Annika Sorenstam Legendy golfu

Golfovézprávy.cz > O golfu > Zajímavosti >

Hvězda mezi ženami - Annika Sörenstam

23. 11. 2010    Petr Sobol  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Ve světě sportu převažují často výkony mužů. Jsou to oni, kdo píšou dějiny, koho fanoušci po celé planetě obdivují. Když se však takové slávy dočkají i ženy, znamená to, že toho dokázaly opravdu hodně, že jsou ve svém oboru naprosté jedničky. Tak, jako Annika Sörenstam, která uchvátila golfový svět.Legenda jménem Annika

Ještě před dvěma lety zpátky vládla golfovému nebi neotřesitelnou rukou. A věřme tomu, že kdyby Annika Sörenstam nedala golfu v roce 2008 sbohem, vládla by mezi ženami i nyní. Dámské greeny totiž zřejmě nikdy nezaznamenaly někoho tak úspěšného, jako devětatřicetiletou Švédku. U mužů by byl její věk naprosto normální a do golfového důchodu by nevybízel. Annika však myslela i na rodinu, což byl určitě jeden z důvodů jejího odchodu. A nemusí litovat, od minulého roku je také spokojenou matkou.

Annika SorenstamAnnika se narodila devátého října roku 1970, ve švédském městě Bro. Už odmala bylo jasné, že její kroky životem budou sportovní. Malá Sörenstam to zkoušela v tenise, hrála dokonce fotbal. Už to vypadalo, že by mohla lyžovat, jeden z trenérů si přál, aby s ním odjela na sever země, kde by byly podmínky pro tuto disciplínu ideální.

Ale Annika Sörenstam odmítla a dobře udělala. Ve dvanácti letech si vybrala sport, který jí zařídil sportovní nesmrtelnost. Už jako mladá dosáhla řady úspěchů. Hodně si cení výhry na švédském mistrovství, kde hrála v týmu se svou matkou. V roce 1992 pak ovládla amatérské mistrovství své země. Brzy poté však pochopila, že na severu Evropy se její kariéra dále nevyvine.

Po turnaji v Tokiu se proto přestěhovala do USA a vystudovala Univerzity of Arizona. Zde jen sbírala další golfové úspěchy a později se také stala první neamerickou hráčkou, která dokázala ovládnout NCAA. Annice se život v Americe zalíbil. I proto jí v roce 2006 ke švédskému občanství přibylo také občanství USA.

Sörenstam se stala profesionálkou v roce 1992. Už v následujícím roce zaujala natolik, že se stala nejlepším ženským nováčkem na Tour. První profesionální výhru získala v roce dalším, kdy triumfovala na Holden Australian Open Championship. Další rok - další velký triumf a skok v kariéře. V roce 1995 Annika Sörenstam vyhrála US Woman’s Open. Rázem se z golfistky stala celosvětově uznávaná osoba. Ve Švédsku byla oceněna titulem Jerringpriset, který je určen pro nejlepší sportovce země.

Annika SorenstamPočet vítězství neustále narůstal, až se zastavil na čísle dvaasedmdesát. Tolik toho na LPGA tour dokázala vyhrát, osmnáct vítězství bylo z kategorie major. Svými výkony si vydělala dvaadvacet milionu dolarů, což je o osm milionu více, než její nejbližší pronásledovatelka. Mezi lety 1994 a 2007 reprezentovala Evropu v prestižním klání Solheim Cup. Dočkala se mnoha dalších trofejí, mezi kterými nemůže chybět ani golfista roku.

Pro ženský golf a jeho propagaci toho udělala mnoho a má velký podíl na tom, že na greenech už se nesledují jen mužské odpaly. Ostatně, i mezi muži si Annika zahrála. V roce 2003 se zúčastnila turnaje Bank of America Colonial v rámci do té doby čistě mužské PGA Tour, a od roku 1945 se tak stala první ženou, která se mezi muži objevila.

Třináctého května 2008 oznámila Sörenstam svůj odchod z golfové scény. Zanechala za sebou však obrovskou stopu a výsledky, na které budou s údivem vzhlížet ještě mnozí golfisté a odborníci. Ani po tom, co pověsila golfové hole ne věšák, nedala greenům tak úplně sbohem. Nejen, že se podílí na vytváření hřišť, pomáhá charitě, má svou vlastní značku ANNIKA, ale hlavně, snaží se své schopnosti předat dále.

A tak uvidíme, třeba se na ANNIKA golf academy už nyní rodí golfový talent, který bude pokračovat v historii tohoto úžasného sportu.

Náš tip

V našem seriálu o golfových legendách se můžete seznámit s životními příběhy dalších výjimečných postav světového golfu:
Walter Hagen | Ben Hogan | Francis Ouimet | Arnold Palmer | Bobby Jones | Harry VardonO serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter