Luisa Abrahams Legendy golfu

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Lady Luisa Abrahams - První dáma českého golfu

21. 03. 2010    Forgolf  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Nejlepší české golfistky se každoročně setkávají na turnaji Severu proti Jihu, nazvaném Lady Abraham´s Trophy. Kdo z nás ale skutečně ví, kdo byla dáma, podle níž je turnaj nazván? Lady Luisa Abrahams byla skutečnou golfovou legendou...První dáma českého golfu

První dámou českého golfu nazýváme tu z domácích hráček, která zvítězila v posledním mistrovství republiky. V českém golfu se za jeho téměř osmdesátiletou historii vystřídala řada prvních dam. Jen jedna však z nich mohla být první.

Narodila se 21. 5. 1910 v Praze-Bubenči jako Luisa Kramerová. Než začala hrát golf, hrála tenis a vyhrála mistrovský juniorský titul.

Golf začala hrát v Rakousku. Její první trenér o ní prohlásil, že "nikdy nebude golfistkou“, ale příští rok tohoto proroka již porazila. První turnajové úspěchy přišly v roce 1934. Nejdříve to bylo vítězství v Juniorské soutěži v Motole, pak přišel úspěch mnohem cennější, druhé místo v mistrovství GCP na rány, tzv. Ringhofferově poháru, a posun mezi tehdejší dámskou golfovou elitu. Jediná hráčka, která ji v této soutěži dokázala porazit, byla Karla Linhartová, pozdější několikanásobná mistryně.

Lady Abrahams

Luisa AbrahamsV roce 1935 si zopakovala vítězství v Juniorské soutěži v Motole a definitivně si odnesla putovní pohár. V tomto roce se kvalifikovala na Mezinárodní mistrovství republiky žen, které se hrálo v Mariánských Lázních.

Mistrovstvím amatérů mužů a žen předcházelo v roce 1935 v Mariánských Lázních první Otevřené mistrovství ČSR, kterého se zúčastnil též slavný Henry Cotton. Náhoda tomu chtěla, že slavný muž na hřišti zahlédl trénující paní Luisu a natolik ho zaujala, že začal její trénink pozorovat z bezprostřední blízkosti. Paní Luisa si všimla jeho zájmu a zeptala se, zda-li také hraje golf. Cotton po krátkém zaváhání odpověděl, že tak trochu také, nedávno prý vyhrál British Open. A tak se seznámili.

Rok 1936 přinesl paní Luise opět druhé místo v Ringhofferově poháru. Na stupeň nejvyšší však vystoupila paní Luisa ve Velké dámské soutěži, která se hrála v Mariánských Lázních souběžně s mistrovstvím mužů a které se zúčastnily nejlepší československé a rakouské golfistky.

V roce 1937 sahala paní Luisa nekompromisně po mistrovském titulu, ale i tentokrát skončila na druhém místě za Maďarkou Erzsébet von Szlávy. Poslední příležitostí k získání mistrovského titulu a současně postavení První dámy českého golfu bylo pro paní Luisu mistrovství republiky v roce 1938. Mistrovství bylo prvou velkou soutěží na novém hříšti v Klánovicích. Finálový boj byl nelítostný a skončil až na 20. jamce. Zvítězila paní Luisa a stala se tak první První dámou českého golfu.

Luisa AbrahamsNebýt neblahých politických a později válečných událostí, udržela by paní Luisa zřejmě své postavení mnoho dalších let. Její sportovní cílevědomost ji 25. března 1939 odvedla z vlasti do Anglie za učitelem těch nejlepších kvalit, Henry Cottonem. Náhodně vzniklé přátelství z roku 1935 léty posílilo. Po 15. březnu 1939 dostala od své matky varování, aby se zpět do Čech nevracela a toto varování jí zřejmě zachránilo život. Náhodné setkání s panem Abrahamsem pak zcela změnilo a zformovalo její další životní osudy.

Po válce ji čekal strastiplný návrat přes rozbitou Evropu do osvobozeného Československa, kde již nikoho ze své rodiny nenašla. Koncem roku 1945 se vrátila do Anglie, která se jí stala novým domovem. Po nějakém čase s manželem zakoupili domek u golfového hřiště ve Wentworthu, který se pro mnohé golfisty stal centrem společenského dění a některým zformoval i jejich další životní dráhu. Ve Wentworthu se Abrahamsovi také poprvé setkali a spřátelili s manželem královny Alžběty II, princem Philipem.

Závěrečná životní kapitola

Když doposud pánský golfový klub v Sunningdale otevřel i dámskou sekci, stala se paní Abrahamsová v roce 1950 její první členkou. Svoji hru stále zlepšovala až na HCP +2.

Luisa AbrahamsV roce 1968 se manželé Abrahamsovi spolu s Arthurem Leesem vydali do Mariánských Lázní. Nepřijeli s prázdnou, přivezli s sebou pro české golfisty velkou zásobu golfových holí, po kterých zde byl neskonalý hlad, a množství míčů. V Mariánských Lázních uspořádal Arthur Lees spolu s tehdejším nejlepším hráčem Jiřím Dvořákem golfovou exhibici, která byla ukázkou špičkového golfu. Při této své cestě se Lady Abrahams seznámila s obětavým organizátorem československého golfu Hanušem Goldscheiderem a toto seznámení přerostlo v dlouholeté upřímné přátelství.

Starý dům ve Wentworthu byl již dávno prodán. Ale golf se z něj nevytratil, zakoupil jej "Big Easy“ - Ernie Els, vítěz British Open. Lady Louisa Abrahams zemřela v lednu roku 2006.

Tento článek je převzat z časopisu ForGolf. Plné znění naleznete v jeho tištěné podobě.

Objednávka předplatného
O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter