Jason Day - nový král světové jamkovky

25. 02. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Světová jamkovka je v golfovém kalendáři velkým svátkem. Účastní se jí 64 nejlepších hráčů světa zastupujících všechny velké golfové tour. Od roku 2009 se hraje v Golf Clubu Dove Mountin v Arizoně a letošní ročník patřil Jasonu Dayovi.

WGC - Accenture Match Play

Letošní světová jamkovka se velmi lišila od posledního ročníku, kdy vyhrál Matt Kuchar, když ve finále porazil Huntera Mahana. Na rozdíl od loňska bylo teplo a hráči nemuseli hrát v kulichu a teplé bundě. Především ale byla porušena hegemonie posledních čtyř let, kdy se o vítězství postarali jen Evropané a Američané.

Už podle hráčského obsazení je patrné, že turnaj spadá do série World Golf Championship. Jejich účast se neurčuje podle toho, zda hráč hraje na některé konkrétní tour, ale jen podle jeho pořadí ve světovém žebříčku. Světová jamkovka je jediným turnajem v roce (když opomeneme týmové soutěže), který se hraje na jamky. Letos vynechali jen Tiger Woods (světová jednička), který měl původně být v Soči a ačkoli tam nakonec neodletěl, nechtěl měnit své plány a dal přednost připravě na následující tři turnaje, Adam Scott (světová dvojka), který se také připravuje na další turnaje a Phil Mickelson (světová čtyřka), který už tradičně jamkovku vynechává. Dali tak prostor dalším třem v pořadí.

Zvítězil Australan Jason Day, když až na 23. jamce po tuhém boji porazil hráče z European Tour, Francouze Victora Dubuissona. Po Geoffu Ogilvym (zvítězil 2x v letech 2006 a 2009) je tak druhým australským hráčem, který si tento úspěch mohl připsat.

Krásné i kruté finále

Jamkovka je krásná, ale i krutá. V jednom zápase můžete jasně vyhrát už několik jamek před koncem, abyste v dalším stejným poměrem prohráli. Anebo díky jedné dobré ráně soupeře prohrát až na 23. jamce, jako se to přihodilo Victoru Dubuissonovi ve finále. Kromě prvního kola musel vždy odehrát minimálně osmnáct jamek. Ve finále na dvanáctce prohrával o 3 jamky, aby na osmnáctce díky bogey Jasona Daye srovnal. Na dalších čtyřech jamkách Dubuisson dvakrát skončil v poušti, přesto vždy stav zachránil. Na 23. jamce však Day zahrál vynikající ránu do greenu, míček skončil nedaleko jamky a bylo rozhodnuto.

Matematika, která tvrdí, že se golf hraje dobře všude na světě, letos vyšla na 100 %. O finále se utkali pozdější vítěz z Austálie Jason Day s Američanem Rickie Fowlerem a Afričan Ernie Els s Evropanem Victorem Dubuissonem. Chyběla jen Asie, jejíž zástupce Hideki Matsuyama neprošel přes druhé kolo.

Po 15 ročníku, který byl letos odehrán, vedou v žebříčku vítězů hráči USA. Celkem zvítězili devětkrát (z toho třikrát Tiger Woods), čtyřikrát evropští hráči a Austrálie je se třemi prvenstvími třetí.

Evropané si letos vedli dobře

Druhé místo Victora Dubuissona, i když bylo překvapivé, potěšilo. V dobré formě přijel Sergio Garcia, který vypadl až v osmifinále s Rickie Fowlerem. Ještě lépe si vedl Graeme McDowell. Ten vypadl až ve čtvrtfinále s pozdějším finalistou Dubuissonem. Přesto byly i neúspěchy. Nevedlo se dvěma "jamkovkovým specialistům" - vítězi z roku 2011 Luku Donaldovi, který v prvním kole podlehl Italovi Matheo Manasserovi a Ianu Poulterovi, vítězi ročníku 2010, který neprošel v prvním kole přes Fowlera.

Přesto světová jamkovka ukázala na slušnou kvalitu jamkové hry i dalších golfistů z Evropy. A to je určitě před letošním Ryder Cupem, který se hraje na hřišti Gleneagles ve Skotsku, dobrým znamením.