Discgolf

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Discgolf - znáte?

11. 04. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Možná jste pojem discgolf nikdy neslyšeli. Přesto možná ve vašem parku je discgolfové hřiště. S golfem máte tento nový "sport" společná hlavně pravidla a základní princip hry, méně už techniku. Přesto to může být milá zábava - a to pro sportovní šílence i pro rodinku. Jaké si to uděláš ...Co je to discgolf?

Discgolf je v současné době a podobě velmi populární venkovní aktivita pro všechny generace po celém světě. V základu vychází z pravidel golfu, jen s tím rozdílem, že se používá létající talíř - technikou hry tedy připomíná frisbee sporty. Hra láká svou jednoduchostí a zábavou současně. Důvodem jsou nejen zjednodušená pravidla, ale i to, že se hraje v příjemném (nejčastěji parkovém) prostředí.

Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou a pomáhá tak v udržení dobré tělesné kondice i odreagování od starostí běžných dnů. Navíc je to finančně nenáročný sport, protože kromě jednoho disku nepotřebujete žádné další speciální nářadí, oblečení ani vybavení. Další výhoda - discgolf může hrát úplně každý. Je to ideální zábava na nedělní odpoledne pro celou rodinu, od nejmenších členů rodiny až  po třetí generaci.

Discgolf

Princip hry je také jednoduchý a každý, kdo si v dětství házel létajícím talířem, s tím nebude mít větší problém. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Stačí si jen zvolit cíle ve správné vzdálenosti a můžete soutěžit. Disk se hází z určeného místa směrem k cíli (jamce). Ten tvoří většinou ocelový koš, postačí ale i strom, pařez nebo dřevěný kůl zatlučený do země. Po prvním hodu hráč hází znovu z místa, kam disk dopadl a pokračuje, dokud netrefí cíl. Vítězem je ten, kdo obejde celé hřiště na nejmenší počet hodů.

Na každý hod si hráč vybírá talíř, který se mu hodí - existují totiž různé druhy, které se liší délkou, směrem, případně i tvarem letu. Pořízení výbavy je ale v porovnání s klasickým golfem snazší. Nepotřebujete složité a drahé náčiní, pro začátek si vystačíte s jedním diskem, který stojí přibližně 250 korun. Navíc nemusíte být členem žádného klubu ani platit poplatky za vstup na hřiště.

Discgolf

Hřiště

Hřiště bývá navrženo tak, aby hráči museli bojovat a soupeřit s přírodními překážkami jako jsou stromy, keře nebo vodní plochy. Průměrná délka jamky bývá okolo sto až stodvaceti metrů.

Ve světě už existují tisíce discgolfových hřišť s instalovanými koši. Nejvíce samozřejmě ve Spojených státech, kde tento sport vznikl - tady mají přes tři tisíce hřišť. V Evropě je na tom nejlépe Švédsko, kde se počet hřišť pohybuje okolo stovky. V České republice  bylo postaveno první stálé hřiště v Nučicích, dnes už jich je kolem dvacítky a další (vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu) stále přibývají. Možná stejně jako já s překvapením zjistíte, že máte jedno za domem.

Discgolfová hřiště se často staví ve veřejných parcích nebo lesoparcích. Oproti tradičním golfovým hřištím mají tato hřiště velkou výhodu v minimálních nákladech na údržbu a dlouhé životnosti. Přesto jsou většinou stavěna tak, aby splňovala všechna kritéria pro pořádání veřejných turnajů v rámci herního řádu České Asociace DiscGolfu.

Discgolf


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter