scorecard

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Chcete se vyhnout trestným ranám?

21. 07. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Účelem tohoto článku není poučovat o pravidlech, ale nabídnout pár tipů, jak si ušetřit zbytečné problémy. Jde o jednoduché rutiny, které si každý snadno osvojí. Odměnou vám bude jistota, že za rány navíc může jen a jen nepřesná muška, špatná volba hole nebo nepřátelské hřiště. :)Jak se vyhnout zbytečnému trestu

Existuje pár dobrých návyků, které hráčům pomáhají nedělat zbytečné chyby - v tenise by se tomu dalo říct "nevynucená chyba". Výsledkem je nejen zlepšení výsledků, ale hlavně vyhnutí se frustraci z toho, že se celý den snažíte a pak kvůli hlouposti přijdete o dobré skóre nebo se rovnou necháte diskvalifikovat.

Rady využijí spíše začátečníci až středně pokročilí hráči. Předpokládám, že singlista zbytečné chyby nedělá - nebo už je jednou udělal a od té doby si to pamatuje. Mezi hlavní tipy a pomůcky patří následujících šest bodů. Možná si k tomu přidáte i nějakou tu vlastní radu.

1. Před začátkem hry - označení míče

Než "uvedete míč do hry", tj. než natýčkujete na prvním odpališti, důrazně doporučujeme míč opatřit nějakou osobní značkou. Stačí na to jakýkoli fix, značku si vytvořte podle vlastní fantazie - ale hlavně tak, abyste si míč bezpečně poznali. Ideální je pokreslit míč z několika stran, aby alespoň jedna značka byla vždy vidět.

Ilustrační obrázekPravidla sice mluví o označování míče jen v rámci doporučení, ale na druhou stranu z nich vyplývá, že si svůj míč hráč musí vždy bezpečně poznat. Pokud tedy v roughu najdete míč v místech, kde by měl být ten váš, ale nejste si jistí, že je to ten správný, máte smůlu. Nesmíte ho hrát a váš míč se považuje za ztracený.

2. Před začátkem hry - místní pravidla

Místní pravidla jsou velmi často opomíjená. Tedy po pravdě - ona i samotná Pravidla golfu na tom někdy nejsou lépe. Občas je hráči vůbec nemají v bagu a když už ano, raději se o řešení situace rozhodnou na základě vlastního úsudku, než by ji zkonzultovali s pravidly. Můžeme se ale aspoň trochu spolehnout na to, že pravidla golfu by měla většina hráčů znát.

S místními pravidly je to jinak. Na každém hřišti jsou jiná, takže pokud někde nehrajete častěji, je opravdu velmi dobré si je prostudovat. Někdy vás překvapí zákazem, který byste nečekali (např. v Hořehledech se vzdálenostní kolíky nesmí vytahovat a jsou nepohyblivou závadou), někdy vám naopak pomůžou. Např. na Mnichu jsou nepohyblivou závadou, od které máte úlevu, nejen kamenné zídky a terásky, ale i kameny vyčnívající ze země na nízko sečených plochách.

3. Při hře - alternativní míč

O hře dvěma míči se zmiňuje pravidlo 3-3. Jmenuje se "pochybnosti o postupu" a umožňuje hráčům ve hře na rány odložit řešení pravidlové situace, se kterou si nevědí rady. To je o to důležitější, že v amatérských turnajích se často po hřišti nepohybuje rozhodčí, kterého byste se mohli zeptat na radu.

Toto pravidlo se dá použít např. pokud hráč např. neví, jestli musí hrát míč jak leží nebo smí využít úlevu a dropnout si jinam, ale i v řadě jiných případů. V takové situaci je možné beztrestně odehrát dva míče. Hráč tedy dokončí jamku dvěma způsoby a provizorně si zapíše dva výsledky. Podmínkou je, aby hráč vždy dopředu oznámil, který výsledek chce započítat, pokud to bude možné (tj. pokud daný míč bude hraný v souladu s pravidly).

Ilustrační obrázek - Golfový míček4. Při hře - nejbližší místo úlevy

O tom, jak hledat nejbližší místo úlevy a jak to v praxi často (nesprávně) probíhá, by se daly napsat romány. O tom ale tento článek není. Předpokládejme, že ho najít umíte. Než se ale rozhodnete úlevu využít, je potřeba učinit strategické rozhodnutí - jestli je to vůbec výhodné.

Proto doporučení zní - nikdy nezvedejte míč dříve, než najdete nejbližší místo úlevy a ověříte si, že odtud chcete skutečně hrát. Může se totiž stát, že takové místo bude v prudkém svahu, hlubokém roughu, pod větvemi stromu nebo na místě, kde není moc trávy. Hráč pak najednou zjistí, že by se mu vyplatilo hrát míč jak leží. Platí tedy, že ne každá úleva vám opravdu pomůže.

5. Při hře - označování míče

Občas se stává, že hráč ve hře z nějakého důvodu může/musí míč zvednout. V některých situacích tak lze učinit bez označení míče, někde naopak je potřeba označit polohu míče a vrátit ho na stejné místo. Pokud si nejste jistí, která situace právě nastala, rada je jednoduchá. Označujte míč vždy a máte jistotu.

6. Na greenu - přemarkování míče

Specifická situace nastává na greenu, když jeden spoluhráč požádá druhého, aby si posunul markovátko na stranu, protože mu překáží v dráze patu. Pokud dojde k prodlevě, např. mezitím hraje ještě další hráč, je snadné zapomenout markovátko vrátit na původní místo. Jenže tady vzniká problém - pokud odehrajete pat bez přemarkování zpátky, čeká vás trest. Jak tomu zabránit?

Nejjednodušší je zvolit si a důsledně aplikovat nějakou mnemotechnickou pomůcku, která napoví, že míč neleží tam, kde byl původně. Doporučují se různé způsoby. Např. pokud se markovátko posouvá na jiné místo, můžete ho otočit rubovou stranou nahoru (to pomáhá samozřejmě jen pokud má výrazně odlišný rub a líc). Jinou možností je chytit si patr za hlavu hole namísto za grip. Z vlastní zkušeností vím, že tohle by mi osobně nepomohlo - s patrem si na greenu při čekání hodně hraju. Nicméně cokoli vám bude fungovat, vyzkoušejte.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter