Jak se dělá TV přenos Ze zákulisí

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Jak se dělá televizní přenos golfu

05. 06. 2014    Klára Sýkorová  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Sledování golfu v televizi je oblíbenou večerní zábavou pro spoustu lidí, překvapivě i pro poměrně dost negolfistů. Už skoro deset let jim přenosy z PGA Tour zprostředkovává komentátorské duo Čeněk Lorenc - Míra Bosák. A my jsme se byli podívat, jak takový přenos vlastně vzniká.Televizní golfová tradice

Televizní přenosy golfu - resp. přenosy turnajů PGA tour - si můžeme na ČT užívat už opravdu dlouho. První vysílaný turnaj bylo The Players v roce 2006. Kdyby vás to zajímalo, vyhrál tenkrát Stephen Ames o celých šest ran před Retiefem Goosenem. Projekt vysílání golfu v televizi se uchytil, a tak vznikla nová tradice.

V současnosti Česká televize vysílá už poměrně ustálenou sadu turnajů v průběhu celé sezóny. Nejsou v ní sice turnaje ze série WGC a ani všechny majory, ale ten nejdůležitější - Masters - naštěstí součástí nabídky je, stejně jako všechny čtyři finálové turnaje FedEx Cupu. Některé přenášené turnaje v průběhu doby změnily název, titulárního partnera nebo místo konání, ale výběr toho, co v televizi uvidíme, se z roku na rok výrazně nemění.

Volbu turnajů provádí "duchovní otcové" celého vysílacího projektu, kteří zároveň přenosy moderují - Jaromír Bosák a Čeněk Lorenc. Kritéria výběru jsou jasná - dostat do nabídky co nejvíc těch nejlepších turnajů, s přihlédnutím k místu konání; asi by nebylo moc dobré vysílat přímý přenos z Havaje, který by začínal ve dvě hodiny ráno ...

Jak to vypadá zevnitř

Kdybyste se přišli podívat, jak přenos na Kavčích horách vzniká, možná byste byli překvapeni. Studio je pro dva lidi dost velké, nicméně "pracovních míst" je v něm víc. Dominují mu dva monitory, moderátorský stůl s mikrofony a sluchátky a veledůležité hodiny.

Během přenosu se na jednom monitoru zobrazuje obrazový vstup tak, jak přichází ze zámoří a na druhém režijní výstup, který pak dostáváme my diváci. Moderátoři ve sluchátkách slyší zvukovou stopu originálního přenosu, ale používají to pouze jako pomocný zdroj informací. Většinu jich ale berou z vlastní, léta vytvářené databáze informací o jednotlivých hráčích nebo z fenomenální paměti Čeňka Lorence.

Protože ve Spojených státech, kde se většina turnajů odehrává, mají ve velké oblibě různé komerční přestávky na reklamy (v podstatě "pořád"), bývaly přenosy v minulosti přerušované americkou reklamou. O tu ale žádná evropská televize nestojí, takže v posledních letech přešla americká režie na nový systém - jakmile běží reklama, do mezinárodního výstupu se přepojí záběr ze stacionární kamery umístěné nad některým greenem nebo nám známé záběry na borovice, potůčky a jiné krajinné prvky daného hřiště.

U nás se namísto toho diváci podívají na golfovou abecedu. Tyto kratičké spoty představující divákům různé situace, které je mohou potkat na hřišti, jsou opravdu určeny začátečníkům a nemá smysl je zaměňovat za pravidlovou poradnu. I když je možné, že i zkušenější golfisté tam občas narazí na něco, co si z pravidel tak přesně nepamatují ...

Co dělat, když ...

Jako všude jinde, i při golfových přenosech může docházet k nepředvídatelným situacím. Takže když například vypadne příchozí signál, musí si moderátoři poradit a improvizovat - vyprávět zajímavosti o jednotlivých hráčích, připomenout statistiku a leaderboard. Horší je, když je výpadek delší, protože se například nehraje kvůli bouřce. Tady je potřeba mít v záloze náhradní program nebo pustit záznam z předchozího dne. Určitě je to mnohem lepší, než mít dvě hodiny temnou obrazovku.

Pokud se někdy dostane golf na pořad dne až pozdě večer (ať už plánovaně, nebo v důsledku toho, že se např. výrazně protáhne předcházející program), nemá velký smysl čekat na přímý přenos do doby, kdy už bude na hřišti jen pár flightů. Pak se občas přenos "předtáčí", tj. komentátoři komentují své dvě až čtyři hodiny hry naživo, ale v televizi se přenos pouští se zpožděním.

Těžký chleba moderátora

Pokud jste si někdy na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to je, něco moderovat, určitě mi dáte za pravdu, že to občas bývá skutečně dřina. Zvlášť v situaci, kdy před sebou nemáte diváky a jen sedíte u mikrofonu. Golfové přenosy obvykle trvají dvě až čtyři hodiny (to v případě, že se začíná přenosem online), při Masters jsou i delší. Rekord ale drží (a zřejmě i udrží) památný přenos jednoho utkání Ryder Cupu, který trval neuvěřitelné 12,5 hodiny.

Moderátor se totiž bez ohledu na délku přenosu nesmí nikdy na moc dlouho odmlčet nebo ztratit koncentraci (natož usnout!). Když jsou ve studiu dva, mohou si navzájem předávat slovo a na chvilku vydechnout, ale mezitím stejně sledujete, co se na hřišti děje, kontrolujete leaderboard a připravujete si zajímavosti, které divákům o jednotlivých hráčích řeknete ... . A to všechno proto, abychom si my diváci mohli maxilmálně užít sledování svých oblíbených hráčů. Za to by měl patřit Čendovi a Mírovi náš dík.O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter