Ilustrační obrázek - Hole Jak hrát

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

S větrem o závod

25. 10. 2010    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Nejsme zemí s linksovými hřišti na mořském pobřeží, kde by byl vítr jedním ze základních určujících faktorů hry. Přesto i nás může při hře dost potrápit. Proto když už jdete za větrného dne hrát, vyplatí se vědět, jak se na vítr připravit a co vás může čekat. Ušetříte tím pár ran a hodně nervů.Jak odhadnout vítr

O tom, že vítr ovlivňuje hru, zejména u vysokých ran, není pochyb. Jeho vliv lze eliminovat nebo alespoň omezit, pokud jej dokážeme správně odhadnout. Nejsnáze se dá předejít silnému stabilnímu větru, naopak nejhůř hru ovlivňuje nárazový vítr nebo slabý vítr, který se točí a nemá žádný určitý směr, protože je nepředvítelný.

Metody odhadování směru větru jsou velmi jednoduché a většinu jich asi znáte. Nejsnazší je vyhodit do vzduchu pár stébel trávy a sledovat, kam letí. Pokud si nejste jistí, podívejte se okolo sebe - napovědět vám mohou např. vlny na vodní hladině. Někdy ani nefouká na místě, kde stojíte, ale přesto vítr vaši ránu ovlivní. Zkontrolujte vršky stromů, zda se nekývají ve větru a podívejte se, zda se třepotá vlajka na greenu - jestliže jste na místě chráněném stromy a hrajete na otevřený green, je dobré vědět, kam fouká.

Jak se proti větru ochránit

Wind chill tabulkaPři přípravě počítejte s tím, že vítr negativně ovlivňuje teplotu, tedy při stejné teplotě za bezvětří a při větru bude náš subjektivní teplotní komfort zcela odlišný. Tzv. wind-chill faktor je ukazatel, který dokáže přepočíst sílu větru s teplotou na efektivní teplotu podle poměrně komplikovaného vzorce. Naštěstí to my počítat nemusíme - stačí se podívat do přiložené tabulky.

Při oblékání myslete na to, aby vaše svrchní vrstva oblečení byla větruodolná - různé windstopperové bundy jsou pro to ideální. Nestyďte se vzít si do bagu kulicha, může se vám hodit. A totéž platí pro teplé rukavice, protože pokud vám prokřehnou prsty na rukou, ztratíte cit pro patování. Kdyby vám rukavice při hře vadily, vždy si je můžete před ránou sundat. Věřte, vyplatí se to.

Hráčům s citlivýma očima doporučujeme zkusit brýle s čirými skly - není nic protivnějšího, než když vám od větru slzí oči a vy pořádně nevidíte na míč. Ještě čaj do termosky a jste pro hru ve větru perfektně vybaveni.

Hraní ve větru

  • DRIVE

Drive je poměrně vysoká rána, proto ji vítr výrazně ovlivní. Samozřejmě záleží na směru větru. Pokud vám fouká do zad, nebojte se natýčkovat vysoko. Rána bude vyšší a vítr ji o to víc ponese dopředu. Naopak, protivítr bude vaši ránu srážet, proto se snažte týčkovat níž a hrát trochu pod vítr.

Ilustrační obrázek - HoleBoční vítr je asi nejzáludnější. Vítr z té "správné" strany dokáže například umocnit například váš nepříliš výrazný šlajs, proto je dobré si nadehrát. Totéž platí, pokud vítr fouká směrem k autu nebo vodní překážce.

  • DLOUHÁ HRA

Za větru se obecně vyplatí hrát nižší rány. Jestli to zvládnete, hrajte v poli dlouhá železa namísto dřev - mají nižší trajektorii. A když už budete hrát standardní ránu, vybírejte opatrně hůl. Rozdíl mezi hrou za bezvětří a za větru může být i dvě hole, proto na to myslete.

  • KRÁTKÁ HRA

Nejnebezpečnější rána je za větru asi approach. Jsou to vysoké rány, které vítr hodně snese, a tak je těžké vybrat správnou wedge pro zahrání správné vzdálenosti. Pokud si můžete vybrat, hrajte raději nízký punch nebo chip - u chipování se vliv větru projevuje nejméně.

  • PATOVÁNÍ

Padraig HarringtonPři patování asi nejlépe odhadnete sílu větru podle toho, jak moc se vám třepetají kalhoty. Vítr nepodceňujte, možná se to nezdá, ale hodně ovlivní i patování. Hráč má obvykle tendenci se do větru opřít a hrát silněji, takže si hlídejte tempo.

Na greenu hrozí ale i jiné nebezpečí. Vítr může s míčem pohnout bez vašeho přičinění a pokud se tak stane poté, co jste založili za míč, bude vás to stát trestnou ránu. To se stalo Padraigu Harringtonovi na jamce č. 15 během druhého kola Masters v roce 2009. Založil, poté odstoupil od míče a v tu chvíli vítr míčem pohnul. Pravidla (18-2.b) jsou v tomto ohledu neústupná - míč se pohnul po založení míče, a proto byl Harrington potrestán. I přesto na dokázal zahrát par, ale poučení z toho plynoucí je jasné - po založení za míč s ránou příliš neotálejte.

Závěrem

V podzimním období si hru za větru užijeme dosyta. Pokud se na ni dokážete dobře připravit, nemělo by být tak těžké zahrát i za těchto podmínek dobrý výsledek. Uvědomte si, že jsou hřiště, kde je vítr jednou z jejich základních charakteristik. Je pravda, že pro tato linksová hřiště platí specifická doporučení, např. hrát v poli dvojku a trojku železo a do greenu hrát tzv. bump and run ránu - a to můžete přenést i do své běžné hry.

Vítr může být často spojen i s deštěm, a u nás si můžete přečíst i o tom, jak si poradit s hrou v deštivých podmínkách. Ale upřímně - pokud bude pršet i foukat vítr, je někdy lepší prostě zůstat doma. :)O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter