Golfová trofej

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Pozor na turnaje, kde se hraje "o prachy"

30. 11. 2014    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Prize money. Tato věc, amatérskému golfistovi zakázaná, by se měla od příštího roku stát realitou na českých turnajích. Nejde ale o úpravu pravidel amatérského statusu, jen si jeden promotér vytvořil nový koncept. A, což asi nikoho nepřekvapí, ČGF se to velmi nelíbí.Chcete hrát o peníze jako profíci?

Možná jste v minulých dnech také dostali email, který začínal slovy: "Trochu jiné turnaje. Omrzelo vás hrát o týčka, míčky či vouchery? Pojďte hrát o peníze!" Jedná se o teaser na novou golfovou tour (Prizemoney golf tour), která by se měla od příštího roku objevit na českých hřištích - konkrétně na Kuňce, Dýšině, Ypsilonce, v Pyšelích, Berouně a Mstěticích.

Celá tour má být hraná plně v souladu s "pravidly ČGF", nicméně se dá hrát (kromě standardních věcných cen) i o peníze. Ti, kteří je chtějí vyhrát, musí zaplatit finanční vklad, který bude přerozdělen mezi několik nejúspěšnějších hráčů daného turnaje - a část půjde do banku, o který se hraje v rámci celé tour. Celou výhru si tak zafinancují hráči sami a několik šťastných může přijít k pár tisícovkám, pokud se jim ten den zadaří.

Podobně funguje i jamkovka, kterou pořádá stejný organizátor. Tím je společnost Omega Solutions ve spolupráci s Golfové kupóny. Golfovekupony.cz asi znáte, takže je představovat nemusíme. Firma Omega Solutions je v podstatě vlastněna svým jediným členem představenstva, panem Bedřichem Vítem. Ten hraje golf necelé dva roky, ale zřejmě velmi úspěšně. Od srpna 2013 se dostal na HCP 18.

Co na to pravidla a ČGF?

Nabídka možné finanční výhry je určitě pro spoustu hráčů lákavá. Navíc je v golfu ne zcela neznámá - vždyť žebříček úspěšnosti hráčů na profesionálních turnajích se přímo odvíjí od jejich výdělků v dané sezóně. Problém by mohl být ale v tom, že pro amatéry platí trochu jiná pravidla. Amatérský golfista totiž nesmí hrát o peněžní výhry a přes to vlak nejede. Pravidla vůbec nemluví o přijetí takové výhry - už samotnou účastí v turnaji porušujete pravidla a riskujete odpovídající trest, tedy až ztrátu statusu amatéra.

ČGF vyzvala pořadatele tour, aby upravili propozice (a ideálně i název) tour tak, aby nevybízela hráče k porušování uvedeného pravidla. Dalibor Procházka (předseda Komise rozhodčích STK ČGF) k tomu říká: "Je zřejmé, že daný záměr je v rozporu s Pravidly amatérského statusu."

Podle ČGF by se amatérský hráč takového turnaje mohl beztrestně zúčastnit pouze v případě, že se nároku na finanční výhru vzdá předem. Co už ČGF neříká, je jak by takové vzdání se mělo vypadat. Napsat email na federaci? Podepsat takové prohlášení organizátorům? Říct to na startu? ... V tom jasno moc není. V každém případě to ale vypadá, že turnaje o peníze by se hráčům mohly těžce nevyplatit.Anketa: Hrajete golf o peníze?

Ano, často. 17,39% 17 %
Ano, ale jen o "drobné". 8,70% 9 %
Ne. 73,91% 74 %

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter