Matt Kuchar

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Matt Kuchar vítězem světové jamkovky

26. 02. 2013    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Turnajů světové špičky v jamkové hře je jako šafránu. V podstatě sem patří jen Ryder Cup, Presidents Cup a Accenture Match Play Championship. A právě ten poslední proběhl na hřišti Dove Mountain v Arizonské Maraně. Titul si odnesl Matt Kuchar.Jamkovka - královská disciplina

Mezi hrami na rány a jamky je asi stejný rozdíl, jako mezi distančním závodem a závodem s hromadným startem v běhu na lyžích. Každý má jiného favorita. V jednom musíte udržet koncentraci po celou dobu, ve druhém musíte vědět, kdy zaútočit a zariskovat. V každém okamžiku víte, jak je na tom váš soupeř a můžete se rozhodnout, jak toho využít. Taktika v jamkovce hraje ohromnou úlohu a pokud umíte správně načasovat sprint, můžete vyhrát i jasně prohranou hru. Škoda, že těchto turnajů, kde nejlepší světoví hráči mohou předvést své umění, není více.

Nejlepší ve hře na rány nemusí být nejlepší v jamkové hře

Dokazuje to i letošní turnaj. Světové jamkovky se každoročně účastní 64 nejlepších hráčů světa. Místa těch, kteří na turnaj nepřijedou, pak zaplní další zájemci podle pořadí ve světovém žebříčku. Letos chyběli z Top 10 jen vítěz minulého týdne Brandt Snedeker a Phil Mickelson. Aby hráč mohl zvednout pohár, musí od středy do neděle odehrát a zvítězit v šesti zápasech. Na rozdíl od týmových soutěží, kde se až na výjimku posledního zápasu mohou hráči rozejít s remízou, se zde každý zápas hraje do úplného rozhodnutí. Nejdelší zápas spolu letos svedli ve druhém kole Bubba Watson a Jim Furyk. Watson zvítězil až na 22. jamce.

A hned první kolo ukázalo, jak je jamkovka jiná. Vypadli Roroy McIlroy, Tiger Woods nebo třeba Dustin Johnson. McIlroy sice letos ještě nezahrál kloudný výsledek, ale Woods i Johnson už dokonce vyhráli turnaj. O kolo dál se dostal jen další letošní vítěz a nováček na Tour Russel Henley. Zde ale narazil na Jasona Daye a vypadl také.

Jak si vedli Evropané

Nejlépe z nich dopadl Ian Poulter. Jamkovka je oblíbeným formátem tohoto sympatického, i když trochu extravagantního hráče a dokázal to i zde. V prvním kole ale vypadli Rory McIlroy (loňský finalista), Francesco Molinari, David Lynn, Lee Westwood, Matteo Manassero, Martin Siem a další. Druhé kolo vystavilo konečnou pro Luka Donalda (zvítězil v roce 2011), Sergia Garciu nebo třeba Justina Rose. Všechny tyto výsledky lze hodnotit jako velký neúspěch a buďme jen rádi, že letos se Ryder Cup nehraje.

Postup do třetího kola už neúspěchem není. Přesto zde turnaj opustili Gonzalo Fdez-Castano, Martin Kaymer, Nicolas Colsaerts a Frederik Jacobson. O postup mezi poslední čtyři zarputile bojoval Graeme McDowell. Na poslední jamce nezahrál možné birdie a vypadl také. Zbyl tedy jen Ian Poulter a když v boji o třetí místo prohrál, obsadil čtvrté místo.

Hunter Mahan neobhájil loňský titul - skončil druhý

Na vrcholu turnajového pavouka se nakonec objevili obhájce loňského titulu Hunter Mahan s Mattem Kucharem (vloni dělený pátý) a prohrál na 17. jamce 2 a 1. Na rozdíl od čistě amerického souboje o titul se tak v boji o třetí místo utkal Angličan s Australanem. O pomyslný bronz bojoval Jason Day s vítězem z roku 2010 Ianem Poulterem a zvítězil 1UP.

Napínavá hra

Ve finále oba hráči začali hru velmi obezřetně, do třetí jamky zapisovali stejné výsledky a stav byl nerozhodný. Pak ale zapracovaly Mahanovy nervy a díky třem bogey na jamkách čtyři až šest prohrával o tři. Když navíc Kuchar zahrál na pětiparové osmičce birdie a Mahan jen par, vedl už o čtyři a zdálo se, že je rozhodnuto. Ale nebylo. Hunter Mahan nastoupil na druhou devítku jako vyměněný a do dvanáctky stáhl ztrátu jen na dvě jamky. A když Matt Kuchar chyboval na šestnáctce, vedl už jen o jednu.

Na sedmnáctce zahrál Kuchar do pravého fairwayového bunkeru a šance na srovnání výsledku se zvýšila. Jenže jeho druhá rána ze sto padesáti metrů se zastavila metr od jamky a bylo rozhodnuto. Po celý turnaj nebyly hlavní zbraní Matta Kuchata jen takovéhle rány, ale hlavně paty a ty ho podržely i ve finále.

Zdroj: www.mytour.cz


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter