LET 2013 - Dýšina

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Těžký život caddyho

14. 08. 2013    Mužík Pavel  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Letošní LETka mě přivedla k nápadu, že bych si rád vyzkoušel dělat profesionálního kedíka. Vyzbrojen nadšením, sebevědomím a naplánovanou dovolenou jsem se přihlásil pořadatelům. To jsem ale netušil, co čeho jdu...Při přihlašování jsem jasně deklaroval, že Dýšinu dobře znám, domluvím se "americky" a se svým handicapem budu určitě velmi nápomocen. Organizátoři mě za to odměnili krásnou Leigh Whittaker a já se jako malý těšil na první spolupráci s profesionální hráčkou. Tedy až do doby, kdy mi oznámila, že se uvidíme ráno v 6:15 ...

Caddy vs. nosič holí

Ač caddy vlastně znamená nosič holí, musím říct, že hned po prvních jamkách jsem pochopil zásadní rozdíl. Caddy toho dělá mnohem víc - konzultuje s hráčem další postup, morálně ho podporuje, doporučuje hůl, čte putty atd. Mezi jeho další zodpovědnější činnosti patří uhrabávání bunkeru, otírání holí, čištění míčku a zejména udržování mokrého ručníku. Občas jsem fungoval i jako odpadkový koš nebo nosič balené vody.

Zajímavá je např. vysoce zodpovědná práce s ručníkem. Velmi rychle a důrazně mi bylo vysvětleno, že ručník má ČTYŘI (ano čtyři) strany a jedna jeho část musí být stále dostatečně mokrá. No - a pokud stále dumáte nad těmi čtyřmi stranami, vězte, že hráčky používají větší ručníky, uprostřed přeložené. Jedna půlka je na otíraní rukou, obličeje atd., ta druhá na hole a míče. Tedy ta tmavá část na hole a světlejší na míče ... Kterou stranou bych měl otírat gripy, jsem naštěstí nepotřeboval vědět, ale věřím, že ten pravý ručník se pohybuje i v dalších rozměrech ...

Caddy jako chobotnice

Ale zpět k činnostem nosiče. V televizi to vypadá opravdu triviálně a pokud náhodou nekoukáte na caddy run, máte pocit, že to může dělat každý. Praxe je přesně opačná. Pojďme si to projít na příkladu. Hráčka se už rozhodla, že bude hrát driver, odehraje a pak vám jej předá či ho někam odloží. Je potřeba ho rychle očistit, nasadit cover, hodit ho bagu a urychleně vyrazit. Hráčka je už několik kroků napřed a neočekává, že ji budete bavit svoji přítomností, ale že počkáte u jejího míčku a máte ručník v ruce. Po označení míče na fairwayi vám ho háže a očekává, že bude do několika vteřin čisťounký jako z výrobní linky. Musím říct, že na rychlém čištění jsem zapracoval a již třetí den bych se mohl zodpovědně nominovat do soutěže "O nejrychlejšího čističe míčků".

U greenu, je situace ještě dramatičtější. Do hry se dostává vlajka, v některých případech wedge a samozřejmě tou dobou hráčka už dávno chce svůj putter. Několikrát jsem zatoužil se stát chobotnicí, neboť jeden pár rukou navíc by se mi určitě šiknul. Po odehrání jamky hráčka už peláší dál, a tak je nosič rád, že se aspoň rychle napije, aby nezkolaboval z horka. Možná víte, že nosič má k dispozici speciální vestu, kterou zřejmě navrhovala jihoafrická armáda, která golf v životě neviděla. Řečí prostého lidu - vesta je opravdu deb*lní. Velikost by seděla hráči amerického fotbalu a pokud dáte něco do přední kapsy (např. 0.5l vody), je to o strach, že se kapsa protrhne. Cedulku na zádech navrhoval zřejmě odborník z marketingu, protože je možná perfektně zarovnaná, ale bohužel moc nedrží, a tak občas upadne, aniž by si toho kdokoliv všiml.

Caddy jako vědma

Další důležitou zdatností nosiče je předvídání. Hráčky zřejmě očekávají, že je na první pohled jasné, co potřebují nebo plánují dělat, a zřejmě se nechtějí rozptylovat od hry zbytečnými slovy. Tak jsem ze dvou neslyšitelných slov a jednoho gesta rukou vydekukoval: "jdu si teď odskočit, potkáme se na další jamce. Kdybych se zdržela, tak ať hrají ostatní přede mnou." Když už jsem si trochu zvykl (a případal si jako Mistr empatie), pokusil jsem plnit roli "dobrého" společníka. Bohužel, témata pro small talk jsem rychle vyčerpal, a tak jsem raději přešel do defenzivy a pouze rozdával milé úsměvy.

Občas se vám také může stát, že se dostanete do informačního klinče. Hráčka zahrála na nepřehledné jamce víc doprava, než bylo zdrávo, a podle mě byl určitě správný čas na to zahrát provizorní míč. Ani ona si nebyla jistá, a tak se na mě otočila a zeptala se, jestli je to v pořádku? Zatvářil jsem se, že "spíš ne" a hned na mě vrhla pohled, že jsem pěkně negativní ...

Celkem vzato pro mě byla práce caddyho velmi inspirující - dokonce si myslím, že bych dvakrát hráčce zachránil ránu, ale to se ode mě jako od "nosiče" nečekalo. Smekám tímto před profi-kedíky, protože jejich práce je opravdu náročná a výkon strhující. A kdo mi nevěří, ať si to zkusí na vlastní kůži.

Pod čarou

Pár postřehů z LETky, které byste možná nečekali:

  • pokud máte na zádech zahraniční jméno, okolí očekává, že jste cizinec. Pak je až smutné slyšet některé komentáře z okolí, když si myslí, že jim nerozumíte.
  • Samotná organizace kedíků, resp. dobrovolníků byla opravdu špatná. Zejména z pohledu informovanosti, včasnosti, zajištění ubytování atd. Opravdu tragédie.
  • Kedíci se liší od dobrovolníků tím, že je platí samotný hráč a ten si pak kryje všechny náklady. Chápu tento rozdíl na PGA Tour, kde jeho odměna je smysluplná, ale když si spočítám nutné náklady vs. odměnu od hráče, jste na hranici prodělku.
  • Osobně jsem viděl, jak se Adrianě Kubecové nezadařilo na 8. jamce. Podle mého osobního názoru za to mohli její fanoušci. Kolem sedmé jamky se k nám přidal hlouček kamarádů a ač do té doby šla koncetrovaná -1, mávání, zdravení atd. jí určitě neprospělo.
  • Není moc smutnějších chvil, než když dojde na DQ vašeho hráče. Větu We're done., kterou Leigh pronesla, když vyšla z kanceláře LET, dlouho nedostanu z hlavy... :-(.O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter