Casa Serena Open 2011

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Když má hráč svého caddyho

27. 09. 2013    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Mít caddyho by se mohlo zdát jako sen každého golfisty. Táhne za vás hole, podá svačinu, podrží vlajku, zjistí směr větru a pomůže vybrat ránu i hůl a k tomu všemu udržuje hráče v pohodě, aby se mu dobře hrálo. Potud paráda. Ale na caddyho se vztahuje i řada pravidel a pokud některé z nich poruší, odnese to hráč. A přiznejme si to otevřeně - ta pravidla řada z nás příliš nezná...Možná jste četli náš nedávný článek o tom, jak jeden hráč na seniorské túře ztratil svého caddyho (!) a dostal proto penalizaci za pomalou hru. Je to poměrně úsměvný příběh, ale skrývá se za ním víc.

Ačkoli většina z nás si běžně musí bez služeb caddyho vystačit, občas se přece jen někdo najde - partner, kamarád, maminka ..., kdo nám ty hole odnese (nebo spíš odveze). Pokud to není aktivní hráč golfu, je dobré vědět, o čem všem by měl být caddy poučen. Ale i samotní hráči často nevědí, co caddy může a naopak nesmí.

Co je zakázáno a co je dovoleno

Definice caddyho (oficiálně mu pravidla říkají "nosič") říká, že je to osoba, která v souladu s Pravidly pomáhá hráči, což může zahrnovat i nošení holí nebo péči o ně během hry. Caddy je jednou z výjimek ze zákazu poskytování rad při golfu - naopak, dobrá rada se od něj očekává. Rada se smí týkat vzdálenosti, tvaru jamky, tvrdosti fairwayí a rychlosti greenů, pin pozice, rány, o kterou by se hráč měl pokusit, dráhy patu atd. Caddy také může chránit hráče před nepřízní počasí (držet nad ním deštník apod.) - ale ne při odehrání rány.

Důležité je v této souvislosti pravidlo 6-1, které říká, že hráč a jeho nosič sami odpovídají za znalost pravidel. Podle tohoto pravidla také platí, že pokud nosič jakkoli poruší pravidla golfu, trest se připisuje jeho hráči.

Caddy může také fungovat jako "sluha dvou pánů". Pokud ale caddy pracuje pro víc hráčů současně, pro účely pravidel se vždy považuje za nosiče toho z hráčů, o jehož míč (nebo o míč jeho partnera) se v danou chvíli jedná. Výstroj, kterou nosič nese, je rovněž považována za výstroj tohoto hráče. Pokud ovšem nosič jedná podle výslovných příkazů jiného z hráčů (nebo partnera takového hráče), kteří jeho služby sdílejí, je považován za nosiče právě toho hráče. Tolik text pravidel. Co to znamená v praxi? Např. to, že když budou na greenu dva hráči, pro které bude caddy pracovat, a při obsluhování vlajky se jí míč nedopatřením dotkne, hráč dostane trest - a nemůže argumentovat, že caddy zrovna určitě sloužil jako nosič pro druhého hráče.

I když caddy může pracovat pro víc hráčů, hráč nesmí využívat služeb víc nosičů. Může ho ale během hry vyměnit - a neexistují omezení ohledně toho, kolikrát za hru je možné takovou výměnu provést. Toto pravidlo se ale nesmí zneužívat - takže pokud by hráč např. propustil caddyho, vzal jiného, nechal si poradit v konkrétní situaci, propustil ho a vzal si toho původního, bude potrestán. V pravidlech samotných toto nenajdete, ale existuje rozhodnutí, které právě takovou situaci muselo řešit.

Jako caddy může posloužit i hráč, který se účastní stejného turnaje - takže až váš kamarád singlista dohraje, může vám přijít "kedit" a s čerstvou znalostí aktuálního stavu hřiště vám třeba i ušetří pár ran ... Na druhou stranu platí, že ačkoli má caddy vedle hráče velmi silné postavení, některé věci udělat za hráče nemůže. Tak není možné, aby např. caddy daroval ránu nebo jamku v jamkovce.

Tip na závěr

Záleží na zkušenostech každého hráče, jestli mu vyhovuje nechat si nosit hole a radit od zkušeného caddyho, nebo jestli si hru raději vybojuje sám. Řada hráčů vám řekne, že mít caddyho je k nezaplacení. Jste méně unavení, soustředíte se jen a jen na hru a ještě je tu někdo, kdo "je v tom s vámi". Ale setkali jsme se i se situací, kdy hráč, zvyklý nosit si hole sám, se bez nich cítil nepřirozeně a vypadl z herního rytmu.

Stejně tak příliš nedoporučujeme, aby si jako nosiči navzájem sloužili hráči, kteří jsou v osobním životě partnery. To může skončit všelijak - sporem, hádkou, slzami nebo napjatým tichem ... Ale zkušenost každého je osobitá, takže nezbývá než si hru s caddym otestovat a uvidíte, jak se vám to zalíbí ...


Anketa: Měli jste někdy na turnaji caddyho?

Ano, často. 13,33% 13 %
Ano, párkrát. 26,67% 27 %
Ne, ale ocenil bych to. 6,67% 7 %
Sám si vařím, sám si nesu, že ... ;-) 53,33% 53 %

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter