Kamera golf Pravidla

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Diváci jako strážci pravidel

10. 02. 2011    Alois Žatkuliak  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

V profesionálním gollfu občas dochází k situacím, kdy hráči poruší pravidla, aniž by si toho byli sami nebo kdokoli jiný na hřišti vědomi. Ale pokud takové porušení neunikne pozornosti televizních diváků, může se stát, že na základě jejich upozornění je hráč následně potrestán - a to třeba i diskvalifikací. Otázka zní - je to spravedlivé?Co vše vidí kamera...

Ostražití diváci, ať už přímo na hřišti, nebo u televizních obrazovek, mohou výrazně zasahovat do osudu profesionálních golfistů. Jak? Snadno. Tím, že zvednou telefon a upozorní vedení turnaje, že došlo k porušení pravidel. Zakázat to nelze.

Asi nejslavnějším případem, kdy na pochybení hráče upozornil televizní divák a hráč byl následně za porušení pravidel potrestán, je případ Craiga Stadlera z roku 1987. Stadler na Torrey Pines zahrál pod větve stromu a další ránu musel hrát vkleče. Aby si nezničil kalhoty, klekl si na ručník - na upozornění diváka bylo ale toto posouzeno jako budování postoje, za které byl Stadler v konečném důsledku diskvalifikován z turnaje - a to celých 24 h poté, co kolo dohrál.

V poslední době opět došlo ke dvěma takovým případům. Po upozornění všímavých diváků, kteří sledovali televizní přenos z golfových turnajů, se museli po diskvalifikaci rozloučit s turnajem Padraig Harrington a Camilo Villegas.

Příliš tvrdé tresty?

"Vítáme, že nám lidé volají a jsme rádi, že lidé, kteří sledují televizní přenosy, reagují na to, co vidí. Zakázat jim to nemůžeme," přiznal komisionář PGA Tour Tim Finchem. Jedním dechem ale přiznal, že vedení americké, ale i evropské golfové série budou společně hledat cesty, jak změkčit tresty, které po takovém upozornění hrozí.

"Nechceme tyto lidi odstřihnout. Akceptujeme jejich postřehy a musíme na ně reagovat. Otázkou je, jak po takovém upozornění aplikovat pravidla na konkrétní situaci," uvedl Finchem.

O změkčení dopadů na hráče se začalo mluvit poté, co na dvou turnajích na začátku roku byli právě po upozornění televizních diváků diskvalifikováni Villegas z turnaje Hyundai Tournament of Champions ve Phoenixu a Harrington z turnaje v Abú Zabí. Oba si do karty po svém prohřešku nezapsali dvě trestné rány, a protože odevzdali po odehraném kole špatně vyplněnou kartu, byli dodatečně diskvalifikováni.

Villegas chipoval na green do kopce, ale rána nebyla dostatečně razantní a míček se vracel zpět k němu. Kolumbijec ještě předtím, než se míček dokutálel zpět k němu, odstranil kus trávy, který byl v dráze míčku, což je porušení pravidel. Za to si měl připsat dvě trestné rány, ale neudělal to. Po odehraném kole tak podepsal nesprávné skóre. Na porušení pravidel upozornil až televizní divák. Podle televizního záznamu přitom bylo porušení pravidel evidentní.

I na chybu Harringtona upozornil divák. Irský golfista si měl připsat dvě trestné rány za to, že při zvednutí markovátka pohnul, byť jen nepatrně, míčkem a nevrátil jej na původní místo. I v jeho případě byla skórkarta neplatná. "Nemyslel jsem si, že jsem míčkem pohnul, ale ze zpomaleného záznamu to bylo vidět," přiznal Harrington, který figuroval po prvním kole v Abú Zabí na druhém místě.

V obou případech si porušení pravidel na hřišti nikdo nevšiml - a to včetně samotných hráčů. Pro oba to v konečném výsledku znamenalo předčasné loučení s turnajem.

"Pravidla jsou daná jasně, o tom není třeba diskutovat. Jen následky by například v takových případech mohly být méně bolestné a tvrdé," připustil Finchem. "Vždyť "přečin" Harringtona byl vidět pouze na velké obrazovce v kvalitním rozlišení, zatímco na analogové nebyl ani vidět," uvedl Finchem.

Craig StadlerI proto se přiklání k jednání o určitých změnách ve výkladu pravidel, které by braly v potaz i takové případy. "Jsem optimista v tom, že dokážeme vytvořit určité modifikace, které zajistí kreativnější a lepší systém," přál si šéf PGA Tour.

Perlička na závěr

Vraťme se ještě jednou ke Stadlerovu případu. Ačkoliv hráč už se svou diskvalifikací nic nenadělal, nakonec přece jen dosáhl zadostiučinění.

Když se totiž po pár letech na hřišti prováděly úpravy, při kterých měl být onen strom pokácen, Stadler se nabídl, že to zařídí osobně - a skutečně se s motorovou pilou postaral, aby už pod ním žádný míč skončit nemohl.O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter