Laser R&A

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Co (ne)víte o používání laseru

14. 04. 2014    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Měření vzdálenosti je evergreen mezi pravidlovými tématy. R&A se proto čas od času k této otázce vrací a vydává stanoviska, která hráčům pomáhají upřesnit si, co pro měření vzdálenosti na hřišti mohou a nemohou používat. Věděli jste třeba, že na počasí se podívat můžete?Upravené stanovisko R&A k používání měřičů vzdálenosti

V červnu roku 2012 jsme vydali článek, který přinášel metodiku R&A k používání přístrojů pro měření vzdálenosti při hře. Mezitím se doba trochu pohnula, takže bylo na čase vydat revizi tohoto stanoviska. Nebojte se, ke změně přístupu nedošlo. Objevily se ale nové situace, které v R&A nepředvídali, a tak museli řešit řadu dotazů, které se k nim vztahují.

Otázky a odpovědi podruhé

Mobilní telefony s aplikací pro měření vzdálenosti

Používání multifunkčních zařízení je za podmínek stanovených klubem nebo hřištěm povoleno k telefonování, psaní zpráv nebo emailů nebo vyhledávání všeobecných informací s tím, že cílem nesmí být porušení pravidel, tj. např. nesmíte telefon použití k žádosti o radu. Případná aplikace pro měření vzdálenosti musí být omezena pouze na poskytování informací o vzdálenosti.

Pokud má telefon další funkce a aplikace, které odhadují nebo měří další podmínky, které mohou ovlivnit hru (jako je odhad teploty nebo anemometr), zařízení nevyhovuje pravidlům bez ohledu na to, zda hráč tyto dodatečné funkce nebo aplikace používá nebo ne.

R&A také vydala upravený vývojový diagram, který přehledně vysvětluje, jaká multifunkční zařízení smí být při hře používána.

Můj smartphone má vestavěnou vodováhu, ta ale není součástí aplikace pro měření vzdálenosti. Mohu telefon používat jako přístroj k měření vzdálenosti?

Ano, za podmínky, že vodováhu nebudete používat způsobem, který by vám mohl napomáhat ve hře.

Můj smartphone má kompas. Mohu telefon používat jako přístroj k měření vzdálenosti?

Ano. Kompas poskytuje pouze informaci o směru a neodhaduje ani neměří měnící se podmínky, stejně jako nenapomáhá hráči ve hře.

Tato situace se nedávno objevila i na PGA Tour v případě Matta Everyho. Jeho caddy ve finálovém kole intenzivně studoval jakési elektronické zařízení. Žádné místní pravidlo přitom na turnajích PGA Tour neumožňuje používání měřicích zařízení. Ukázalo se ale, že šlo o kompas. Jeho použití (a např. použití iPhone, který má kompas zabudovaný defaultně) bylo ještě nedávno zakázané, ale na začátku letošního roku došlo k revizi rozhodnutí 14-3/4, a tak kompas používat při hře smíme.

Pokud místní pravidla dovolují použití přístroje k měření vzdálenosti, mohou ho hráči sdílet?

Ano, ale je důležité, aby hráči, kteří přístroj sdílí, nepřiměřeně nezdržovali hru. Zároveň je možné, aby informace o vzdálenosti získané díky přístroji pro měření vzdálenosti lze sdílet mezi hráčem, partnerem, spoluhráčem nebo i soupeřem, pokud se dohodnou.

Pokud hráč použije svůj smartphone, aby si vyhledal předpověď počasí, odhaduje tím podmínky?

Ne. Zjišťováním zpráv o počasí z meteostanice prostřednictvím aplikace nebo internetu se nepovažuje za aktivní měření nebo odhadování podmínek a je povoleno.

Tento dotaz je pro nás obzvlášť zajímavý, protože k popsané situaci došlo během Mid Tour ČGF. Při turnaji na Kunětické Hoře se hráč podíval na web ČHMÚ, aby podle modelu srážek zjistil, kdy přejde bouřka. Po dlouhých diskuzích byl z turnaje diskvalifikován. Federace následně požádala R&A o stanovisko, které je uvedeno výše.O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter