Fučíkův golfový odznak

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Všudehrál zná všechna hřiště u nás

28. 03. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Znáte to: všechno ví a všude byl dvakrát. Tak se říká "chytrálkům", ale v golfu to neplatí. Pro ty, kdo jezdí po celé republice a hrají na různých hřištích, vznikl spolek Všudehrálů - tedy přátel golfu, kteří se nevážou na jediné hřiště. A díky tomu, že jich znají opravdu hodně, můžou je pro ostatní i zhodnotit ...Vítejte u Všudehrálů

Spolek všudehrálů je nejmladším z rodiny golfových subjektů. Má ovšem trochu neobvyklý cíl - chce sdružovat golfisty, kteří již hráli na větším počtu golfových hřišť v České republice. No dobrá, tak hráli všude, řeknete si, ale co z toho? Spolek chce nejen sdružovat a případně i propojovat nadšené golfové cestovatele, ale nabídnout přidanou hodnotu i nám ostatním.

Jeho členové díky svým bohatým zkušenostem budou provádět osobní neformální hodnocení hřišť, na kterých hráli, a to podle předem daných pravidel. Logicky platí, že čím víc zkušeností, tím lepší by mělo být hodnocení. Čím víc hodnocení, tím objektivnější by měl být celkový výsledek. Správně?

Jak to funguje

Prvním krokem pro každého golfistu je spočítat si, kolik hřišť jste odehráli. To můžete udělat pohodlně na speciální stránce. Na konci dostanete zajímavou statistiku o tom, kolik jakých hřišť má odehraných a - což je důležitější - pokud jste hráli na dost hřištích, dostanete i svůj první odznak a pozvánku do klubu. Tady vidím jeden malý zádrhel - pokud stejně jako já hřišť nemáte dost (52), nemáte si tabulku jak uložit. Pokud tedy je vaším cílem se do klubu dostat, musíte příště všechna ta hřiště naklikat znovu. U statistiky bych ocenila, kdyby uváděla i maximální dosažitelný počet (devítek, osmnáctek, ...).

Odehraná hřiště ČRA kolik že těch hřišť musím mít odehraných? Minimální počet pro vstup do spolku je 60. To z celkového počtu 100 znormovaných hřišť v ČR není zas tak nedosažitelné číslo. Když ho dosáhnete, získáte možnost stát se "všudehrálem" a zároveň získáte bronzový Fučíkův odznak.

Odznaky

Fučíka si mladá generace možná už nepamatuje, ale my starší ano. A někteří si vybavují i Fučíkův čtenářský odznak, který se dříve (kdysi dávno) uděloval za přečtení určitého množství knížek ze seznamu vybrané (politicky korektní) literatury. Možná vám vazba na Fučíka a s ním spojenou propagandu nebude připadat šťastná, ale spojení je podle slov zakladatelů míněno jen jako recese.

Spolek všudehrálů nevydává odznaky knižní, ale golfové. A stejně jako v minulosti máme různé stupně:

  • bronzový odznak za odehrání 60 hřišť,
  • stříbrný odznak za odehrání 80 hřišť,
  • zlatý odznak za odehrání 100 hřišť.

Šedesátka jako minimum se může zdát přísná, ale není to nedosažitelné. Navíc - polovina hřišť u nás je osmnáctek a polovina devítek a menších, takže je jen fér chtít po všudyhrálovi, aby měl zkušenosti z malých i velkých hřišť.

Samozřejmě si každý počítá svá odehraná hřiště sám a návštěvu na nich nijak nedokládá. Naklikat si je tedy možné cokoli. Ale stejně jako u dodržování pravidel se tak nějak předpokládá, že golfista se hlídá sám a pokud při vyplňování tabulky zalže, bude to hlavně otázka jeho svědomí.

Hodnocení hřišť

Dalším logickým krokem po získání členství ve spolku by mělo být hodnocení hřišť. Vychází z toho, že kdo hrál na spoustě různých hřišť, může je mezi sebou srovnávat a má ten správný nadhled. Uvidíme, jak se tahle část podaří - hodnocení se bude spouštět na začátku léta (nápověda: pokud vám ještě chybí odehrát pár hřišť, můžete to do té doby stihnout). :)

Základní pravidla hodnocení ale už známe, takže víme, že se bude provádět ve čtyřech kategoriích. Není nutné vyplňovat všechny, pokud si hráč např. už některou část nepamatuje. A určitě se vyplatí si pravidla pročíst. Boduje se od jedné do pěti (pětka je nejlepší) a hodnotí se:

Fučíkův golfový odznak
  1. hra - kvalita hřiště, design, sportovní úroveň hřiště, překážky, obvyklý stav trávy na fairwayích a greenech,

  2. zázemí a služby - driving range, cvičné plochy, nákresy jamek, doplňkové služby na hřišti (lavičky, toalety), klubovna (a v ní šatna, pro shop, sauna ...), recepce, rezervační systém, restaurace,

  3. příroda a estetika - architektura klubovny, estetické zasazení hřiště do krajiny, rozmanitost rostlinných druhů, zajímavé prvky na hřišti (přírodní nebo uměle vystavěné), negativní prvky v okolí (typicky sousedící skládka),

  4. atmosféra - genius loci, výrazný osobní dojem, zapamatovatelnost hřiště, přístup lidí, kteří zde pracují i hrají, cena.

Tak co, už jste si vyzkoušeli, na kolika hřištích jste hráli vy sami?


Za vznikem spolku stojí dva novináři - Andrej Halada, který se golfové publicistice a psaní o českých hřištích věnuje už deset let a Jiří Kryšpín, který je vedle své novinářské profese i náruživým golfistou (a má zahraných 98 hřišť u nás).


Anketa: Na kolika hřištích jste hráli vy?

jen na pár 10,81% 11 %
do 20 18,92% 19 %
20-40 29,73% 30 %
40-60 32,43% 32 %
na víc než 60 5,41% 5 %
na všech 0,00% 0 %
nepočítám to :) 2,70% 3 %

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter