PGA Duel

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Evropská tour už není neduživým bratříčkem“ PGA

25. 01. 2011    Alois Žatkuliak  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Americká PGA Tour versus evropská PGA Tour. Která je lepší, bohatší, kvalitnější? Ještě před pár lety byla odpověď vcelku jasná. Jenže po loňské sezoně a na prahu nové se zdá, že mladší sourozenec nabral sílu a dech. V European PGA Tour se žádná druhá liga nehraje.Úspěšná sezóna pro evropskou túru

Donedávna platilo, že v zámoří hrají nejlepší golfisté, rozdělují si více peněz a tím pádem se tam hraje i nejkvalitnější golf. Evropská tour byla odjakživa brána jako mladší bratříček, tak trochu neduživější. Od minulé sezóny se ale situace začala měnit a evropská profesionální túra se tvrdě dere ke slunci.

Tiger Woods LeonttinkaDůkazů po minulém roce je víc než dost. Ze čtveřice majorů (tedy turnajů velké čtyřky) vyhráli tři golfisté, jejichž „domovskou” scénou je evropská PGA Tour. Čest Ameriky zachraňoval na Masters Phil Mickelson. Za „Evropu” bodovali: vítěz Open Championship Jihoafričan Louis Oosthuizen, vítěz PGA Championship Němec Martin Kaymer a Severní Ir Graeme McDowell, který se stal po čtyřiceti letech prvním vítězem US Open z Evropy.

Další body na konto Evropy putovaly po triumfu v Ryder Cupu. A aby toho nebylo málo, po letech se měnila světová golfová jednička. Tigera Woodse, který loni nevyhrál ani jediný turnaj, vystřídal Lee Westwood. Jak jinak, evropský hráč.

Nástup hráčů z Evropy se odrazil i na podobě světového žebříčku. V top ten je momentálně šest Evropanů, a to včetně lídra Westwooda. A v první pětce jsou tři zástupci starého kontinentu. To je něco naprosto nebývalého ...

Co může stále nabídnout PGA Tour

Martin KaymerAmerický okruh má ale stále dost trumfů, jak přebít tlak evropské konkurence. Třeba štědřeji dotované turnaje. Na všech odehraných turnajích se loni rozdělovalo 270 milionů dolarů, zatímco v Evropě 170 milionů, tedy o 100 milionů méně.

Jenže hráčem, který nastřádal nejvíc peněz, byl opět Evropan – již jmenovaný Martin Kaymer, který si na turnajových odměnách v Evropě i za oceánem vydělal celkem 5,8 milionu dolarů a nejpřičinlivějšího z Američanů Matta Kuchara porazil téměř o milion dolarů (4,9 milionu).

Jak to bude letos?

Toť otázka. Faktem je, že evropský golfový okruh pod názvem Race to Dubai získal na prestiži i na kvalitě. To potvrzuje i fakt, že ti nejlepší zůstávají dál členy European PGA Tour, tedy i pro rok 2011. Nebo se dokonce vrací.

To je případ dalšího hráče ze severoirské „líhně” – Roryho McIlroye, který loni hrál v zámoří, ale letos dal přednost evropské sérii. I když evropské... Evropská Tour už dávno expandovala i do Asie, Afriky a Austrálie. „Ještě před pár lety jste museli hrát v Americe, pokud jste se chtěli stát jedním z nejlepších světových hráčů. To už neplatí,” zdůvodnil změnu prostředí McIlroy.

European tour logoAby se golfista stal plnohodnotným členem jedné z obou sérií, musí odehrát minimálně patnáct turnajů v americké PGA Tour a třináct v evropské. „Hrát obě série současně, to je skoro nemožné, minimálně velice těžké. A stavíte sami sebe pod obrovský tlak,” přiznal McIlroy.

Evropskou tour za americkou nevyměnil ani Westwood, přestože se stal světovou jedničkou. Byť v jeho případě hrál roli i tak trochu netypický faktor. V době, kdy vrcholí v zámoří sezona sérií turnajů FedEx Cupu, jsou v Anglii školní prázdniny.

„A děti mají přednost, přece si nenechám ujít příležitost být s nimi,” vysvětlil Westwood důvod, proč zůstává v Evropě.

I poslední fakt, že dva hráči včetně aktuální světové jedničky zůstávají v European PGA Tour, je tou nejlepší pozvánkou na golfový rok 2011. A na další díl bitvy dvou „bratříčků”.

US PGA Tour versus European PGA Tour v číslech

  • Turnaje: V Evropě se loni odehrálo 48 turnajů, v Americe 46. Americká série odstartovala v lednu a skončila v polovině listopadu. Evropská tour začala už v prosinci 2009 a skončila na konci listopadu. Tady je „bitva“ starého kontinentu se zámořím nerozhodná, hraje se přibližně stejný počet turnajů.
  • Odměny: Na turnajích v USA se celkem rozdělilo 270 milionů dolarů, zatímco v Evropě přibližně 170 milionů dolarů (výše během roku kolísala vzhledem k měnícímu se kurzu dolaru), tedy o sto milionů méně. Tady má navrch US PGA Tour.
  • Nejvíce vydělávající hráči: V evropském „dresu” nejvíc na turnajích vydělal Martin Kaymer. Celkem 5 843 032 dolarů. V USA Matt Kuchar, který si uhrál 4 910 477 dolarů. Na US PGA Tour se přes hranici jeden milion dolarů dostalo 90 hráčů, v Evropě jen 42.
  • Světový žebříček: Na konci roku měli v elitní světové desítce převahu Evropané. Šest proti čtyřem Američanům. A navíc prvním byl Lee Westwood před bývalou jedničkou Tigerem Woodsem a třetím Martinem Kaymerem.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter