Golfový slovník

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfový slovník > P - T

Golfový slovník

V rubrice golfový slovník vám přinášíme základní golfové pojmy a jejich definice. Takže pokud hledáte co znamená flop shot, vardonovo držení nebo např. ABHSS, stačí nalistovat příslušnou část slovníku a hned najdete hledaný pojem i případné články, které s ním souvisí.

A - E  |  F - J  |  K - O  |  P - T  |  U - Z  | Přehled pojmů

Par

Číslo označující počet úderů optimálně potřebných k dosažení jamky. Jamky mívají par 3, 4 nebo 5, pouze velmi výjimečně mají 2 nebo 6. Par se používá i ve spojení s hřištěm jako hodnota označující, na jaký počet ran je hřiště normováno. Obvyklý par hřiště je 72.

Více informací


Parkové hřiště

Typ hřiště, pro které je typické velké množství stromů a malých vodních toků a málo roughu. Často vyžadují technickou hru, protože greeny bývají menší a dobře chráněny, pro přístup je někdy nutné použít měkkou vysokou ránu. Typickým příkladem takového hřiště je Augusta National, u nás např. Mariánské Lázně.

Více informací


Pat

Také putt. Speciální úder na greenu k dopravení míče do jamky (patování), při kterém by míček neměl ztratit kontakt s povrchem. Provádí se zvláštní holí (putterem).

Více informací


Patr

Také putter. Hůl speciálně určená ke hraní na jamkovišti (greenu), k tzv. patování (putting). Podle velikosti hlavy rozlišujeme blade putter a mallet putter. Patrem lze hrát i bezpečnou ránu z bunkeru u greenu, pokud bunker nemá ostrou hranu.

Více informací


PGA

zkratka z Professional Golfers Association - celosvětová organizace sdružující profesionální golfisty (muže). Má národní sekce, stará se o vzdělávání profesionálů. Původně založila dvě nejznámější profesionální golfové túry, PGA Tour a PGA European Tour, které jsou dnes organizovány nezávisle.

Více informací


PGA Czech

Organizace sdružující golfové profesionály v České republice, bývá zkracována na PGA C. Pořádá vlastní profesionální tour, věnuje se i vzdělávání profesionálů. Je členem PGA Europe.

Více informací


Pin

Slangový výraz pro praporkovou tyč označující jamku. Používá se často ve spojení "Nearest to the Pin".

Více informací


Pin position

Umístění jamky. Informace o tom, v které části greenu je pro daný den navrtána jamka. Obvykle jsou greeny rozděleny do sekcí (např. A-F) a pin position je určena písmenem, nebo je dána pouze informace, zda je jamka navrtána vpředu, uprostřed nebo vzadu (může být určeno barvou praporku).

Více informací


Pitch

Úder z kratší vzdálenosti sloužící k dosažení greenu. Podobá se klasickému švihu, ale nápřah je kratší. Hraje se wedgí.

Více informací


Pitchmark

Stopa po dopadu míče na green. Vytváří se zejména pokud je tráva mokrá nebo při vysoké ráně, která dopadá kolmo dolů. Otázkou golfové etiky je takovou stopu opravit pomocí vypichovátka.

Více informací


Plochý švih

Švih, při kterém hůl prochází po ploché (položené) dráze. Švih dřevem je obvykle plošší než u želez. Přehnané položení švihu je považováno za chybu.

Více informací


Pot bunker

Také pothole bunker. Malý hluboký bunker kulatého tvaru, vyskytující se zejména na linksových hřištích. Tradičně se objevují na skotských hřištích a často jsou tak hluboké, že hráče uvnitř bunkeru není z greenu ani vidět.

Více informací


Praporková tyč

Také vlajka, fangle. Přenosný rovný ukazatel, umístěný ve středu jamky tak, aby ukazoval její polohu. Praporková tyč musí mít kruhový průřez a může, ale nemusí být opatřena praporkem, který obvykle nese číslo jamky.

Více informací


Pravidla golfu

Zásady a omezení, které je hráč povinen při hře dodržovat. Obsahují technická pravidla určující, jak a kde lze hrát, zásady golfové etiky, které je nutné dodržovat a soutěžní podmínky.

Více informací


Prize money

Označení pro výši výhry v profesionálním turnaji. Vypisuje se pro vítěze nebo i jako celkové množství peněz, které budou v turnaji rozdány za umístění.

Více informací


Profesionál

Také Pro. Hráč, který si hraním golfu vydělává tím, že aktivně hraje nebo jako trenér.

Více informací


Projít míčem

Správné provedení golfového úderu, při kterém hůl není zpomalena v okamžiku úderu, ale prochází dál po kruhové dráze do zakončení.

Více informací


Provizorní míč

Také provize. Míč hraný v okamžiku, kdy existuje opodstatněná domněnka, že je původní míč ztracen nebo mimo hřiště.

Více informací


Překážka

Součást hřiště, zvyšující jeho obtížnost. Obvykle tvořená vodní plochou nebo písečným bankrem.

Více informací


Public hřiště

Public nebo veřejné hřiště. Golfové hřiště, které je přístupné i hráčům bez HCP, příp. bez složené zkoušky golfové způsobilosti.

Více informací


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter