Ilustrační obrázek - Golfové hole Vybavení / Pravidla

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Zakázané drivery

05. 08. 2009    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Podívejte se do svého bagu a zkontrolujte si, jestli nehrajete driverem, který je na tzv. černé listině zakázaných driverů. Od minulého roku (vydání Pravidel golfu 2008 - 2011) totiž existuje seznam driverů, které nemůžete používat při soutěžní hře.Úvodem

Je dobré vědět o tom, že jsou některé drivery pro soutěžní hru zakázané a je dobré vědět, které to jsou. Kvůli prodejnímu boomu golfového zboží se vám totiž snadno může stát, že zakoupíte hůl, kterou nebudete moci používat. Samozřejmě, nepovolené drivery se obvykle řadí mezi ty levnější golfové výrobky a to může leckterého golfistu svést k napohled výhodné koupi. Otázkou ale je, jestli to stojí za to.

S takovým nepovoleným driverem se totiž nemůžete účastnit soutěžní hry. Můžete si s ním zahrát nesoutěžní kolo s přáteli, ale jestli se chcete účastnit turnajů, budete s takovým nepovoleným driverem riskovat, že vám s ním nebude povolená hra, nebo že budete diskvalifikovaní během hry samotné – v turnaji byste tím totiž získali neoprávněnou výhodu před ostatními hráči a tím porušili pravidla golfu i fair play.

Pravidlo o zákazu používaní některých driverů platí sice už déle než rok, ale hráči na ně přesto stále zapomínají. A nejsou to jen začátečníci, u kterých lze neznalost mírně tolerovat, ale jedná se i o některé zkušené golfisty.

Proč jsou některé drivery zakázané

Ilustrační obrázek - Golfové hole

Proč vlastně vznikl všechen ten povyk? Ve zkratce proto, že technologie pro výrobu driverů postoupila již takovým způsobem, že golfové míčky létaly příliš daleko. Hlava takové hole dokáže vytvořit tzv. trampolínový efekt, tj. v může se v oblasti sweet spotu promáčknout dovnitř a následně vymrštit míč s daleko větší energií, než jakou vyvinete při běžné ráně. Každému z nás se líbí pohled na ránu, která nestoupává a letí do daleka, ale stavitelé a provozovatelé golfových hřišť by za chvíli museli přeformovávat hřiště z pětiparů na třípary, nebo je dál a dál prodlužovat (pokud by to bylo v daném místě technicky proveditelné).

Řešení

R&A a USGA, jako instituce pečující o rozvoj golfu a golfová pravidla, byly postaveny před závažné rozhodnutí. Buď dál prodlužovat golfová hřiště, nebo zarazit nekontrolovaný vývoj vybavení ze strany výrobců. Ve svém společném stanovisku k tomuto tématu prohlásily, že "historie prokázala, že není možné předvídat vývoj golfového vybavení, který nám přinese rozvíjející se technologie." Konečné rozhodnutí (celkem pochopitelně) padlo na druhou uvedenou možnost. Byla provedena nutná cenzura v pravidlech pro výrobu golfových holí a pro zamezení používání některých materiálů a technologií.

Seznamy

Randa logoZ výše uvedených důvodů byly vytvořeny dva seznamy. První seznam obsahuje seznam konformních typů hlav všech driverů, které byly výrobci předloženy k přezkoumání a u kterých bylo rozhodnuto, že jsou konformní s Pravidly golfu. Seznam ve formátu pdf je řazen podle výrobce nebo typu, existuje i online verze, kterou lze prohledávat podle různých kritérií. Seznam se aktualizuje každé pondělí.

Druhý seznam obsahuje výčet (a vyobrazení) holí, které jsou nebo byly v určité době na trhu, kvůli trampolínovému efektu neodpovídají Pravidlům golfu (Příloze II, bodu 4c) a tudíž jsou zakázané. U tohoto druhého seznamu je důležité si zapamatovat, že:

  • je vždy vyobrazen jen jeden loft hole, i když  je daný typ vyráběn s více lofty,
  • tam, kde existuje konformní a nekonformní verze stejného typu hole, jsou vyobrazeny obě možnosti pro lepší porovnání rozdílů,
  • rozdíly mezi designem povolených a zakázaných driverů jsou minimální a jejich rozlišení by měla být věnována velká pozornost.

Závěr

Pokud máte podezření, že i váš driver posílá míčky podezřele daleko, můžete si ho zkontrolovat podle přiloženého seznamu zakázaných driverů, abyste později nebyli překvapení přímo na hřišti.

Drivery odpovídající pravidlům Zakázané drivery


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter