Ilustrační obrázek Golfový rozvoj

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Česko sprintuje za Evropou

01. 02. 2011    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

V ČR je v současnosti 50 tisíc registrovaných hráčů a zhruba 85 znormovaných hřišť. Ještě před pěti lety tu byla hráčů jen polovina a hřišť na šest desítek. Mnozí se ptají, jak je možné, že se Česká republika stala tak golfově zdatným státem. Důvodů je několik: silná sportovní tradice, vhodné přírodní podmínky, snad i snaha dohnat Západ, ke kterému jsme kdysi patřili.Vývoj v posledních letech

Ročně u nás přibývá pět tisíc nových golfistů – a to není malé číslo. Pokud bychom srovnali ostatní země někdejšího východního bloku, je na tom Česká republika jednoznačně nejlépe. Ve čtyřicetimilionovém Polsku je například pouhých čtyřiadvacet hřišť a několik tisíc hráčů, v Maďarsku je třináct hřišť a také nepatrné množství golfistů. V ohromném Rusku se 150 miliony obyvatel najdeme jen sedmnáct hřišť a zhruba 17.000 registrovaných hráčů.

Česká republika je golfovým tygrem střední Evropy. Za poslední roky jsme zaznamenali rapidní nárůst počtu hřišť i hráčů. Ale jak jsme na tom ve srovnání s golfově vyspělými západními zeměmi? Doháníme je, nebo se jim budeme ještě dlouhé roky dívat na záda?

Na Rakousko ještě nemáme

V tomto směru je zajímavé srovnání se zeměmi, které mají stejnou rozlohu a shodný počet obyvatel jako Česko. Nejbližší je nám Rakousko, které je stejně veliké a žije v něm přes 8 milionů obyvatel (o 2 miliony méně než u nás).

OttensteinV Rakousku je v současnosti zhruba 105 tisíc registrovaných hráčů golfu. To už je velký rozdíl – abychom se jižním sousedům v golfové nasycenosti vyrovnali, muselo by u nás hrát zhruba 130 tisíc hráčů. Přepočteno: v Rakousku hraje golf 1,2 % populace, zatímco u nás je to jen 0,5 %.

Velký rozdíl je také v počtu hřišť. V Rakousku jich je už přes 150, to je skoro dvakrát tolik než u nás. Navíc přes dvě třetiny tamních hřišť jsou osmnáctijamkové a větší areály. U nás je takových hřišť jen polovina, zbytek jsou devítky.

Je také zajímavé, že v roce 1980 bylo v Rakousku pouhých 3.800 golfistů a v roce 1990 jich bylo 14.000. Největší boom zažilo Rakousko v letech 1998 – 2007, kdy se na hřiště dostávalo ročně zhruba pět až osm tisíc nových hráčů. Jak vidno, tváří v tvář rakouskému golfovému růstu není Česká republika až takovým premiantem.

I ostatní západní země se mohou především v posledních desetiletích pochlubit výrazným golfovým růstem. Představa, že ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Francii i jinde se golfu věnovaly desítky a stovky tisíc lidí už v 70. nebo 80. letech, je mylná. I tady to byl sport spíše úzké skupiny hráčů, i tady bylo relativně málo hřišť. Ve Švýcarsku vzrostl počet hřišť za posledních 25 let třikrát (dnes je tu 94 hřišť), v Německu skoro čtyřikrát (dnes 700), v Dánsku podobně (dnes 200).

Skutečnou kontinentální velmocí je Švédsko, kde je přes 450 hřišť na 9 milionů obyvatel. A také je tu obrovská masa hráčů, přes půl milionu. Těžko si představit, že v České republice hraje golf každý desátý obyvatel. Půl milionu registrovaných hráčů má v Česku jen jediný sport – fotbal.

Ilustrační obrázekPřevedeme-li absolutní počty golfistů na počet obyvatel, dostaneme zajímavá čísla: ve Švédsku hraje zhruba 5,5 % populace, v Dánsku 2,8 %, v Norsku je to vysokých 2,6 %. V Nizozemsku 2 %, v Německu 0,7 % a ve Francii také 0,7 %. Ve Švýcarsku skoro 1 % a ve Finsku opět vysokých 2,1 %.

Ostrovy jsou jinde

Nejlepší situace je samozřejmě na Britských ostrovech a v Irsku, kde má golf velkou tradici. Podobně jako ve Švédsku i tady hraje zhruba 5,5 % obyvatel. I více. Například ve Skotsku, které je velké jako Česká republika a žije v něm "jen" pět milionů obyvatel, najdeme skoro 600 hřišť a přes čtvrt milionu registrovaných hráčů.

Nicméně tady – stejně jako ve Švédsku – už golfový boom posledních desetiletí ustal, počty hráčů i hřišť už nejdou nahoru. V Anglii dokonce v posledních letech počet hřišť mírně klesá.

Je tedy pravděpodobné, že těch několikrát zmiňovaných 5 % populace hrajících golf je v evropském prostoru maximum. Jiná je situace v USA, kde hraje odhadem zhruba 30 milionů lidí. To je asi 10 % populace. V českých podmínkách existuje jen jediný sport, kterému se věnuje ještě větší množství lidí: cyklistika, respektive cykloturistika. Na kole jezdí alespoň občas zhruba 1,5 milionu lidí.

PortugalskoV západní Evropě ovšem najdeme i země, které Česká republika už v některých směrech předehnala. Například Itálie, kde hraje jen 0,16 % populace. Jsme na tom také lépe než Řecko, kde je pouhých 7 hřišť a jen pár tisícovek hráčů.

Zajímavým příkladem je Portugalsko, kde je přes 80 hřišť, což je zhruba tolik jako u nás, ale jen 14.000 hráčů. Do Portugalska ovšem jezdí další desítky tisíc golfových turistů, hlavně ze zemí s chladnějším podnebím. Golfová sezona trvá na jižním pobřeží prakticky celý rok.

Golfový úspěch té které země do značné míry souvisí s ekonomickou situací. V bohatých zemích se golfu daří, mají hodně hřišť i hráčů. Velkou roli hraje fakt, že green fee jsou levnější než u nás. Například v Rakousku je cena za hru na osmnáctijamkovém hřišti v průměru 60 eur, a to cenu fee na českých hřištích o moc nepřevyšuje. U nás se na osmnáctkách hraje zhruba za 50 eur. Cena tedy stejná, ale zásadní rozdíl je v platech v té které zemi. Zatímco u nás je průměrný plat zhruba 1.000 eur měsíčně, v Rakousku je to asi 3.200 eur.

Zdroj: Magazín Golf Hostivař Zima 2010. Pro další zajímavé články se podívejte na aktuální číslo.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter