Ilustrace

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfová pravidla >

Adam Scott je světovou jedničkou

20. 05. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Od tohoto týdne má svět novou golfovou jedničku. Na trůn usedl nejlepší australský golfista posledních let, desetinásobný vítěz na PGA Tour a vítěz Masters z minulého roku - Adam Scott. A to i přesto, že se posledního turnaje nezúčastnil.

Adam Scott je světová jednička

I když Adam Scott letos odehrál jen pár turnajů a třikrát se dostal do Top10, díky výsledkům z minulého roku, kdy zvítězil nejen na Masters, ale i na Barclays, jednom z finálových turnajů FedEx Cupu, byl už několik týdnů světovou dvojkou a jen čekal na svou příležitost. K té mu pomohl i Tiger Woods tím, že díky svému zranění dlouhodobě nehraje. Tento týden Adam Scott svou příležitost využil.

Světový žebříček počítá výsledky z posledních dvou let, a tak se Adam Scott paradoxně nestal jedničkou dříve, kdy se účastnil turnajů, kde neuspěl (a připsal si záporné body), ale až v tomto týdnu, kdy turnaj Byrona Nelsona vypustil a body neztratil.

Turnaj Byron Nelson Championship pro Todda

Brendon Todd ještě do nedávna patřil mezi nevýraznou šeď pelotonu hráčů PGA Tour. Od roku 2007 se protloukal Web.Com Tour a když v roce 2011 zvítězil v Q-School, přesunul se na PGA Tour. Ale ani zde se mu příliš nedařilo a vybojoval jediné Top10 umístění. Letos ale už má další dvě a tento víkend k nim přidal i první vítězství.

Todd zahrál bezchybné finále se čtyřmi birdie a svým pronásledovatelům o dvě rány s výsledkem -14 unikl. Jeho největším soupeřem měl být podle předpokladů zkušený Louis Oosthuizen, který nastupoval do nedělního kola se stejným skóre. Zahrál ale 74 ran (+4), propadl se až na dělené 11. místo a boj o titul přenechal největšímu překvapení turnaje, Miku Weirovi.

Návrat Mika Weira mezi golfovou elitu

Jeden z mála leváků mezi golfisty, Kanaďan Mike Weir, dnes patří k legendám světového golfu. Na PGA Tour zvítězil osmkrát a nejvíce zazářil v roce 2003, kdy získal tři prvenství, včetně titulu z majoru - vyhrál Masters. Po roce 2007, kdy zvítězil naposledy, ho ale začalo pronásledovat zranění zad a ačkoli se po vyléčení pokusil o návrat, většina jeho snah končila ve druhém kole cutem. Teprve v loňské a letošní sezóně jsme ho tu a tam viděli i v nedělním kole.

Tentokrát prošel cutem nejen velmi jistě, ale navíc v první desítce. I to už se v minulosti stalo, ale pak nikdy nezvládl víkendová kola. O to víc tentokrát překvapil, když byl i po sobotě na děleném třetím místě a ztrácel jedinou ránu. Nebylo tedy divu, že většina "putujících" diváků nešla po hřišti s posledním flightem, ale s Mikem Weirem a další bývalou legendou, dvojnásobným vítězem majoru a poslední dobou také nevýrazně hrajícím Padraigem Harringtonem. Ten si nicméně na rozdíl od Weira prožil nepříjemné kolo a propadl se s výsledkem 74 ran (-4) až na dělené 22. místo. Mike Weir naproti tomu zahrál velmi slušné kolo, které mu vyneslo samostatné druhé místo.

Zoufalci kola

Zoufalcem turnaje se stal opět John Daly. Mezi kolorit turnajů poslední doby patří jeho hra lepšího amatéra. Opět neprošel cutem a s výsledkem +13 skončil beznadějně poslední. Stejně se "vytáhl" i Alex Čejka, který v turnaji nastoupil jako náhradník, ale nabídnutou šanci nevyužil.