Olympijský golf 1900 a 1904

30. 04. 2013    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Golf se v roce 2016 vrátí na olympiádu při letních olympijských hrách v Riu de Janeiro. Mezi olympijské sporty je golf zařazený po dlouhých 112 letech a předtím byl na LOH jen dvakrát - v roce 1900 v Paříži a v roce 1904 v St. Louis. Tenkrát to ale probíhalo celé trochu jinak ...

Golf olympijský

Na seznam olympijských sportů se golf v roce 2016 v Rio de Janeiro vrátí po dlouhých 112 letech. Do té doby se objevil v programu olympijských her jen dvakrát (nebo třikrát, záleží, jak se to počítá) - hned na druhých olympijských hrách novodobé historie v Paříži v roce 1900 a poté v St. Louis o čtyři roky později. Byl na programu her i v Londýně v roce 1908, ale díky bojkotu anglických golfistů zůstal ve startovním poli jediný hráč - a ten kontumačně získanou olympijskou medaili nechtěl. Pro dnešního sportovního diváka zní téměř neuvěřitelně popis podmínek, za kterých se olympijský golfový turnaj hrál na počátku dvacátého století ...

Paříž  1900

V roce 1900 se v Paříži konala velká světová výstava. Jakoby mimochodem během jejího konání proběhly i druhé novodobé olympijské hry. Dnešním historikům se velmi těžko určuje, které sporty do her patří a od kdy do kdy se přesně hry konaly. Může za to souhra okolností - nebyl žádný zahajovací ani ukončovací ceremoniál, hry probíhaly v průběhu několika měsíců a celková organizace byla víc než zmatená.

Právě díky zmatené organizaci her a tomu, že se olympijský výbor rozhodl až dodatečně některé turnaje a sportovní události zařadit do programu her, někteří sportovci po dlouhá léta netušili, že jsou olympisjkými vítězi (příkladem je vítěz maratonu, kterému to zjištěníj trvalo 12 let). Někteří to dokonce nezjistili za svého života nikdy - to byl i případ Margaret Abbotové, vítězky prvního ženského olympijského turnaje v golfu.

V Paříži se hrál golf ve dvou soutěžích jednotlivců - muži a ženy zvlášť. Muži hráli 36 jamek, ženy pouze 9 jamek. Své zástupce mělo v turnaji jen pár zemí - Francie (9), Velká Británie (4), Řecko (1) a Spojené státy americké (8). Celkem to bylo pouhých 22 hráčů, z toho 10 žen a 12 mužů.Vítězem v mužské kategorii se stal Charles Sands, který zahrál 167 ran. Kuriozitou je, že Sands se na hrách účastnil i tenisového turnaje.

Ženy se na hrách účastnily tří sportů - tenisu, kriketu a právě golfu. M. Abbotová zvítězila s výsledekem 47 ran a kromě ostatních soupeřek porazila i vlastní matku - ta skončila na sedmém místě. Abbotová sama po turnaji prohlásila, že některé Francouzky nepochopily, že turnaj není společenská událost - na hřiště přišly v úzkých sukních a vysokých podpatcích. Jinak to pro hráčky byl turnaj jako každý jiný - status olympijského získal až později.

Výsledky LOH Paříž:

Umístění Muži Ženy
1. Charles Sands (USA) Margaret Abbott (USA)
2. Walter Rutherford (V. Británie) Pauline Whittier (USA)
3. David Robertson (V. Británie) Daria Pratt (USA)

St. Louis 1904

Formát golfového klání na olympiádě v St. Louis se trochu změnil. Soutěž žen byla zrušena, naproti tomu byla zařazena soutěž družstev (mužských) - hrály týmy o 10 hráčích a překvapivě, na prvních třech pozicích se umístily týmy z USA. Jediným golfistou, který se zúčastnil obou olympijských turnajů, byl Albert Lambert - na hrách v St. Louis skončil osmý. Jeho osobnost byla ale významná i v jiné oblasti - například byl velkým mecenášem létání a stal se hlavním sponzorem transatlantického letu Charlese Lindbergha, v St. Louis po něm dokonce pojmenovali letiště.

Turnaje se tentokrát účastnilo už 77 hráčů - ale to navýšení způsobila hlavně účast v týmové soutěži. Na druhou stranu geografické rozložení bylo poněkud monotónní - Kanada měla na hrách 3 zástupce a Spojené státy americké 74 hráčů. Jiné země své golfisty nevyslaly.

Před samotným olympijským turnajem se hrála kvalifikace na 36 jamek, po které prošlo "cutem" 32 hráčů. Pak už se hrálo na jamky. Překvapivým vítězem turnaje se stal George Lyon z Kanady. S golfem začal až v 38 letech, do té doby se věnoval jiným sportům, například kriketu. Z něj si přinesl velmi specifický švih, který puristé silně kritizovali. Na hřišti působil jako živel, všechny bavil, zpíval a vyprávěl. Dokonce si pro svou trofej za vítězství údajně došel po rukou. On byl tím, kdo se jediný přijel po čtyřech letech zúčastnit olympijského turnaje do Londýna. Nicméně i přesto pak vyhrával ještě dvacet let.