Ilustrační obrázek Hry

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Sázení a golf

25. 11. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Řada hráčů si golf bez sázek nebo vlastních interních soutěží ani nedokáže představit. Zahrát si o něco během soutěžního nebo přátelského kola může pomoci udržet koncentraci a zlepšit výsledek. To samozřejmě platí zejména v pánském golfu, kde je přirozená soutěživost mnohem výraznější. Jak si tedy můžete svojí "rundu" ozvláštnit?Proč se sázíme?

Představte si, že hrajete turnaj na rány a na jedné jamce pošlete tři míče do autu. Nebo hrajete na stableford, zkazíte pár jamek a víte, že pro zahrání dobrého skóre musíte do konce hry hrát jen par a lépe. Už víte, že nevyhrajete (nebo dokonce ani neudržíte hendikep) a vlastně byste to v tu chvíli mohli zabalit. Jenže pokud budete mít stále o co hrát, udržíte koncentraci a nakonec třeba ani nedopadnete tak špatně. Totéž platí samozřejmě i pro všechny soutěživé "cvoky", kteří si třeba jen jdou zahrát s kamarády a chtějí si hru okořenit trochou toho zápolení o pár korun nebo polévku / kafe po hře ...

Jak hrát

Ilustrační obrázekKLASIKOU jsou samozřejmě standardní formáty hry. Se spoluhráčem se můžete vsadit o pár korun, že uhrajete lepší výsledek na rány nebo na jamky, a to s vyrovnáním nebo bez něj. Máte ale i jiné možnosti.

NEJBĚŽNĚJŠÍ HROU pro flight o 4 hráčích je best a součet. Flight se rozdělí do dvojic a každá může na jamce získat body za nejlepší výsledek hráče, nižší součet týmu a bonusový bod za birdie. Body se obvykle zdvojnásobují na deváté a na poslední jamce.

Můžete hrát i variantu, podle které tým, který v danou chvíli prohrává, může po odpalu zdvojnásobit body na dané jamce. Pokud tedy oba odpálí dobře a soupeř je v roughu nebo v lese, mají šanci srovnat skóre. Druhý tým v takovou chvíli musí zvýšení sázky přijmout.

Kromě této hry můžete vyzkoušet i jiné, více nebo méně rozšířené druhy - k výběru vám může jako průvodce posloužit naše kuchařka golfových her, která popisuje nejrozšířenější varianty golfového hraní. (Kuchařka díl 1., díl 2., díl 3., dodatek).

Neobvyklé hry

Možná si oblíbíte Chicago, kde hráči získávají do začátku negativní body podle jejich hendikepu a mohou skóre zlepšovat ziskem bodů za každé bogey, par, birdie nebo eagle. 

PRO TŘI HRÁČE se hodí např. Devítky. Každá jamka znamená 9 bodů, z nichž 5 získává vítěz, 3 druhý hráč a 1 bod zbývá pro posledního. Cílem je samozřejmě získat co nejvíce bodů.

Ilustrační obrázekExistuje řada vysoce kombinačních her, které vyžadují dobré počty. Sem spadá např. Nassau, ve kterém se hra dělí do tří částí - obou devítek a celé osmnáctky - počítá se tedy, kdo vyhrál kterou část hry. Jakou formou budete uvedenou část hrát, už je jen na vás.

A pokud vám ani to nepřijde příliš složité, zkuste si zahrát Las Vegas. Flight se rozdělí do dvou týmů a jejich výsledky se skládají dohromady jako dvojciferné číslo (nižší z obou možností, tedy při skóre 3 a 4 má tým 34). Za každou jamku se přidělují body rovné rozdílu výsledků obou týmů. Tady pozor - pokud máte v plánu hrát na jamce 10, raději se do Vegas nepouštějte...

Variantou na některou z  těchto her je Katastrofa. Tam se hráčům (týmům) ze získaných bodů odečítají body za to, že udělají ve hře chybu - tedy trefí vodu, aut, bunkr apod.

HROU PRO OPRAVDOVÉ DRSŇÁKY je Hra o dvacet. Systém připomíná právě Katastrofu. Bez ohledu na počet hráčů ve flightu hrají všichni proti všem a každý získává "trestné body" při nesplnění některé z podmínek hry, tedy každému hráči, který na jamce uvedenou podmínku naplnil, zaplatí 20 Kč. Mezi podmínky patří drive na fairway (na tříparech drive na green), green v regulaci, maximálně dva paty, žádný pat nesmí zůstat krátký.

Ilustrační obrázekUž od pohledu je jasné, že pokud nejste scratch hráč, budete to mít těžké. Ale o výsledku rozhoduje šikovnost celého flightu - pokud netrefíte fairway, ale nepodaří se to ani žádnému z ostatních hráčů, neplatíte nic.

Závěrem

Poslední věcí, kterou musíte udělat poté, co jste se rozhodli si svoje kolo zpestřit, je výběr týmů (to samozřejmě platí pouze pro hry pro 4 hráče). Pokud nemáte všichni přibližně stejné hendikepy, doporučuje se (např. pro besta a součet), aby hrál nejlepší hráč s nejhorším. Jinou možností je určit nějaké vyrovnání.

Jen mějte na paměti, abyste se náhodou svým sázením nedopustili prohřešku proti pravidlům golfu (návodem, jak se toho vyvarovat, může být náš článek o amatérském statusu) a jestli k tomu zároveň hrajete turnaj, nezapomeňte se soustředit i na něj. Hezkou hru.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter