Ilustrace

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Jim Furyk i s bogey uhrál magických 59

17. 09. 2013    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Jim Furyk se ve druhém kole turnaje BMW Championship postaral o senzaci, když na konci dne mohl podepsat skorekartu s magickým číslem 59, přitom hrál celou dobu téměř bezchybně. Zařadil se tak do malé elitní skupiny golfistů, kteří se mohou pochlubit výsledkem pod šedesát.Furykových 59 - šestý výsledek v historii PGA Tour.

Jim Furyk se zahráním magických 59 stal šestým hráčem v historii PGA Tour, kterému se to podařilo. Ale jako jediný z elitní šestky to dokázal i s bogey. Před ním dokázali "59" zahrát jen Al Geiberger (1977), Chip Beck (1991), David Duval (1999), Paul Goydos (2010) a naposledy Stuart Appleby (2010).

V historii zahrálo méně než šedesát ran na různých turnajích 21 hráčů a 1 hráčka. 15 výsledků bylo zaznamenáno na velkých turnajích a 7 na neoficiálních nebo menších turnajích. Prvním, kdo zapsal tento výsledek, byl v roce 1974 Gary Player. Jedinou ženou pak je Annika Sörenstam, které se to podařilo v roce 2001 na LPGA.

Nejnižší výsledek je 58

Padesátdevítka není nejnižší dosažené skóre vůbec. Ještě o ránu méně dokázali uhrát tři hráči: Ryo Ishikawa ve finále The Crowns (2010 - Japan Tour) zapsal dokonce 58 ran a stejným výsledkem skončili i Shigeki Maruyama (2000) při kvalifikačním kole na U.S. Open a Jason Bohn (2001) při Bayer Championship (Canadian Tour). V Evropě padla bájná hranice jen dvakrát, pokořili ji v roce 2006 Adrien Mörk na Challenge Tour a Martin Kaymer na EPD Tour. Letos však byla prolomena již potřetí. Na Web.com Tour to dokázali Will Wilcox a Russell Knox.

Pro dosažení tohoto výsledku je důležitý i par hřiště a tedy konečný součet ran. Jim Furyk zahrál -12. Hráčů s historicky nejnižším skóre -13 je jedenáct, jako prvnímu se to podařilo právě Alu Geibergerovi. Hráči po takovémto výkonu obvykle v dalších kolech ztrácí koncentraci a kazí. Přesto se třinácti z nich podařilo dotáhnout turnaj do vítězného konce.

I s osmičkou a la Furyk lze zahrát skvělý výsledek

Jim Furyk je noční můrou všech trenérů, kteří se snaží nachytat své žáky na to, že jen perfektní švih přinese úspěch. Dnes třiačtyřicetiletého Furyka naučil jeho neortodoxní švih otec a Furyk mladší svou pověstnou osmičkou v nápřahu baví diváky už téměř 20 let. Přes tento někdy až komický pohyb ve stylu "skládací židle" patří stále mezi světovou elitu a momentálně je na 15. místě světového žebříčku.

Cestu za skvělým výsledkem na BMW Championship zahájil na desáté jamce, kde začínal kolo. Všechny drivy toho dne zasáhly fairway a velmi přesně trefoval greeny. A přidal i skvělé patování. V několika případech, když míček ležel dále od jamky, pomohl právě vynikající pat. Během pěti jamek ubral čtyři rány a když na další čtyřparové patnáctce z 90 metrů zahrál eagle, byl na skóre -5. Do konce devítky ubral další dvě rány a výsledek -8 dával tušit možnost vysněného výsledku začínajícího pětkou.

Furyk předváděl koncert přesnosti a během dalších čtyř jamek ubral 3 rány. Skóre se už vyšplhalo na -11, chybělo jediné birdie a k dispozici měl ještě pět jamek. Jenže na páté jamce druhé devítky udělal chybu. Green zasáhl, ale ve snaze zahrát další birdie poslal míček dále za jamku než chtěl a zahrál bogey. Opět scházely dvě rány. Jim Furyk ale boj nevzdal a po dvou jamkách už byl zase na -11. Když následně zahrál par, zbývala už jen poslední jamka. Zde se ukázaly jeho velké zkušenosti a psychická odolnost. Míček poslal přesně metr od jamky, s úsměvem zamával divákovi, který na něho křikl, že "už Ti to dáme" a zavěsil.

Součástí Furykova úspěchu, ale i vítězství ve FedEx Cupu, 14 výher na PGA Tour nebo vítězství v Ryder Cupu, je už od roku 1999 caddy Mike Cowan - nezaměnitelná postava s mohutným bílým knírem. V letech 1976-79 spolupracoval s Edem Sabem, od roku 1978 do roku 1996 pak s nynějším hráčem Champions Tour Peterem Jacobsenem. Na tři roky se stal i caddiem Tigera Woodse a pak už se jeho dráha spojila s Jimem Furykem. Dlouhých 37 let patří k inventáři PGA Tour a Furyka si bez něho na hřišti snad ani nedovedeme představit.

Skorekarta Jima Furyka

Zdroj: www.mytour.cz, foto: pgatour.com


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter