Členská základna 2011 Statistika 2011

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Jak se mění členská základna

02. 05. 2011    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Přibližně jednou za šest měsíců vás informujeme o stavu členské základny u nás z pohledu statistik. Tentokrát se zaměříme na členství - v tuto chvíli si již snad všichni hráči vyřešili své členství na letošní rok, takže se můžeme podívat, které kluby se drží co do počtu členů na špičce a které naopak oproti minulosti ztrácejí.Kolik nás je

Celkový počet registrovaných golfistů v České republice je v tuto chvíli 46 502 - což znamená oproti konci minulého roku mírný pokles. Asi jste spíš očekávali pokračování mírného nárůstu jako v minulosti, ale není tomu tak.

Členská základna 2011 - Růst golfistů v letechDůvodem pro to může být "vyčištění" databází hráčů, ke kterému kluby přistoupily (na základě pokynu z ČGF) před začátkem letošní sezóny - v důsledku toho odpadly tzv. mrtvé duše. Také je možné, že se někteří hráči prozatím nerozhodli, jak v letošní sezóně naloží se svým členstvím; a tak ve chvíli, kdy jsme čísla stahovali, nefigurovali mezi členy ČGF.

Porovnání s Evropou

Když se na čísla podíváme z evropského pohledu, nevypadá to zase tak špatně. Na konci minulého roku byla zveřejněna studie KPMG, která ve spojení s údaji z České golfové federace podává informace o stavu golfové základny u nás i v Evropě z trochu jiného úhlu.

Česká republika se podle studie dostala na pomezí rozvíjejícího se a již rozvinutého trhu (myšleno golfového trhu) - tomu odpovídá např. i to, že u nás máme jedno golfové hřiště na 110 tisíc obyvatel. K tomu máme téměř 47 tisíc golfistů a golfistek (v poměru 68 % mužů a 32 % žen). To sice má ještě daleko do magických sta tisíc hráčů, ale přesto je to poměrně dost. Navíc počtem hráčů za sebou necháváme i takové golfové velmoci, jako je Turecko nebo Portugalsko – tam je to ale pravděpodobně způsobené tím, že více než na domácí hráče se jejich golfový trh orientuje zejména na turisty.

Celkově my i Evropa rosteme – počet golfistů v celé Evropě se za posledních 25 let ztrojnásobil. Zajímavé přitom je, že na evropské úrovni pochází 92 % golfistů z pouhých 10 zemí, podobně v 10 státech se soustředí 90 % všech evropských hřišť.

Členská základna v letošním roce

Vraťme se domů a podívejme se na rozložení členské základny podle hcp. Mírně nám po roční kontrole HCP přibylo hráčů s neaktivním hendikepem. Je možné, že někteří golfisté soutěžně nehrají moc často a prostě golf berou jen jako možnost sportovního vyžití o víkendu.

Členská základna 2011 - Rozložení dle statusu handicapuI nadále platí, že počet hráčů s klubovým hcp mírně převyšuje počet hráčů s EGA hendikepem - důkazem toho je i průměrný hcp u nás (39). To se ale pravděpodobně nezmění, protože nových členů přibývá stejně rychle, jako se ti stávající zlepšují. Jen pro zajímavost - samotných golfistů s hcp 54 máme 13 662.

Kluby

Když se podíváme na oblíbenost jednotlivých klubů, hodně napoví první tabulka. Zobrazuje deset největších klubů podle počtu členů, zároveň tam najdete i údaj o tom, jak se počet členů změnil oproti zimě. Hostivař se tradičně drží na špičce a své postavení letos podpořila atraktivní kampaní na nábor nových členů. Za ní se drží dalších devět klubů s přibližně tisícovkou členů, což je velmi hezký výsledek. 

Klub Stav* Změna**
Golf Club Hostivař 3594 458
Golf & Country Club Prague 1369 -614
Golf Club Brno 1330 0
Golf Klub Čechie 1322 -223
Královský Golf Club Malevil 1177 16
Club Ducha Sportovního 1001 160
Sokrates Golf & Country Club 998 -99
Golf Club Austerlitz 952 -33
Erbia Golf Club 948 18
Park Golf Club Hradec Králové 927 -18

Pozn.: Uvedené počty členů v jednotlivých klubech obsahují také tzv. "zablokovaná členství". Ty mohou tvořit až 20 % z celkového počtu.

Některé jiné kluby co do počtu členů nevstoupily do letošní sezóny příliš dobře, alespoň v porovnání s minulými lety. Příkladem za všechny může být např. CZ Golf, tedy společnost, pod kterou spadají čtyři kluby - GC Marina Praha, GC Telč, GC Terasy Ústí a Prácheňský golfový klub v Písku.

Tyto kluby celkem ztratily téměř 1 800 členů poté, co v minulém roce zaznamenaly velký nárůst. CZ Golf se chce do budoucna namísto lákání ročních členů soustředit na stabilní nábor řádných členů. Ale ani uvedený pokles není trvalý - např. s tím, jak byl otevřen driving na Rohanském ostrově, denně přichází do GC Marina Praha noví členové.

Klub Stav* Změna**
Golf Club Marina Praha 455 -744
Golf Club Telč 208 -522
Golf Club Terasy Ústí nad Labem 240 -214
Prácheňský Golfový Klub 370 -314

Poslední tabulka se týká "alternativních" klubů, které nemají vlastní hřiště. Z nich zaznamenala výrazný pokles Centrální mimoklubová registrace. Po letech, kdy se držela na předních příčkách co do počtu členů se i jí dotklo čištění databází. Noví hráči mají navíc nyní mnohem víc možností výběru, pokud jde o členství za rozumné peníze - nabídka ročních členství se neustále lepší.

Jinak si alternativní kluby obecně vedou lépe než dřív a jejich nabídka oslovuje stále více hráčů. Příčinou jsou jednak nové typy členství, které tyto kluby nabízejí, reklamní kampaně i prostý fakt, že řada hráčů hledá možnost hrát na řadě různých hřišť a jak se zdá, v tomto ohledu mají letos nejlepší nabídku právě tyto kluby.

Klub Stav* Změna**
Centrální Mimoklubová Registrace 359 -779
Club Ducha Sportovního 1001 160
Erbia Golf Club 948 18
Golf Club StredaInak 195 25
Golfový Club Bestgolf Blue Sky 547 -93

* Aktuální stav znamená stav k 9. dubnu 2011.
** Porovnání je k 6. listopadu 2010

Závěrem

Čísla samotná mohou o členské základně hodně napovědět, neukazují ale vše. Ne vždy je možné přesně stanovit, proč u některých hodnot došlo k poklesu a u jiných k růstu. Ještě těžší je vytvářet nějaký odhad do budoucna.

Např. u celkového počtu golfistů u nás je velmi těžké říct, jestli letošní pokles indikuje, že jsme pro tuto chvíli dosáhli maxima a dále členská základna neporoste - nebo jestli se český (a moravský) golf jen nadechuje a v zimě čísla opět vyrazí směrem vzhůru. To uvidíme po konci této sezóny. Do té doby si užívejte golfu a statistikami se nenechte příliš trápit.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter