Golfový slovník

Golfovézprávy.cz > O golfu > Golfový slovník > F - J

Golfový slovník

V rubrice golfový slovník vám přinášíme základní golfové pojmy a jejich definice. Takže pokud hledáte co znamená flop shot, vardonovo držení nebo např. ABHSS, stačí nalistovat příslušnou část slovníku a hned najdete hledaný pojem i případné články, které s ním souvisí.

A - E  |  F - J  |  K - O  |  P - T  |  U - Z  | Přehled pojmů

Fade

Tvarovaná rána, při které míč letí po rovné trajektorii a v závěru se stočí mírně vpravo.

Více informací


Fedex Cup

Trofej udělovaná nejúspěšnějšímu hráči PGA Tour od roku 2007. Výsledky hráčů za celou herní sezónu se přepočítávají na body, které stanoví průběžné pořadí hráčů v tabulce. Nejlepších 125 hráčů se v závěru roku nominuje do 4 zápasů play-off, které jsou bodovány jiným systémem a na základě jejichž výsledků se určí celkový vítěz. Startovní pole pro jednotlivá kola play-off se postupně snižují: 125 - 100 - 75 - 30.

Více informací


Fervej

Také dráha, fairway. Část hřiště s nízko střiženo trávou, které by se hráči měli držet při své optimální cestě k jamce. Obvykle se jedná o travnatý pruh o šířce 30 - 50 metrů vedoucí od týčka k jamce.

Více informací


FIR

Fairways in regulation - statistická hodnota, která ukazuje, kolikrát hráč během kola zasáhl po odpalu fairway. Počítá se pouze u jamek par 4 a 5.

Více informací


Fitting

Úprava holí na míru. Zahrnuje úhel sklonu, loft, délku a typ shaftu. Na základě měření hráče a jeho švihu by výsledkem fittingu měla být hůl, která je pro něj ideální.

Více informací


Flight

Skupina hráčů, hrajících kolo společně. Flight tvoří max. 4 hráči.

Více informací


Flop shot

Úder z krátké vzdálenosti sloužící k dosažení greenu. Vysoká krátká rána, která má minimální nebo žádný doběh. Hraje se wedgí.

Více informací


Flyer

Rána, která letí mnohem dál, než bylo zamýšleno. Hráč obvykle výrazně přestřelí cíl. Nejčastěji jsou hrány z roughu v situaci, kdy se mezi líc hole a míč dostane v okamžiku úderu tráva.

Více informací


Fore

Čteno [fór]. Varovný výkřik, kterým hráč upozorňuje ostatní, pokud jejich směrem nebo přímo na ně letí jím odpálený míček.

Více informací


Forecaddie

Pomocná funkce při profesionálních turnajích. Forecaddie je přesunutý na fairwayi, sleduje odehrané rány a směřuje hráče k jejich míčům.

Více informací


Foregreen

Část hřiště lemující samotný green. Po greenu druhá nejníže stříhaná zóna, umožňuje bezpečné patování na green.

Více informací


Fourball

Hra dvou týmů o dvou hráčích. Oba hráči hrají vlastní míč, za výsledek týmu na jamce se bere výsledek lepšího z hráčů.

Více informací


Foursome

Čtyřhra - hra dvou týmů o dvou hráčích. Každý tým hraje jedním míčem, přičemž se střídají po každém úderu, hráči se střídají i na odpalištích. Týmy proti sobě hrají jamkovku.

Více informací


Fried egg

Poloha míče v bunkeru, který je napůl zabořený do písku a díky narušenému písku okolo míče na pohled skutečně připomíná "volské oko". Poměrně těžká poloha, protože hráč se při ráně musí dostat pod míč, aby ho z bunkeru vyhrál.

Více informací


Gagarin

Hovorové označení pro velmi vysokou ránu. Hráč zahraje takovou ránu obvykle při hře z týčka, např. pokud si natýčkuje příliš vysoko. Míč po odpalu nastoupá strmě vzhůru, rána je výrazně kratší.

Více informací


Gap wedge

Hůl určená pro krátkou hru. Má loft okolo 50° a je určena pro vyplnění mezery (anglicky gap) mezi pitching wedge a sand wedge.

Více informací


Gimme

Na greenu označení rány, která se nemusí hrát. Pokud má patující hráč míč blízko jamce a lze předpokládat, že by další ranou jamku dohrál, dostane od spoluhráče "gimme" a rána se mu započte, aniž by ji musel hrát. Používá se pro zrychlení hry.

Více informací


GIR

Green in regulation, také green v regulaci. Statistická hodnota, která ukazuje, kolikrát hráč zasáhl green v regulaci - tedy dva údery pod par.

Více informací


Golf

Hra, při které golfista hraje golfovým míčkem z odpaliště do jamky sérií úderů golfovou holí v souladu s pravidly. Hraje se na golfovém hřišti, sestávajícím z jednotlivých jamek, a to samostatně nebo ve skupince do 4 hráčů. Původem ze Skotska.

Více informací


Golfový míček

Speciální míč, používaný pro hru. Má definovanou velikost. Je pokryt důlky (dimples), je obvykle bílý.

Více informací


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter