Annika

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Slavné ženy v golfu

04. 12. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Annika Sörenstam, Lady Abrahams, Laura Davies ... Přestože ženský profesionální golf nemá tak široké publikum, jako mužský, najde se mezi hráčkami řada jmen, která si zaslouží své místo mezi legendami. Ať už pro své sportovní výkony, nebo význam pro rozvoj golfu jako takový.Ženy jako členky prestižních klubů

Letos v září, kdy celé Skotsko hlasovalo v referendu o vlastní nezávislosti, došlo i k jiné historické události. V Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, tedy v jednom z nejprestižnějších golfových klubů na světě, se rozhodli, že mezi své členy začnou přijímat ženy.

Randa logoPro nás může být nepochopitelné, proč by členkami nemohly být ženy už dřív, ale to je tím, že česká golfová tradice se té skotské nemůže vyrovnat. Kluby u nás z valné většiny vznikaly v době, kdy je rovnoprávnost mužů a žen naprosto přirozená a založení klubu jen pro muže si snad ani nelze dost dobře představit. Skotsko je na tom trochu jinak. V St Andrews se rozhodli přijímat i ženy po 260 letech existence klubu - i když nutno říct, že pro hlasovalo 85 % členů z celého světa. Do té doby se ženy nesměly účastnit ani večeří v klubovně.

Kromě St Andrews ale existují i další historické golfové kluby, které na tento krok ještě čekají - např. Royal St. George's, Royal Troon nebo Muirfield. Nedávno mezi ně patřila i Augusta, kde se každoročně pořádá Masters. Tam začali přijímat ženy teprve před dvěma lety, kdy se prvními členkami staly Condoleeza Rice (bývalá ministryně zahraničních věcí USA) and Darla Moore, která si udělala velké jméno v obchodě. Naopak ale jsou tu i jiné golfové kluby, které se k ženám od začátku chovají shovívavěji. Např. v Glen Golf Club se ženy mohly stát členkami už od roku 1908.

Slavné hráčky

Asi první slavnou golfistkou byla Marie Stuartovna, skotská královna. Podle historických dokladů hrála golf velmi ráda a velmi často. Dokonce jí bylo vyčítáno, že je chladnokrevná, když se vypravila na golf dva dny poté, co jí zavraždili manžela. S královnou Marií se pojí ještě jednza zajímavost. Legendy říkají, že jí vděčíme za původ pojmu caddy. V době, kdy Marie ještě žila ve Francii, bylo totiž zvykem, aby hole šlechtě nosili hole vojenští kadetové. Přenesením tohoto označení a zkomolení výslovnosti pak (prý) vzniklo "caddy".

Luisa AbrahamsKdyž se podíváme trochu víc do současnosti, určitě největším jménem mezi golfistkami je Annika Sörenstam. Za dobu své profesionální kariéry přepsala bezpočet rekordů a vyhrála v podstatě co mohla. V roce 2003 se také stala po mnoha desetiletích první ženou, která se účastnila turnaje na PGA Tour. I když neprošla cutem, představila se ve velmi dobrém světle. Ale asi to přišlo příliš brzy - ani samotní hráči nebyli připraveni na to, že by měli hrát se ženou a nesli to nelibě. Zejména Vijay Singh si tenkrát neodpustil velmi negativní komentáře.

Přestože účast na PGA Annice zajistila celosvětovou známost, slávu si vydobyla zejména ziskem 89 turnajových vítězství v kariéře, včetně 10 majorů. Zahrála i magických "59" a stala se inspirací pro celou generaci golfistek.

A mimochodem - před Annikou se ryze mužského turnaje na PGA Tour účastnila Babe Didrikson Zaharias. Tato první americká ženská golfová "star" si to poprvé vyzkoušela v roce 1938, kdy neprošla cutem. Vrátila se na PGA ale o pár let později a v několika turnajích zahrála velmi dobře a cutem prošla. Zastavila ji až USGA, která odmítla přihlášku Babe Zaharias na U.S. Open. Podle tehdejšího vyjádření to sice je otevřený turnaj, ale otevřený jen mužům.

Z českých golfistek nemůžeme zapomenout na lady Luisu Abrahams, první dámu českého golfu. Slibně rozvinutou kariéru u nás jí přetrhla druhá světová válka; v březnu 1939 byla v Anglii a po zprávách z domova se raději už nevrátila. Po válce už rodinu v Čechách nenašla, a tak už zůstala ve svém novém domově v Anglii. Po obnově rozvoje golfu u nás na další velké jméno zatím čekáme. Ale vypadá to, že snad nebudeme muset čekat dlouho.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter