Golfový slovník

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfový slovník > K - O

Golfový slovník

V rubrice golfový slovník vám přinášíme základní golfové pojmy a jejich definice. Takže pokud hledáte co znamená flop shot, vardonovo držení nebo např. ABHSS, stačí nalistovat příslušnou část slovníku a hned najdete hledaný pojem i případné články, které s ním souvisí.

A - E  |  F - J  |  K - O  |  P - T  |  U - Z  | Přehled pojmů

Kickpoint

Nazývané také flex point, bend point. Bod ohybu shaftu golfové hole. Umístění kick pointu ovlivňuje trajektorii míče. Obecně se usuzuje, že vysoko umístěný kickpoint snižuje trajektorii míče, nízko umístěný kickpoint zvyšuje loft hole. Lepší hráči obvykle hrají holemi s vyšším kickpointem.

Více informací


Klon

Klony golfových holí jsou hole inspirované renomovanými značkami. Výrobci používají obdobné materiály a výrobní postupy, výsledkem jsou hole typově podobné jejich předlohám. Nejedná se o padělky, klony jsou vyráběny pod vlastní značkou a výrobci často uvádějí, kterými originály se nechali inspirovat.

Více informací


Kondor

Výsledek na jamce zahrané čtyři rány pod par.

Více informací


Kovaná golfová hůl

Železa lze podle typu výroby dělit na hole lité a kované. Kovaná hůl se vyrábí z jednoho kusu kovu nebo slitiny. Materiál je stlačen, aby měl vyšší hustotu a minimalizoval se výskyt kazů. Kovaná hůl by hráči měla umožnit lepší cit a čistější ránu. Nicméně taková hůl bývá dražší a méně odpouští.

Více informací


Krátká hra

Hra kolem greenu (ze vzdálenosti pod 100m). Ke hře se používají wedge a namísto plného švihu se v závislosti na vzdálenosti a situaci hraje pitch, chip, lob apod. Patování na greenu už do krátké hry nepatří, extrémní pat by mohl spadat do obou kategorií. Pro lepší hráče je krátká hra nepostradatelná.

Více informací


Křidélko

Z angl. chicken wing. Označuje nesprávnou pozici lokte při úderu, důsledkem je např. zatažená rána.

Více informací


Lake balls

Hrané míče, nalezené na hřišti (často ve vodních překážkách, odtud název), očištěné a přelakované. Prodávají se za nižší cenu v různých kvalitách - od skutečně jen tréninkových míčů po takové, které jsou téměř srovnatelné s novými.

Více informací


Lay up

Označení pro kratší, strategicky umístěnou ránu. Hráč se rozhodne hrát na lay up, pokud si není jistý, že by dokáže bezpečně umístit jakoukoli delší ránu. Ve finále se tak vzdává šance na vynikající výsledek, ale zároveň se vyhýbá riziku překážky, kterou má před sebou.

Více informací


Links

Typ hřiště, který má svůj původ v Anglii. Původní hřiště tohoto typu zahrnují rovinatý charakter, pot bunkery, velmi vysoký rough, minimum stromů na hřišti a možnost patovat z velké dálky do greenu. Počasí a zejména vítr jsou nedílnou součástí hry. Typickým příkladem je skotské St. Andrews.

Více informací


Litá golfová hůl

Železa lze podle typu výroby dělit na hole lité a kované. Litá hůl se vyrábí tak, že se slitina naleje do formy. Tímto způsobem se dá hlava hole snáze tvarovat a lze ji např. i vyvažovat po obvodu.

Více informací


Lob

Typ úderu. Jedná se o vysokou ránu na krátkou vzdálenost, hranou krátkým železem.

Více informací


Loft

Úhel líce hlavy hole, který ovládá trajektorii a délku rány. Platí, že čím delší hůl, tím nižší má loft. Drivery tak mají loft mezi 7 - 12°, lob wedge má naopak celých 60°.

Více informací


Longest Drive

Soutěž o nejdelší odpal, bývá vložena v rámci turnaje. Na určené jamce se soutěží o to, kdo odpálí nejdál - podmínkou je, aby míč dopadl na fairway. Někdy bývá rozdělen na mužskou a ženskou kategorii.

Více informací


Lovítko

Teleskopická hůl (ne golfová hůl) se speciálně upraveným koncem, určená k lovení míčů zejména z vodní překážky.

Více informací


LPGA

Zkratka pro Ladies Professional Golf Association. Organizace ženského profesionálního golfu, obdoba pánské PGA. Ikonou ženského golfu se stala Annika Sörenstam.

Více informací


Major

Pojem zahrnující největší a nejdůležitější turnaje roku - Masters, U.S. Open, British Open a PGA Championship pro muže a Dinah Shore Classic, LPGA Championship, du Maurier Classic a U.S. Women's Open pro ženy. Pro puristy - British Open se říká jen "Open".

Více informací


Mallet patr

Mallet patr je patr, jehož hlava je větší a má tvar půlkruhu (nejčastěji). Podle některých teorií takové patry lépe drží směr.

Více informací


Markovátko

Drobný předmět, sloužící k označení pozice míčku v případě, kdy míček brání ostatním hráčům ve hře (nejčastěji na greenu). Používá se zvláštní cvoček na rukavici nebo magnetické markovátko, ale lze použít i drobnou minci.

Více informací


Maršál

Zaměstnanec golfového areálu, který dohlíží na dodržování pravidel hry a golfové etikety a udržuje průchodnost hřiště kontrolou tempa hry jednotlivých flightů.

Více informací


Mashie

Původní označení pro 5 železo, označení pochází pravděpodobně z francouzštiny.

Více informací


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter