Golfový slovník

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfový slovník > U - Z

Golfový slovník

V rubrice golfový slovník vám přinášíme základní golfové pojmy a jejich definice. Takže pokud hledáte co znamená flop shot, vardonovo držení nebo např. ABHSS, stačí nalistovat příslušnou část slovníku a hned najdete hledaný pojem i případné články, které s ním souvisí.

A - E  |  F - J  |  K - O  |  P - T  |  U - Z  | Přehled pojmů

USGA

Zkratka pro United States Golf Association. Vrcholný orgán, který společně s R&A vytváří pravidla golfu a dozoruje jejich dodržování.

Více informací


Vardonovo držení

Nejpopulárnější způsob držení hole, pojmenované po Harry Vardonovi. Při tomto způsobu držení je malíček pravé ruky (pro praváky) položen mezi poslední dva prsty levé ruky.

Více informací


Veřejné hřiště

Public nebo veřejné hřiště. Golfové hřiště, které je přístupné i hráčům bez HCP, příp. bez složené zkoušky golfové způsobilosti.

Více informací


Vodní překážka

Uměle vytvořená závada na hřišti, zahrnující vodní plochu, vodní tok nebo pouze prostor vymezený červenými nebo žlutými kolíky. Barvy kolíků rozlišují podélnou a příčnou vodní překážku, u nichž se uplatňují mírně odlišná pravidla při zahrání míče do překážky.

Více informací


Volné přírodní předměty

Definovány v pravidlech golfu. Jde o všechny přírodní předměty jako kameny, listy, větve, trus, hmyz atd. za předpokladu, že takové předměty nejsou přirostlé k zemi, upevněné, pevně usazené nebo ulpívající na míči. Tedy veškeré předměty přírodního původu, které volně leží. Hráč je smí beztrestně odstranit, pokud mu např. překážejí ve švihu nebo dráze patu.

Více informací


Vozík

Také "trolley". Vozík o 2 nebo 3 kolech, na který se upevní bag, aby ho hráč nemusel nosit na zádech. Existují i elektrické, poháněné baterií nebo dokonce dálkově ovládané. Kromě upevnění bagu obvykle obsahuje místo pro skore kartu, týčka, míčky a tužku.

Více informací


Vypichovátko

Malý nástroj určený pro odstraňování stop po dopadu míče na green.

Více informací


Waste bunker

Zvláštní typ písečné pasti, která je obvykle velmi rozlehlá, mohou v ní být kameny, mušle, oblázky nebo rostliny. Není překážkou, pokud tak nestanoví místní pravidla, tj. lze v ní např. založit hůl. Typickou ukázkou jsou např. červené sandy wastes v Praze na Zbraslavi.

Více informací


Wedge

Také "vedž", "krátké železo". Hůl určená pro krátkou hru a příhru do greenu. Má loft od cca 48° do 60°. Podle typu rány, která se s holí hraje, rozlišujeme základní typy - pitching wedge (cca 48°), sand wedge (cca 56°), lob wedge (cca 60°). Existují i další typy - approach wedge, gap wedge.

Více informací


Zabořený míč

Míč, který je "zabořený ve vlastním důlku po dopadu" (pravidlo 25-2). Pokud míč takto leží na nízko sekané ploše, může se podle pravidel zvednout, očistit a spustit tak, aby ho hráč nebyl nucen hrát z původní obtížné polohy.

Více informací


Zadržený handicap

Neformální označení pro HCP hráče, které neodpovídá jeho skutečné výkonnosti - tj. hráč hraje na lepší úrovni, než čemu napovídá jeho handicap. Vzniká tak, že se hráč neúčastní soutěží na úpravu hcp, ale jeho výkonnost se zlepšuje. Je nevítaným jevem a k jeho odstranění slouží tzv. roční kontrola handicapu.

Více informací


Záchranná rána

Rána, kterou hráč dostane míč zpět do hry poté, co ho zahrál do nepříliš příznivé pozice (v roughu, bunkeru apod.). Mistrem záchranných ran je např. Phil Mickelson.

Více informací


Záchranný bunker

Bunker, umístěný tak, aby zachytil nepřesné rány, než se míč dostane do ještě horší pozice. Neslouží tedy jako překážka, ale naopak hráči pomáhá. Typický příklad takového bunkeru najdeme u greenu 17. jamky v Mladé Boleslavi.

Více informací


Založení za míč

Přiložení hole k míči v úmyslu odehrát úder. Má svůj význam v pravidlech, protože např. v překážce se zakládat nesmí; pokud se míč pohne poté, co hráč založil, je hráč potrestán jednou trestnou ranou.

Více informací


Závada

Na hřišti cokoli uměle vyrobeného, včetně umělých povrchů a okrajů silnic, cest a pěšin, také umělý led. Závada není předmět určující hranice hřiště (stěna, plot, kolík, zábradlí), jakékoliv umělé předměty mimo hřiště a všechny konstrukce prohlášené soutěžním výborem jako součást hřiště.

Více informací


Zavřená hůl

Označení pro vytočení hlavy hole při úderu směrem dovnitř k hráči. Následkem je zpravidla zatažená rána.

Více informací


Zelená karta

ZK. Oprávnění hráče ke vstupu a hře na mistrovských hřištích, udělené mu po prokázání znalosti základů golfové hry. Dnes nahrazena "zkouškou golfové způsobilosti".

Více informací


Zimní green

Označení pro místo na fairwayi, které je před zimou sestříháno téměř na výši greenu a používá se v zimním období namísto greenu. Účelem tohoto opatření je ochrana greenů. Na zimních greenech se obvykle nedohrává do jamky, ale používá se gimme na vzdálenost patru. Nemohou sloužit pro soutěžní hru.

Více informací


Železo

Typ hole. Má kovovou hlavu, menší než ostatní druhy holí. Vyrábí se v sadách od 1 po 9, reálně se dnes hraje setem 3/4 - 9. Má kratší shaft než dřevo, míč letí po vyšší trajektorii. Začínající hráči hrají pouze těmito holemi. Naopak, dlouhá železa (3i, 4i) jsou výsadou lepších hráčů, protože jsou hůře ovladatelná. Někdy se mezi železa zahrnují i wedge pod názvem "krátká železa".

Více informací


Žiletky

Také "blades". Označení holí. Železa s velmi úzkou hlavou. Jsou těžší na ovládnutí, ale zkušený hráč s nimi dosáhne velmi přesné rány. Používané pouze lepšími hráči.

Více informací


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter