Jim Furyk PGA Tour

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Jim Furyk triumfoval ve FedEx Cupu...

28. 09. 2010    Alois Žatkuliak  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

... a odhodil masku Friga. Viděli jste někdy dítko radující se z vysněného dárku pod vánočním stromečkem? Jestli ne a viděli jste závěr turnaje The PGA Championship na hřišti East Lake nedaleko Atlanty, pak vězte, že vítězný Jim Furyk projevoval ze svého triumfu stejné nadšení. Ne-li větší.

Vítěz FedEx Cupu

Jim Furyk své vítězství na Tour Championship skutečně upřímně oslavoval. A to je přitom o tomhle čtyřicetiletém golfistovi známo, že na hřišti působí v každém okamžiku stoicky klidně a kritici mu vyčítají že neprojevuje žádné emoce. Hraje golf s maskou filmového komika Friga. Po vítězství v East Lake upustil ventil emocí naplno.

Jim FurykFuryk svým vítězstvím v celkovém pořadí FedEx Cupu přeskočil dosud vedoucího Matta Kuchara, jemuž se finálový turnaj nepovedl. Skončil až na 25. místě z třiceti účastníků. A když už padla řeč o vánočních dárcích, tak Furyk si jich nadělil víc než dost. Kromě trofeje za vítězství na turnaji i v celkovém pořadí FedEx Cupu si polepšil o turnajovou dotaci 1,35 milionu dolarů, ale hlavně o hlavní bonus – prémii ve výši 10 milionů dolarů pro celkového vítěze.

Už jen jako menší dárek byl fakt, že tohle vítězství bylo pro Furyka třetím v letošní sezoně. Předtím ale vyhrál dva nepříliš významné turnaje - březnový Transitions Championship a dubnový Verizon Heritage. Teď přidal vítěz US Open z roku 2003 titul rozhodně mnohem cennější.

"Pro mě je fakt, že jsem vyhrál tři turnaje v sezoně velice zvláštní. V roce 2008 a 2009 jsem totiž nevyhrál žádný turnaj. Bylo to pro mě frustrující, velké zklamání. Právě proto jsou pro mě tahle tři vítězství tak speciální,“ radoval se Furyk.

Cesta k triumfu ale nebyla nijak přímočará. Spíš trnitá. Na prvním ze čtyř turnajů play-off totiž nehrál. Ne kvůli zranění, ne kvůli nemoci. Jen si prostě před turnajem Pro-Am špatně nastavil budík na svém mobilu a nestihl začátek. Trest byl hodně tvrdý. Následovala diskvalifikace z prvního turnaje FedEx Cupu.

Tour ChampionshipZahojil se ale v samotném závěru, když si v East Lake připsal šestnáctý titul z turnajů PGA Tour v kariéře. Hodně mu v tom pomohl i nový putter. Žádná zvláštní značka, ani vyrobený přímo na míru. Prostě si ho koupil v normálním golfovém shopu během druhého turnaje play-off, dokonce ještě vymámil slevu, takže zaplatil 39 dolarů. Za putter, který mu pomohl k více než jedenácti milionů dolarů. Dobrá investice, dalo by se říct...

V závěru turnaje na hřišti v East Lake se ale musel o prvenství strachovat. Na šestnácté a sedmnácté jamce zahrál bogey. Na osmnáctce se zachránil skvělou ranou z bunkeru. "Přestože jsem na posledních třech jamkách nevypadal úplně nejlépe, měl jsem dost sil a schopností dokončit úspěšně svou práci a vyhrát,“ komentoval Furyk lehkou komplikaci v závěru turnaje.

Pomohlo mu i to, že ani největší soupeři nijak nezářili. Luke Donald skončil druhý o jednu ránu a celkově třetí, druhou pozici ve FedEx cupu uhájil navzdory nepovedenému finálovému turnaji Matt Kuchar.

Na turnaji zcela chyběl Tiger Woods, který se do posledního ze čtyř turnajů play-off neprobojoval. Už podvanácté měl možnost sesadit ho z pozice světové jedničky Phil Mickelson. Mohl, ale musel by skončit do druhého místa. Mickelson vsadil vše na jednu kartu, riskoval, ale neuspěl. Propadl se až do třetí desítky a celkově skončil třináctý.