Fedex Cup PGA Tour

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

FedEx Cup určí golfovou jedničku

15. 07. 2010    Petr Sobol  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Zdá se, že golfisté toho nikdy nemají dost. Nespočetné množství turnajů, na kterých bojují o skutečně velké peníze, jakoby nikdy nebyly u konce. Pro ty nejlepší z nejlepších pak může být sezona na greenech pěkně dlouhá. V posledních několika letech je absolutní šampion PGA Tour určen v průběhu čtyř turnajů zvaných Playoff a získá trofej FedEx Cup.Co je FedEx Cup?

Fotbalisté či hokejisté rok co rok bojují na velkých akcích, ať už na klubových či reprezentačních úrovních. Liga mistrů, mistrovství světa či EURO, to je snem každého fotbalisty, na ledě si zase každý brousí zuby na Stanley Cup či na pohár mistrů světa. O co ale bojují golfisté?

Jednou za dva roky změří síly hráči z Ameriky proti "zbytku světa“, aby se rozhodlo, kdo je lepší a vyhraje turnaj zvaný Ryder Cup. Dalším z vrcholů jsou turnaje profesionální golfové asociace, která pořádá PGA Tour. Ta však čítá mnoho turnajů včetně čtyř majorů a nelze jednoznačně určit, který z nich je vlastně top.

Kromě pozice světové jedničky tak PGA přišla také s myšlenkou, aby byl celoroční král oficiálně korunován. V roce 2005 tak vznikl nápad, díky kterému se z jednotlivých golfových podniků na té nejvyšší úrovni sčítají body, které pošlou dále skutečně jen ty nejlepší. Nakonec zůstane jen jeden, který se může nazvat skutečným králem. Získá totiž FedEx Cup.

Dosavadní šampióni

PGA spojila své síly se společností FedEx, která celý projekt zastřešila, poskytla potřebné finance a každý rok může korunovat nejlepšího golfistu sezony. O tuto trofej se začalo soupeřit až od roku 2007, zatím má jen dva vítěze. První i dosud poslední FedEx Cup získal Tiger Woods, v roce 2008 jeho nadvládu narušil Vijay Singh z Fidži. Zatímco Woods vstupoval do play off, v němž se o trofeji rozhoduje, vždy z prvního místa, Singh byl v roce 2008 po průběhu sezony až sedmý, přesto dokázal dosáhnout na vrchol.

FedEx Cup je zajímavou trofejí také co se týká peněz. Woods si za tři roky stihl vydělat něco přes dvacet milionů dolarů. Jeho rival z Fidži získal asi "jen“ polovinu. Přes pět milionů dolarů mají na kontě také Američané Phil Mickelson a Steve Stricker. Ani jeden z golfistů to však nemá lehké. K tomu, aby FedEx Cup získali, vede dlouhá cesta.

Cesta k FedEx Cupu

Ta začíná v lednu a končí někdy na konci srpna. V tomto období mohou golfisté na turnajích PGA Tour získávat body, které se pak sčítají a díky kterým se do závěrečné fáze sezony dostanou. Na těchto turnajích se dá získat mezi 250 a 600 body, záleží na kvalitě pořádaného turnaje a na tom, jak je ohodnocen.

FedEx Cup tak mohou získat jen golfisté, kteří oficiálně patří do seriálu PGA Tour. Každému novému hráči, který se v průběhu sezony zaregistruje, se počítají body až od následujícího golfového klání. Po skončení "běžné sezony“ se body za jednotlivé turnaje sečtou a 125 nejlepších hráčů si sezonu prodlouží, postupují totiž do play off, kde už jde skutečně do tuhého.

Play Off

Play off se hraje na čtyři kola. Toho prvního se tedy zúčastní všech 125 golfistů, kteří zavítají na krásné greeny do New Jersey, kde se koná turnaj Barclays. Ten se stane konečnou pro pětadvacítku hráčů, zbylá stovka postupuje na Deutsche Bank Championship, které hostí Norton v Massachusetts. Sedmdesát nejlepších poté postupuje dále, aby ukázali své golfové kousky v Rotates – Lemont ve státě Illinois, kde se odehraje BMW Championship.

O tom, kdo FedEx Cup získá, se rozhodne v Atlantě. Do města hip-hopu a R&B se podívá třicítka nejlepších golfistů sezony. O skutečném golfovém králi se rozhodne na The Tour Championship.

Bodovací systém

Před vrcholem sezony jsou golfistům zredukovány body. A to tak, že dosavadní jednička má bodů 2250, poslední třicátý golfista má bodů 210. V každém z turnajů play off se dá získat až 2500 bodů, takže podmínky před The Tour Championship jsou nastaveny tak, že jej skutečně může vyhrát každý. Zároveň jsou zohledňovány předchozí výsledky a favorité se dají vyčíst.

Během FedEx Cupu se několikrát měnila pravidla. Jednou důležitou změnou bylo zamezit tomu, co se povedlo Singhovi. Ten vyhrál celé play off s tím, že před posledním kláním měl tak velký náskok, aby se jej ani nemusel zúčastnit. To už nyní neplatí a golfu to jen prospívá.

Po závěrečné fázi zelené sezony se rozdělí celkem pětatřicet milionů dolarů. Vítěz FedEx Cupu získá milionů rovných deset. Mimo to se může těšit na krásnou stříbrnou FedExCup Trophy, kterou vyrobila firma Tiffany & Co. A nakonec si může říct, že na golfovém nebi je skutečná jednička.O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter