Členská základna 2010 Statistiky

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zpravodajství >

Jak vypadá členská základna?

03. 01. 2011    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Po roce přicházíme opět se statistikami týkajícími se členské základny ČGF. Podívali jsme se na to, jak si vedeme co do počtu golfistů a průměrného hendikepu, které kluby jsou mezi hráči nejoblíbenější, nebo např. jaké je rozložení mužů a žen v jednotlivých klubech.Členská základna v číslech - shrnutí

Golfistů (a golfistek) u nás přibývá. Tento základní trend platí dlouhodobě - každoročně zaznamenáváme meziroční nárůst o několik tisíc registrovaných hráčů. Ale zatímco na konci roku 2009 přibylo 5 400 golfistů, za rok 2010 jich bylo pouze 3 750. Růst se tedy zpomalil - a to právě v roce, kdy Česká golfová federace spustila svůj projekt Hraj golf, změň život.

Je samozřejmě pravda, že první výsledky tohoto projektu se projeví až letos na jaře, kdy se noví golfisté budou registrovat a pořizovat si členství. Přesto by musel být důsledek kampaně opravdu velký, aby zajistil, že dosáhneme oněch 100 tisíc golfistů do roku 2013. Podle našich odhadů k tomu totiž budou potřeba ještě další tři roky navíc.

Členská základna 2010 - Rozložení dle statusu handicapuPokud jde o rozložení hendikepů mezi registrovanými hráči, průměrný hcp se příliš nezměnil. Stále platí, že v průměru mají hráči u nás hcp 38 (resp. 23, pokud pomineme klubové hendikepy), tj. zlepšujeme se v průměru stále stejně rychle :).

Tradičně nejnižší průměrné hendikepy mají kluby s dlouholetou tradicí a sportovní kluby zaměřené na rozvoj výkonnosti svých členů.

Pokud jde o počet členů, kluby se každoročně přetahují o nové i stávající hráče. Na prvních místech se drží pražské kluby s velkou členskou základnou a nabídkou i pro začátečníky a CMR. Ačkoliv se obvykle první desítka příliš nemění, letos se do ní vyhoupl GC Marina Praha, který přeskočil téměř padesát míst v žebříčku, aby zaujal pátou pozici.

Statistiky podrobněji - počet golfistů

Vraťme se na chvíli k celkovému počtu registrovaných golfistů v ČR. V tomto okamžiku u nás existuje přes 50 tisíc hráčů, z nichž více než polovina má klubový hendikep - tomu koneckonců odpovídá i průměrný hcp (který je 38). Zajímavá čísla se objeví, když se podíváme např. na ty, kteří mají aktuálně hcp 54. Zjistíme, že celých 63 % svůj hcp od loňského roku nezměnilo. Buď  tedy nehrají turnaje, nebo nehrají vůbec.

Plných 5 tisíc golfistů je sice členy ČGF, ale jejich hendikep je neaktivní - tzn., že v minulém roce neodevzdali alespoň 4 kvalifikační výsledky a jejich hcp tedy pravděpodobně neodpovídá jejich výkonnosti. To se samozřejmě netýká hráčů s klubovým hcp. Jejich hendikep se nemůže stát neaktivní a důsledkem toho se často setkáváme s nešvarem tzv. "zadrženého hcp". Každý z vás určitě zažil na turnaji hráče, který přišel s hcp 54 a zahrál 90 ran - a že řada těchto hráčů s okamžikem, kdy sníží svůj hcp spekuluje, také není žádným tajemstvím.

Členská základna 2010 - Růst golfistů v letechPři znalosti aktuálních čísel nevypadá výhled do budoucnosti příliš optimisticky - tedy v porovnání s plánem ČGF na získání sta tisíc golfistů. Za rok 2010 přibylo necelých 4 000 hráčů, což se rovná nárůstu někdy v roce 2005. Snad tedy dojde k výraznému skoku na jaře, kdy si novou registraci budou pořizovat první ovečky získané v rámci kampaně ČGF.

Podle slov Michala Zahradníčka se "ukazuje, že existovala významná latentní poptávka po golfové hře, kterou jsme projektem obrátili v reálnou poptávku." Ale přestože sama ČGF vidí budoucnost růžově, z přiloženého grafu je patrné, že pokud by růst pokračoval aktuálním tempem, dosáhli bychom oněch magických 100 tisíc golfistů někdy v roce 2016.

Porovnání členské základny dle klubů

Porovnání dle počtu členů

Kdybychom chtěli vytvořit Top ten klubů podle počtu členů ke konci roku 2010, dostali bychom následující výsledek (v závorce je uvedeno jejich pořadí na konci roku 2009):

  1. GC Hostivař (1)
  2. Golf & Country Club Prague (2)
  3. Golf Klub Čechie (4)
  4. Golf Club Brno (5)
  5. Golf Club Marina Praha (51)
  6. Královský Golf Club Malevil (6)
  7. Centrální mimoklubová registrace (3)
  8. Sokrates Golf & Country Club (10)
  9. Golf Club Austerlitz (11)
  10. Golf Club Karlovy Vary (7)
Největší přírůstek v klubech  
Golf Club Marina Praha +681
ID Golf klub +400
Golf Club Hostivař +381
Erbia Golf Club +320
Sokrates Golf & Country Club +177
Největší úbytek členů v klubech  
Automotoklub Masarykův okruh -505
Centrální Mimoklubová Registrace -372
Golfový Club Bestgolf Blue Sky -146
Královský Golf Club Malevil -143
Golf Club Ještěd -135

Výrazný úbytek zaznamenala CMR - to je ale asi očekávaný vývoj. S tím, jak jednotlivé kluby nabízejí stále větší možnosti v rámci svých ročních členství, mizí její význam jako alternativy k drahým řádným členstvím, které si začátečník jen tak nepořídí.

Naopak, největší nárůst zaznamenala Marina Praha. Díky loňské atraktivní nabídce společnosti CZ Golf (pod kterou GC Marina spadá), která obsahovala dvě roční členské karty a díky tomu, že v Praze je koncentrace golfistů největší, narostla Marina opravdu výrazně. Je jen škoda, že letos se CZ Golf vydává jiným směrem. Co to udělá s jejich členskou základnou, to se teprve uvidí.

Tradiční silnou pozici si drží Hostivař. Má přes tři tisíce členů a stále roste. A s letošní nabídkou zahrnující volná green fee na akademii, vstupy na tenis a lyžařskou permanentku možná poroste ještě dál.

Členská základna 2010 - Rozložení handicapuKluby - porovnání dle hcp

Celkové rozložení hendikepů (v rámci celé členské základy) v roce se nijak nezměnilo. Výrazně se nemění ani pomyslný žebříček klubů s nejnižším průměrným hcp svých členů. Na prvních pozicích se drží kluby s dlouholetou historií, jako jsou Mariánské Lázně, Karlštejn, Líšnice, Šilheřovice nebo Poděbrady. Mezi první desítkou se ale umisťují i některé z mladších klubů, které staví na sportovní základně a výkonnosti svých členů (Kunětická Hora, Mstětice).

Kluby - rozložení mužů a žen

Golf je převážně sport pro pány (gentlemany). Členská základna je ženami tvořena asi třetinově. To je ale průměrné číslo - ne ve všech klubech je tento poměr zachován. Typicky výkonnostní hráčský klub jako je CDS má pouze 23 %  žen mezi svými členy, na druhou stranu v Klánovicích mají poměr obou pohlaví nejvyrovnanější. Ale třeba i takový Albatross se může pochlubit tím, že celých 40 % jeho členské základny tvoří dámy.

Největší podíl žen v klubech Muži Ženy
Forest Golf Club Klánovice 58% 42%
Golf Club Divoká Šárka 60% 40%
Golf Club Spektrum Průhonice 60% 40%
Valašský Golfový Klub 61% 39%
Albatross Golf Club 62% 38%
Nejmenší podíl žen v klubech Muži Ženy
Club Ducha Sportovního 77% 23%
Prosper Golf Club Čeladná 76% 24%
Friendly Golf Club 76% 24%
Golfový Klub Ústí nad Labem 75% 25%
Golf Klub Osyčina 74% 26%

Jednotlivé údaje jsou platné k listopadu 2010. Při porovnání klubů byly do srovnání zahrnuty pouze kluby s alespoň 100 členy.


Anketa: Poroste členská základna v roce 2011?

Ne. 12,42% 12 %
Spíš ne. Nadšení z golfu už opadá. 32,30% 32 %
Ano. 39,13% 39 %
Ano. Finanční krize je za námi. 4,97% 5 %
Ano. Kampaň ČGF přivedé další zájemce. 9,94% 10 %
Nevím. 1,24% 1 %

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter