Golfové hřiště

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Můžu si během hry "odskočit"?

31. 07. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Stalo se to každému z nás. Během kola si potřebujete odskočit ke stromku nebo (na těch lépe vybavených hřištích) na toaletu. Flight mezitím počká. Ale ... je to podle pravidel v pořádku? Nebudu tím nepřípustně zdržovat hru? Nechci dostat trest za záchod ...Tempo hry

Tempo hry je u golfu naprosto zásadní. Přesto někdy dojde k událostem, které nás zdrží, aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Např. hráč stráví pět minut hledáním míče, hráč zahraje do vodní překážky a hledá místo pro dropnutí, hráč si zapomene sand wedge u greenu předchozí jamky ... takových věcí je spousta. Některá z těchto zdržení pravidla předpokládají a nedá se s nimi nic dělat, jiná pravidla naopak trestají a hráč se musí rozhodnout, jestli se zdrží a bude riskovat trest, nebo raději zrychlí.

Aby se tempo hry trochu udrželo, existuje pravidlo 6-7 - Nepřípustné zdržování, pomalá hra. A tady se dostáváme k naší otázce - patří nutná zastávka na toaletě mezi činnosti, které nepřípustně zdržují hru, nebo je to dovoleno?

Zdravotní pauza na toaletě

Na situaci se můžeme podívat z hlediska pravidel nebo z čistě lidského pohledu. Samotná pravidla nám tady moc velkou oporou nejsou. I když se podíváte do rozhodnutí o pravidlech golfu, najdete u zdržování jen dvě rozhodnutí - a ani jedno nám moc nepomůže, toaletní pauzy se totiž netýkají. Řešení je tedy víceméně šalamounské a bude vždy záležet na okolnostech.

Asi všichni soucítíme s hráčem, který si odskočit potřebuje, a nechceme ho za to penalizovat. Spoluhráči zdržení vykompenzují tím, že na následující jamce zrychlí, nebo nechají flight za sebou předejít. Jiná situace by ale nastala, pokud by hráč zneužíval takovéhle pauzy pro to, aby se dal dohromady po špatně zahrané jamce, nebo aby vyhodil z rytmu jiného hráče. Pak už bude na místě informovat rozhodčího (mluvíme o soutěžní hře) a nechat hráče potrestat.

Zdržování vs. přerušení

Někdy si ale golfista nemůže vybrat a na toaletu prostě "musí". Objektivní fyzickou potřebu by měl rozhodčí nebo soutěžní výbor vzít v úvahu podle pravidla 6-8: přerušení hry. To umožňuje hráči přerušit hru, pokud pro to má "jiný dobrý důvod, např. náhlé onemocnění". Soutěžní výbor by měl hráči v takovýchto odůvodněných případech dát deset až patnáct minut na to, aby se dal dohromady - což může zahrnovat i vyřešení všech nezbytných činností na toaletě. Pokud ani poté není hráč schopen pokračovat ve hře, měl by odstoupit nebo musí být diskvalifikován.

Až tedy budete rozhodovat o tom, jestli hráče necháte potrestat za zdržování, zatímco bude na toaletě, zvažte, zda udělal všechno pro to, aby své zdržení minimalizoval.


PS: Ještě k situaci popsané na začátku článku - co dělat, když si hráč zapomněl hůl na předchozí jamce a chce se pro ni vrátit. Tady mluví pravidla jasně - jakmile kvůli tomu zdrží hru, má smůlu. Čeká ho trest za nepřípustné zdržování. Otázkou je, jestli se přesto nevyplatí si pro tu SW nebo patr doběhnout ...


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter