Ilustrační obrázek - Lidé

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Když se křičí "fore"

04. 09. 2014    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

I když je golf v porovnání např. s horolezectvím velmi bezpečný sport, pořád při něm existují určitá rizika. Že se (nebo někoho) praštím holí, uklouznu na mokré trávě, dostanu úžeh ... Ale asi tím největším nebezpečím je, že mě trefí cizí míč. Ani nevíte, jak snadno se to může stát.K napsání tohoto článku mě přiměly dvě příhody z uplynulého víkendu, k nimž přidám ještě jednu starší. Všechny se udály na golfu a jejich nepříliš šťastným hrdinou byl nepřesný míč, který skončil mezi hráči jiného flightu - a někoho z nich ve dvou případech i trefil.

Všichni asi víme, že mezi základní pravidla bezpečného pohybu na golfovém hřišti patří několik povinností a doporučení:

  • zachovávat bezpečný odstup od flightu před vámi, tj. nepálit jim do zad - ať už proto, že si myslím, že až k nim nedohraju, nebo protože jsou pomalí,
  • nevstupovat na / nepřecházet cizí fairway, pokud je v blízkosti flight, který by mohl hrát mým směrem,
  • za každých okolností vždy zakřičet varování "Fore!", pokud mi míč uletí.

Při odpalu z týčka vyletí míček rychlostí i přes 200 kilometrů za hodinu. Pokud hrubě odhadneme délku drivu 200 metrů, dorazí míček na místo dopadu za tři a půl vteřiny. To není moc času na reakci ani pro hráče, který míč vyslal, ani pro jeho případnou oběť.

Příběh první

Mstětice. Pokud to tam neznáte, pak vězte, že jamky č. 9 a 18 jsou si velmi podobné a leží těsně vedle sebe. Dva rovné čytřpary s horizontem v první části fairwaye a spojeným velkým greenem, před kterým obě fairwaye rozděluje křoví a těsně před greenem jezírko.

Co se stalo? Hráč č. 1 na odpališti devítky zatáhl svůj drive doleva, kde míč po jednom odrazu od země trefil ze strany do hlavy hráče č. 2, který se připravoval na ránu do greenu. Díky tomu, že se míč zbrzdil o zem, naštěstí nedošlo ke zranění - ale pecka to byla pořádná. A nečekaná, protože míč přiletěl zezadu a hráč č. 1 nepovažoval za nutné zavolat varování. Prý (jak se později vyjádřil) "vůbec nevěděl, kam míč letěl."

Příběh druhý

Černý most. Jamka č. 11 je krátký čtyřpar, za ní následuje další čtyřpar vedoucí v opačném směru. Když stojíte na bílých odpalištích dvanáctky, ve výhledu na předchozí jamku vám brání kopečky, které oddělují green a odpaliště. Když vám tady uletí drive doprava, jeho dopadová zóna bude uprostřed fairwaye v místě, kde se pohybuje flight za vámi.

Takže když hráč č. 1 na odpališti opravdu poslal svůj míč příliš daleko vpravo, netušil, že trefil hráčku z následujícího flightu carry přímo do čela. I tato příhoda dopadla dobře - jen trochu dramatičtěji. Byla z toho spousta krve, příjezd sanitky a následná návštěva nemocnice a šok pro všechny zúčastněné. Smůlou bylo, že v tomhle případě "útočník" i ostatní hráči z jeho flightu křičeli varování - ale nebylo je slyšet. Částečně díky vzdálenosti, částečně díky kopcům.

Příběh třetí

Opět Mstětice. Dvě protilehlé jamky (č. 2 a 7), hráč č. 1 na vyvýšeném odpališti posílá svůj drive doprava na sousední fairway přes větší pás křoví. Na fairwayi míč naštěstí jen neškodně proběhne mezi golfisty, kteří se nic netušíc chystají hrát svou druhou ránu. Tady by jakékoli varování slyšet bylo - ale nikdo ho nevyslal.

Když se flight na dvojce vynořil zpoza křoví, ukázalo se, že jde o tři malé golfisty v doprovodu svých rodičů - zřejmě hráli nějaký dětský turnaj. Lakonická odpověď jednoho z tatínků na dotaz, proč nekřičeli, byla "My jsme vás tam neviděli.". Opravdu velmi nešťastný způsob, jak (ne)učit děti golfové etiketě.

Ponaučení?

Jak je vidět, někteří golfisté si nutnost varovat ostatní před nepřesnou ránou uvědomují, jiným je to jedno. Stejně tak je jasné, že ne vždy varování stačí - i když ho uslyšíte, může se stát, že někdo zareaguje pozdě nebo bude mít smůlu a míč ho trefí, i když se přikrčí. Přesto to vždy má smysl zkusit, určitě tím zvýšíte pravděpodobnost, že nikdo nepřijde k úrazu. A to i když nikoho v místě dopadu nevidím, nebo i když netuším, kam míč odletěl.

Všechny tři uvedené příběhy se týkaly rány z týčka, při které je riziko, že někoho trefím, asi největší. To ale neznamená, že jinak jsme na hřišti v naprostém bezpečí. Proto křičte, co to jde, i když dáte třeba jen socket "péčkem". Ostatní vám jen poděkují.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek
O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter