Ilustrační obrázek Téma

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Jsou ženy v golfu dikriminovány?

16. 10. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Golf je sport pro každého. Bez rozdílu pohlaví. Jenže odlišnost mezi mužským a ženským golfem existuje a vidíme ji především ve sféře profesionálního golfu. Zatímco nejlepší muži přitahují miliony diváků, jejich ženské protějšky mají leckdy co dělat, aby se uživily.Světový golf

Většině sportů se od jejich počátků ve viktoriánské éře 19. století věnovali muži. Ale prakticky ve všech se posléze prosadily i ženy. Nicméně golf je konzervativním sportem, a tak to v něm ženy měly vždycky těžší. Dodnes například existují golfové kluby, které do svých řad příslušnice něžného pohlaví nepřijímají. V 21. století poněkud bizarní přístup.

Délka dělá hodně

Na světě je odhadem přes 60 milionů golfistů, ženy tvoří zhruba 30-40 procent. Ačkoli golf není silový, ale švihový sport, fyzické předpoklady v něm hrají roli. Výhodu mají vyšší hráči, svalově dobře vybavení, s dlouhými ranami. Právě délka ran je předpokladem úspěchu na vrcholové úrovni. Zatímco Tiger Woods i Phil Mickelson pálí v průměru 270 metrů, jejich krajanka Michelle Wie, která patří k nejdelším hráčkám, hraje "jen" 246 metrů.

Drajvuj pro diváky, patuj pro peníze, říká dobrá golfová poučka. Přesnost - a hlavně ta na greenech - skutečně přinese hráči výdělek. Ale výdělky v obecném smyslu přinášejí právě diváci, potažmo sponzoři. A lidé milují bláznivě dlouhé drajvy přes 300 metrů, byť často končí v roští. Divák chce vidět show. I to je jedna z příčin, proč je ženský golf divácky méně atraktivní než ten mužský.

Další příčinou je současná nepřítomnost výrazných hráčských osobností mezi golfistkami. Mužský golf by si nikdy nepřišel na dnešní peníze, nebýt Tigera Woodse. Ženský Woods ale žádný není. Při vší úctě, Annika Sörenstamová jím nebyla. Ne snad kvůli hře samotné, ale chyběl jí mediálně vděčnější lidský příběh.

I bez Woodse ale PGA nabízí fůru zajímavých hráčů, typů. Uhlazení Američané, uvolnění Britové, pestří Evropané a pozoruhodní Jihoafričané a Australané. A ještě Fidžan Singh, Kolumbijec Villegas, Argentinec Cabrera... Poslední skutečnou hvězdou ženského golfu byla právě Sörenstamová. Na její pozici se posléze dostala Mexičanka Lorena Ochoaová, jenže než stačila svou roli královny rozvinout, ve dvaceti sedmi letech ukončila kariéru.

Je tu sice již zmíněná Michelle Wie, také "růžový panter" Paula Creamerová, Američanky Morgan Presselová nebo Natalie Gulbisová a další atraktivní hráčky. Ale také je tu mnoho hráček z Asie. Hrají skvěle, ale... Diváky příliš nepřitahují. Pro Američana i Evropana jsou mnohem zajímavější "jejich" hvězdy, s Asiatkami se příliš neidentifikují.

Muži i desetkrát více

Phil MickelsonVýrazem těchto rozdílů jsou zcela odlišná čísla ohledně diváckého zájmu i vydělaných peněz. Ve sledovanosti televizních golfových přenosů jednoznačně vede mužská americká PGA Tour, překvapivě následovaná rovněž americkou Champions Tour (hráči nad 50 let). Třetí je mužská European Tour, za ní je americká "druhá liga" Nationwide Tour a teprve pak je nejvýznamnější ženský světový golf v podání LPGA.

Co se týče prize money - za rok 2009 si Tiger Woods přišel na 10,9 milionů dolarů, druhý v pořadí Phil Mickelson vydělal 6,6 milionu. Nejlepší žena Jiyai Shinová uhrála v roce 2009 1,8 milionu dolarů. Hráčka na sté pozici oficiálního žebříčku si vydělala "pouze“ 79 000 dolarů, zatímco muž na stejné pozici si přišel na 1,2 milionu dolarů. To už je propastný rozdíl.

Ještě horší situace je na evropské LPGA. Legendární Laura Daviesová, která letos v půlce sezóny vedla žebříček výher, měla vyděláno 163 000 eur. Stá hráčka žebříčku si přišla jen na 6 700 eur. Z toho se nedají zaplatit ani náklady... Daviesová je ve svých čtyřiceti sedmi letech stále vedoucí evropskou hráčkou, a to také o něčem svědčí. Evropská ženská túra má co dělat, aby přežívala.

Společné turnaje? Určitě!

Ženský golf je v jistém ohledu hezčí než ten mužský. Je totiž elegantnější. Nicméně příklad tenisu ukazuje, že jen elegance nestačí. Nejlepší světové tenistky totiž dnes hrají skoro stejně jako muži. Silově, tvrdě a maximálním fyzickým nasazením. I to mužské hekání ženy převzaly... Také proto je na tom ženský tenis slušně finančně i divácky. Nechybí mu ani velká jména: sestry Williamsovy, Belgičanky Clijstersová a Heninová, celá řada ruských hráček, z nichž některé jsou i velmi pohledné.

Golfistky budou asi muset jít touto cestou. Fyzická příprava hraje čím dál větší roli v mužském golfu, ženy nesmí v tomto směru zaostat. Michelle Wie vždycky přitahovala pozornost - právě díky délce svých ran. Bez hráček, které budou hrát dosud nevídané daleké rány, se ženský golf nepohne kupředu.

Co ale přitáhne ještě větší pozornost k ženskému golfu, jsou společné turnaje s muži. Mnohé ženy se o měření sil s muži pokoušely, nastoupily na jejich turnaje. Ale hrát s muži ze stejných odpališť, to je přeci jen znevýhodňuje. Golf je ovšem jedinečný sport právě díky možnosti výběru z různých odpališť, které přirozené "handicapy" vyrovnávají. Je to asi hudba budoucnosti, ale právě vzájemné soutěžení obou pohlaví by divácky mohlo zabodovat.

Ženský golf

Tento článek byl převzat s laskavým svolením Golfu Hostivař z podzimního čísla Magazínu Golf Hostivař.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter