Bubba Watson

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Masters 2014 pro Bubbu Watsona

15. 04. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Masters každoročně přinese nějakou nečekanou senzaci. Letos to bylo nejen dělené druhé místo nováčků turnaje Jonase Blixta a Jordana Spiethe, ale například i čtvrté místo golfového veterána M. A. Jimeneze nebo neprojití cutem velkých hvězd Phila Mickelsona, Ernieho Else, Sergia Garcii, Luka Donalda a dalších.

Leccos napověděly už první dva dny

Ačkoli se první den nejlépe povedl Billu Haasovi (68 ran) bylo jasné, že to ještě nic neznamená a teprve další dny napoví, kdo by mohl bojovat o slavné zelené sako. Jen o ránu hůř zahráli vítězové z minulých dvou let Adam Scott a Bubba Watson, i druhý z roku 2012 Louis Oosthuizen. Oproti nim se velmi trápili hráči, u kterých se to opravdu nečekalo.

Trojnásobný vítěz a "specialista na Augustu" Phil Mickelson zahrál 76 ran a po dlouhých letech následně neprošel cutem. Bývalá světová jednička Luke Donald přinesl dokonce 79 ran.

Druhý den zahrál Bill Haas o 10 ran hůře a jen díky výsledku z prvního dne prošel cutem. Louis Oosthuizen se také vytratil z předních pozic a oba nakonec skončili ve třetí desítce. Adam Scott sice odehrál průměrné kolo, přesto jeho naděje na obhájení titulu stále žily. Zato Bubba Watson ani v druhém kole nepolevil a poté, co ubral další čtyři rány, vedl.

Jordan Spieth i Jonas Blixt se zatím skrývali za nejlepšími a jejich chvíle teprve měly přijít.

Golfové legendy minulosti čekal na posledním greenu mohutný aplaus

Augusta není jen o vítězích, ale také a především o tradici. Po skončení druhého kola následoval cut a s turnajem se loučili nejen velcí hráči současnosti, ale i některé legendy a vítězové z let dávno minulých, které zde mají doživotní právo startu. Bouřlivý potlesk tak na posledním greenu čekal vítěze z roku 1984 Bena Crenshawa i dvojnásobného vítěze z let 1977 a 1981 Toma Watsona. Naposledy si Masters zahrál vítěz z roku 1992 Craig Stadler. Už před turnajem oznámil poslední účast v Augustě, protože čekal pouze na to, aby si zde mohl zahrát společně se synem Kevinem. Ten nakonec skončil na děleném 8. místě, a tak se mu jeho sen splnil. Nemenší ovace čekaly Marka O'Mearu (1998) a Iana Woosnama (1991).

Pak ale přicházeli i ti, kteří mladým ukázali, že golf opravdu ještě umí a po cutu pokračovali v turnaji. Miguel Angel Jimenez sice nikdy Masters nevyhrál, ale díky své hře i bezprostřednosti se stal miláčkem publika a nakonec letos ve svých 50 letech díky 4. místu vybojoval své nejlepší umístění v kariéře. Cutem prošel i dvojnásobný vítěz Jose Maria Olazabal (1994 a 1999), aby skončil na děleném 34. místě, Bernhard Langer (1985 a 1993), který po výkonu v posledním pole obsadil úžasné dělené 8. místo a pak miláček davu z největších, Fred Couples (1992). Ten se naopak v prvních třech dnech pohyboval v Top 10 a předváděl vynikající golf. V posledním kole mu došly síly a při své třicáté účasti obsadil dělené 21. místo.

Sobotní Moving Day

Po prvních dvou kolech vedl Bubba Watson o tři rány, sobota ale vše změnila. Watson neuvěřitelně špatně patoval a dal tak šanci pronásledovatelům, aby s ním srovnali krok. Nejvíce se to dařilo Jordanu Spiethovi, a tak s Watsonem měli s vyrovnaným skóre -5 vyrazit jako poslední na hřiště. Jen o ránu za nimi pak s malou ztrátou rozehráli finále Jonas Blixt a Matt Kuchar. Jako třetí od konce měli odpálit Miguel Angel Jimenez a Rickie Fowler. Všichni nakonec dotáhli své snažení do úspěšného konce a skončili v Top 10.

Mezi nejlepší se propracoval i věčný čekatel a držitel nejvíce druhých míst z Masters, Lee Westwood a nakonec skončil sedmý. Na dohled první desítce se dostal i Rory McIlroy, který v prvních dnech příliš nezářil a cutem prošel jako nejhorší z postupujících, aby nakonec obsadil dělené 8. místo.

Zvítězila zkušenost Bubby Watsona

Boj o titul se ve finále rozehrál zejména mezi Jordanem Spiethem a Bubbou Watsonem. Na prvních jamkách tato taktická bitva lépe vycházela Spiethovi. Turnaj ale rozhodla špatná volba hole na jamce č. 8. Na této pětiparové jamce proti kopci odpálil Spieth jen trojkou dřevem a když Watsonův megadrive ležel snad o 50 metrů před ním, znervózněl a druhou ránu poslal daleko vpravo od greenu. Od této rány přišly pro Spietha černé chvíle.

Když Spiethova druhá rána na 9. jamce odjela pod green, všichni si vzpomněli na Grega Normana, který stejnou ranou na stejné jamce ztratil v Augustě titul. A opravdu - od té doby bylo prakticky rozhodnuto. Watson například na třináctce předvedl 330 m dlouhý drive a potřeboval jen krátkou ránu do greenu - a to nebylo vše. Do konce kola už vítězství z rukou nepustil.

Asi už se stává tradicí, že Bubba Watson, který je známý jako veselá kopa a skvělý parťák, který nezkazí žádnou legraci, každé vítězství oslaví slzami. Díky svému temperamentu měl vždy problémy s udržením koncentrace a turnaj jako je Masters ho dokonale psychicky vyčerpá. Poté, co kraťoučkým patem stvrdil vítězství, propukly u něho emoce naplno.

Jordan Spieth, který se v průběhu posledních jamek s prohrou vyrovnal, už mu jen s úsměvem blahopřál. Z tohoto "objevu" loňské sezóny a vycházející hvězdičky pomalu, ale jistě roste superstar, jejíž nástup do profesionálního golfu je srovnáván s Tigerem Woodsem.

Na závěr turnaje, jak už je tradicí, předal loňský vítěz Adam Scott, který letos skončil na děleném 16. místě, Bubbovi Watsonovi tradiční zelené sako. Ten se zároveň stal 17. hráčem historie, kterému se triumf v Augustě podařilo zopakovat a ve světovém žebříčku se posunul z 12. na 4. místo. Skončil tak 78. ročník slavných Masters, ale před námi jsou ještě další tři majory a FedEx i Ryder Cup.