Walter Hagen Legendy golfu

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Walter Hagen - zakladatel moderního golfu

05. 10. 2010    Petr Sobol  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Kde je rozdíl mezi profesionálním a amatérským golfem? Tyto dvě "skupiny" rozdělil jeden z průkopníků světového golfu Walter Hagen, který se nesmazatelně vryl do golfové historie. Nejen svým vystupováním, šarmem a silnou osobností, ale také skvělými výsledky, kterých na greenech dosahoval.Legenda jménem Hagen

Walter Charles Hagen, jak zní celé jméno jednoho z nejuznávanějších golfistů všech dob, vyrůstal na přelomu minulého století. Psal se rok 1892, když se jednadvacátého prosince narodil v Rochesteru malý Walter, budoucí velká osobnost golfu. Kdo ví, možná mnoho nechybělo a historie by jeho jméno neznala. Jako dítě totiž pokukoval také po baseballu, nakonec však správně zvolil cestu ke greenům.

Když mu bylo pouhých dvacet let, dal se na dráhu profesionálního golfisty. Za jakou postavu je vlastně Hagen považován? Za okouzlující. Hagen je brán jako někdo, kdo modernizoval golf a  kdo od sebe oddělil amatérství a profesionalismus. Dal hře na greenech nový smysl, vnesl do golfu prostě mnoho nového.

Např. bylo do té doby běžné, že hráči hráli v decentním oblečení, šedé či hnědé kombinace převažovaly. Walter se však neztotožňoval s obecným názorem a míčky odpaloval oblečený v nejrůznějších barevně sladěných kombinacích.

Mimochodem, jeho odpal je kapitola sama o sobě. Hagen je považován za hráče, který měl a stále má nejlepší odpal ze všech. Ani to mu však někdy nestačilo. Průměrný výsledek, to u něj neexistovalo. Hagen na greenech buď exceloval, nebo naprosto propadl.

K jeho štěstí bylo těch neúspěchů velice pomálu. Turnaje kategorie major vyhrál jedenáctkrát, což jej řadí na třetí příčku v historii. Jen Jack Nicklaus a Tiger Woods jsou úspěšnější. Místo mezi golfovými legendami tak má navěky jisté. Do podvědomí golfového světa se dostal také svými činy a heslem, které jej naprosto vystihovalo. "Nikdy jsem nechtěl být milionářem. Jen jsem chtěl žít jako jeden.“

Rebel od přírody

A jeho život skutečně mnoho dalších hráčů ovlivnil. Hagen nesmírně popularizoval golf a přinesl do něj dosud nepoznané prvky. Na svou dobu byl výjimečný, byl zván na mnohé exhibice, kde předváděl golfovou radost, ale také vydělával pěkný balík. Miliony dokázal snadno získat, ale také lehce rozházet.

Walter Hagen

Hagen byl opravdu výjimečnou osobností. Dokládá to i jeho přístup k některým klubům, které mu jako profesionálovi zakazovaly vstup do klubovny. Když tam Hagen hrál, vyřešil situaci po svém. Najal si Rolls Royce, zaparkoval ho před klubovnou a po dobu trvání turnaje ho používal jako šatnu. S konvencemi si Hagen hlavu opravdu nelámal.

I v těchto podmínkách dokázal být na greenech ten nejlepší. Vytvořil rekord PGA Championship, které ovládl pětkrát. Mezi lety 1924 - 1927 dokonce triumfoval v řadě. Pětkrát ovládl také Western Open. Ve své kariéře získal na půdě PGA 45 výher, šestkrát se stal kapitánem Ryder Cupového týmu.

Nejen tyto úspěchy už předem všem golfistům velí k Hagenovi vzhlížet jako ke svému idolu. Tím je pro všechny, především pak pro profesionální hráče. Právě Hagenův styl vnesl také do golfu, dříve hry bohatých, tolik potřebný náboj a smysl pro sport a soutěžení. Každý chce přece vyhrát a ani odpalování do jamek není výjimkou.

To věděl i Walter, který šel jasně a svým cílem a v kariéře se dočkal řady velkých vítězství. Ty jej vynesly do golfové síně slávy a navždy na zelené golfové nebe. Jedna z největších osobností - díky němu tohoto sportu - opustila svět v Traverse City, když se psal rok 1969. Nyní odpočívá v Holy Sepulchre Mausoleum. Jeho legenda však stále žije a ti nejlepší světoví golfisté dobře vědí, kdo položil jejich moderní základy.

Filmové zpracování

Životní příběh Waltera Hagena inspiroval filmaře hned několikrát. Jeho postava se objevila ve filmech jako je Bobby Jones: Odpal génia nebo Legenda o slavném návratu.

Náš tip

V našem seriálu o golfových legendách se můžete seznámit s životními příběhy dalších výjimečných postav světového golfu: Bobby Jones | Ben Hogan | Francis Ouimet | Arnold PalmerO serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter