě varianty. Buď pokračují ve hře, dokud jim nedojdou rány a vítězem se stává ten, kdo se dostane nejdál. Nebo vyhrává borec, kterému po osmnácté jamce zbývá nejvíce úderů. Vzhledem k tomu, že hráči dostávají jen dvě třetiny svého běžného HCP, je však k dohrání hřiště zapotřebí heroického výkonu.

Důležité pravidlo proti fištrónům říká, že nelze umístit praporek za jamku, která není dokončená. Takže pokud je hráč deset metrů od greenu a má poslední ránu, nijak si nepomůže, když napálí míč dlouhým železem na následující fairway. V případě, že dva či více hráčů skončí na stejném greenu, pořadí je určeno podle toho, kdo je blíže k jamce.


Scramble

Scramble je turnajový formát, v němž soutěží čtyřčlenná družstva proti všem ostatním družstvům ve startovním poli. Na odpališti všichni hráči ze skupiny odpálí drive, poté se vybere nejlepší rána a z tohoto místa hrají všichni svůj druhý míč. Z této série se opět vybere nejvýhodněji položený míč, hráči pokračují třetí ranou odsud a tak dál až do jamky. Důležité je, že každý hráč musí mít alespoň čtyři odpaly využité skupinou. Nečekejte až do konce.

Během hry není brán zřetel na hendikepy, nicméně před zahájením hry ano. Všichni hráči by měli být rozděleni na čtyři skupiny podle HCP (od nejnižších k nejvyšším) a následně rozlosováníi, aby se v každém družstvu objevil jeden hráč z každé výkonnostní skupiny.

V upravených verzích Scramble se skládá PRO-AM družstvo, tedy ke třem amatérům přidáme jednoho profesionála. Dosahované výsledky vítězných skupin se většinou pohybují hluboko pod parem hřiště, což je zřejmě důvod značné obliby tohoto herního formátu.


Shamble

Ne náhodou je název hry podobný Scramble. V této jamkové variantě Scramble musí každý hráč dohrát až do jamky (hraje se vždy z místa nejlepšího míče jednoho z členů družstva). Následně jsou rozdělovány body:

1 bod - Par
2 bod - Birdie
3 bod - Eagle
4 bod - Albatros

V Shamble se do výsledku započítává HCP každého hráče, takže i méně zručný golfista může být pro své družstvo velmi přínosný.


Chicago

Chicago se dívá na hendikep z druhé strany. Hráč obdrží na základě svého HCP negativní body nazvané překážky (hurdles). Hráč s nulovým HCP dostane -57 bodů, HCP 1 obdrží -56 a tak dále k HCP 54, pro který připadají -3 body. Poté na základě svých schopností hráči dostávají na hřišti kladné body podle následujícího klíče.

1 bod - Bogey
2 body - Par
4 body - Birdie
8 bodů - Eagle

Vyhrává hráč, který překoná všechny své překážky a získá nejvíce kladných bodů.

V závěrečném odstavci golfové kuchařky mi dovolte řečnickou otázku, která musí napadnout každého, kdo se hlouběji snaží proniknout do tajů golfového švihu, taktiky či třeba formátů golfových her. Je tohle ještě sport? Není to náhodou už vědní obor?

Golfnet


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter