Drop zóna Spuštění míče

Golfovézprávy.cz > Rady a návody > Jak hrát >

Umíte dropovat?

01. 11. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Co může být tak těžkého na spuštění míče? Zdá se to snadné, ale určitě znáte situaci, kdy jste si míč dropli tak nešťastně, že jste si ztížili další ránu a nebo zkazili celou jamku. A přitom to není tak těžké, jen je třeba zvážit všechny okolnosti, které váš drop a následující ránu mohou ovlivnit.Proč vlastně dropujeme

Podle pravidel golfu se míč zásadně hraje tak, jak leží (pravidlo 13) - pokud samotná pravidla neumožňují jiný postup. Spuštění míče, nebo jak se mezi hráči říká "dropování“, tedy hráč provádí, pokud jej nemůže nebo nechce hrát jak leží.

Ilustrační obrázekDůvod pro spuštění míče je pro hráče důležitý - v situacích, kdy hráč udělal chybu nebo zahrál nepřesnou ránu a míč leží ve vodní překážce nebo je např. nehratelný, jej spouštíme s trestnou ranou.

Naopak v situacích, kdy dropujeme z důvodu ochrany hřiště (např. proto, že míč leží v půdě v opravě nebo pod mladým stromkem, který je podle místních pravidel chráněn a nesmí se od něj hrát), dropujeme beztrestně.

Z hlediska techniky spuštění míče je na druhou stranu úplně jedno, z jakého důvodu dropujeme. Míč spouštíme vždy z natažené ruky ve výši ramen (pravidlo 20-2 a). Pravidla nám pak napoví nej jak spuštění míče správně provést, ale i  kdy a za jakých podmínek smíme dropovat.

Dropujme chytře

Spuštění míče je svým způsobem úleva pro hráče, který je ve velmi obtížné nebo dokonce neřešitelné situaci. Je možné, že už jste za to museli zaplatit trestnou ranou. Proto se snažte ze situace vytěžit co nejvíce - abyste se nechtěně nepotrestali dvakrát.

Pokud už se tedy rozhodneme míč spustit, měli bychom se zamyslet nad místem, kam ho budeme spouštět. Pravidla nestanoví přesné místo, kam máme míč spustit, ale vymezují plochu, do níž míč dropujeme. A tady právě přichází do hry hráčské zkušenosti a správný odhad.

    Golf pod stromy

  • Ve chvíli, kdy naleznete nejbližší místo úlevy a vymezíte si prostor, do kterého budete dropovat, nezapomeňte se rozhlédnout kolem sebe, nebo si ve zvoleném místě cvičně švihněte holí.

    Není nic horšího, než prohlásit míč za nehratelný, připsat si trestnou ránu a pak ho spustit tak nešťastně, že se nebudete moci ani napřáhnout. Pokud tedy např. dropujete od stromu a jeho větve máte pořád ještě nad sebou, snažte se najít takové místo pro drop, kde budete moci zahrát čistý švih.

  • Důležitý je i sklon terénu. Pokud jste na nerovném místě, zvažte, jakou ránu budete dál hrát a jestli je pro vás lepší míč spustit na níže položené místo, nebo ho mít nahoře na kopečku.

  • Podívejte se do směru, kterým budete hrát. Zvažujte nejen místo pro drop, ale i svou příští ránu a dropujte tak, aby vám ve směru hry nepřekážely např. další stromy nebo zařízení hřiště.

  • Samozřejmě nesmíme zapomenout sami na sebe. Co nám bude platné, když si míč spustíme do velmi dobré pozice, když si pak k němu nebudeme moci pořádně stoupnout?

  • Nakonec si zvolené místo pro drop dobře prohlédněte. Nechcete si přece míč dropnout do jediné holiny široko daleko a tím si zkomplikovat další ránu. Najděte si hezké zarostlé místo a snažte se míč spustit na něj.

Obcházení nebo využívání pravidel?

Pokud sledujete přenosy PGA, občas lze spatřit hráče, který např. při spouštění míče ve svažitém terénu očividně dropuje tak, aby se mu míč zakutálel zpět do překážky a on musel spuštění opakovat. Podle pravidel (20-2 c) totiž míč spouštíte pouze dvakrát - a pokud se v obou případech zakutálí do překážky, napotřetí jej hráč umístí tam, kde se dotkl povrchu hřiště při druhém spuštění. Umístění míče má své zřejmé výhody - posadíte si ho hezky na vzrostlou travičku a tím si zajistíte nejlepší možnou polohu.

Jde v takovém případě o obcházení pravidel? Podle našeho názoru ne. Hráč jich pouze využívá v maximálním možném rozsahu, a to mu nemůžeme mít za zlé. Pokud se budete chtít pokusit o totéž, dejte si pozor na jednu věc - pokud váš míč spustíte a on se nezakutálí např. do blízké překážky, nebudete mít možnost drop opakovat. Může se pak stát, že skončíte na nepříliš dobrém místě a to samozřejmě negativně ovlivní vaši další ránu.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter