Ilustrační obrázek - Golfové hřiště

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Kuchařka golfových her I.

14. 01. 2002    Golfnet  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

O formách golfové hry naleznete v útlé brožurce Pravidel golfu jen pár základních zmínek (zcela logicky, není to žádná encyklopedie). Pokud tušíte, že jde pouze o nepatrně poodhrnutou záclonku na výhledu do obrovské zahrady plné rozmanitých herních kombinací, máte pravdu.Nejjednodušeji a nejobjektivněji poměří golfista svůj výkon s ostatními hráči prostým součtem dosažených ran. Přes všechnu férovost, která je této metodě hodnocení vlastní, není občas na škodu hrát hru, kde můžete s klidným svědomím na jedné jamce nastřílet apokalyptických 15 ran a přesto celkově vyhrát. V tom tkví kouzlo her na body.

Dlužno rychle podotknout, že nehmotná jednotka "bod" bývá velmi často zhmotňována do zvláštních hmotných jednotek nazývaných "pětka", "dvacka", "pajda", "kilo" a podobně. Mohlo by se klidně říci, že golfisté jsou převlečenými karbaníky, kteří vyměnili paklík karet za bag s holemi a ošoupaný stůl za krátce střiženou fairway. Veškeré body se nicméně odvíjí od ran. Záleží pouze tom, jestli všechny údery sečtete a podtrhnete až na konci kola, nebo zda to uděláte už po dohrání první jamky a jako dílčí výsledek si zapíšete určité množství bodů. Jamkové hry jsou popsány v Pravidlech zhruba takto:

Single (Dvouhra)
Hra dvou golfistů proti sobě. Hráč, který zahraje na jamce nižší skóre, získává bod. V případě stejného výsledku obou soupeřů je jamka půlena (halved), bod nezískává nikdo.

Foursome (Čtyřhra)
Tato hra pro dvě mužstva po dvou hráčích bývá někdy nazývána také Scotish Foursome (Skotská čtyřhra) či Alternative Shot (Střídavá rána). Tým hraje jedním míčem a hráči se po každém úderu střídají, dokud není míč v jamce. Partneři se střídají i na odpalištích, jeden zahajuje všechny sudé jamky, druhý liché. Vhodnou strategií je tedy dobře zvolit, kdo bude na kterých jamkách drajvovat. Delší hráč z páru by měl jít jako první hlavně na pětiparovky, jamky přes vodu a podobně, kratšímu a zřejmě i přesnějšímu spolubojovníkovi jistě více sednou tříparové dráhy, případně užší fairwaye podél outů, potoků, hustého roughu atd. Hráči by si tedy neměli určit pořadí v družstvu jen podle první jamky, před zahájením se hry vyplatí prostudovat score kartu.

Bodové hodnocení je stejné jako u Single. Družstvo, které zahraje na jamce nižší skóre, získává bod. V případě stejného výsledku obou družstev je jamka půlena, bod nezískává nikdo.

Threesome (Trojhra)
Zkombinováním Single a Foursome získáme Threesome - trojhru. Dva hráči tvoří tým a hrají proti třetímu hráči. Bodování i postup hry (střídání ran) je shodné s výše popsanými variantami.

Threeball (Hra třemi míči)
Tři hráči hrají vzájemně proti sobě, každý svým míčem. Tím pádem se v jeden čas odehrávají tři různé Single (A proti B, A proti C a B proti C), které se také jako Single bodují.

Fourball (Hra čtyřmi míči)
Dva hráči tvoří jeden tým, každý hraje svým míčem. Jako výsledek na jamce se týmu počítá lepší skóre jednoho z hráčů. Není nutné, aby jamku dohráli oba hráči.

Příklad: Hráči týmu A zahrají 5 a 6, hráči týmu B dosáhnou skóre 4 a 7. Týmu A se počítá jako výsledek 5, týmu B 4. Bod za jamku získává tým B.

Bestball (Hra o nejlepší míč)
Bestball je hybrid mezi Threesome a Fourball. Jeden hráč hraje svůj míč proti lepšímu míči dvou hráčů, případně proti nejlepšímu míči tří hráčů.

Dosud jsem se nezmiňoval o ranách k dobru, které vám poskytuje váš hendikep. Je otázkou dohody obou stran, zda se bude hrát na brutto či netto výsledek. Čím vyšší je váš HCP, tím větší výhody získáváte na soupeři, takže se nenechte odbýt a smlouvejte, co to dá. Zejména hrajete-li o peníze.

Tolik tedy nezbytný úvod. Pokud vám to už teď připadá komplikované, nezoufejte, v příštím díle to bude ještě horší. Do pomyslného hrnce jamkových her budeme přidávat různé přísady v nejroztodivnějších kombinacích a hádejte, co uvaříme. Golfové amarouny.

Golfnet


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter