Twenty Ten Kde hrát

Golfovézprávy.cz > O golfu >

Wales - golfová země s tradicí

30. 12. 2010    Forgolf  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Golf ve Walesu je nezapomenutelný zážitek. Golfistu překvapí velké množství kvalitních hřišť a vřelost přijetí, které lákají k opětovné návštěvě. Proč je Wales jako golfová destinace zatím relativně neznámý? To je záhada. Zvlášť když si uvědomíme, že se nachází pouze dvě hodiny jízdy od Londýna, ceny green fee jsou až 3krát levnější než v Anglii a rezervace tee times jsou i na nejznámějších hřištích bezproblémové.Golf ve Walesu

Wales má třetí nejstarší golfovou unii na světě po Irsku a Kanadě. Ve Walesu vyrostlo mnoho slavných golfových hráčů, konají se zde nejprestižnější světové golfové turnaje a je zde mnoho špičkových hřišť. Ta nejsou ve Walesu příliš známá, jelikož jsou ve stínu slavných golfových hřišť v okolních golfových velmocích, jako jsou Anglie, Skotsko a Irsko. 

Celtic Manor Resort

Satisfakcí pro celý Wales, která vzbudila pozornost celého světa, byl před nedávnem Celtic Manor Resort u Newportu, který byl poprvé v historii ve čtyřech dnech místem konání Ryder Cupu. Nikdy v předchozích sedmatřiceti ročnících se nestalo, že by se hrálo i v pondělí. Celtic Manor Resort se třemi hřišti Montgomerie, Roman Road a Twenty Ten je dílem dvou předních hráčů Colina Montgomeriho a Roberta Trenta Jonese. 

Twenty Ten

Robert Trent Jones starší je nejznámější světový golfový architekt a za svých 60 let činnosti působil na více než 600 golfových hřištích. A úplně nakonec vytvořil hřiště v zemi svých předků. Místo, které pro něho bylo vybráno, aby oslavil svou příslušnost k Walesu je skutečně historické, neboť antická Via Julia, silnice vybudovaná Římany do blízké pevnosti Caerleon, vede přes pozemky, kde stojí Celtic Manor.

Areál je postaven na základech šlechtického sídla ze 14. století, které kdysi sloužilo králi Jindřichovi V. jako místo úschovy korunovačních klenotů. Současným majitelem panství je miliardář Sir Terry Matthews.

Hřiště Roman Road, které hostilo Wales Open v roce 2005 a 2006 se rozkládá mezi lesíky, údolími a podél strmých hřebenů, ze kterých jsou velkolepé pohledy do vnitrozemí. Druhé hřiště Montgomerie z dílny kapitána rydercupového týmu Colina Montgomeriho měří 6 371 yardů a má par 69. Některé jamky z první devítky byli ponechány z původního hřiště Wentwood Hills, druhá devítka byla navržena nově na pozemku, kde bylo původně 18 jamkové hřiště Coldra Woods.

Třetí a nejvyhledávanější hřiště Twenty Ten, kde název symbolizuje rok konání Ryder Cupu, bylo vystavěno speciálně pro konání této prestižní události. Jedná se o technicky velmi náročné hřiště, měří od zadních týček 6 850 m a má par 71. V červnu 2011 bude opět hostit Wales Open.

Wales - linksy i parky

Wales je malá země s velmi různorodou krajinou, obdarovaná hlubokými údolími mezi vysokými horami, překrásným pobřežím a zvlněnými vřesovišti. Je to prakticky poloostrov a má více než 1 100 km pobřeží, která poskytují dostatek prostoru pro linksová hřiště

Twenty Ten

Ve Walesu se nachází více než 200 golfových hřišť, rovnoměrně rozložených po celém území. Jsou zde tradiční linksy na pobřeží - např. Royal Porthcawl na jihu, který dříve soupeřil s Royal St. David´s o pověst nejuznávanějšího, nejoblíbenějšího a nejtěžšího hřiště. Nebo golfový klub Pennard, který se rozkládá na vysokém útesu s překrásným výhledem na zátoku Swansea. Úžasný je historický Royal St. David ´s ve středním Walesu, v kraji Merlina, situovaný pod majestátním hradem Harlech ze 13. století.

Ve Walesu jsou i klidná parková hřiště ve vnitrozemí a dále hřiště v horách s nádhernými výhledy. Na severu Walesu v Llandudno jsou tři krásné linksy. Jedno z nich, North Wales Golf Club, nazval Henry Cotton, který nastartoval svoji profesionální golfovou kariéru v 17 letech, drahokamem. 16. a 17. jamka (obě třípary) jdoucí opačným směrem, jsou extrémně těžké a říká se jim "O Hell" a "Hello". Nefyn je pravé mistrovské hřiště a patří k nejkrásnějším golfovým hřištím na celém britském ostrově, má 10 jamek přímo u moře. Velmi uznávané je Conwy na severu, s výhledem na hory i moře, jeden z nejobtížnějších plochých a dlouhých linksů.

Západní Wales je klasická golfová země se širokou nabídkou hřišť.Tři z nejznámějších jsou: Cardigan, Aberystwyth a Aberdovey, všechna rozložená podél pobřeží. Cardigan se nachází na kopci nad ústím řeky Teifi a známý americký golfový novinář Furman Bisher prohlásil, že s výjimkou Pebble Beach je výhled z Cardiganu ten nejkrásnější, který kdy viděl. Každý rok se zde koná v létě turnaj mezi členy klubu a návštěvníky. Aberdovey již patří mezi legendární links.

Dr. Stableford Waleský

Ve Walesu se narodil a žil patron golfistů dr. Frank Stableford, který vymyslel a uvedl do praxe hodnotící systém Stableford, užívaný v upravené podobě dodnes. Poprvé byl použit v soutěži v klubu Glamorganshire v roce 1898. Dodnes zde visí portrét Dr. Stableforda a každoročně se koná turnaj, kde se výsledky počítají původním výpočtem.

K nejslavnějším golfistům Walesu patří Dai Rees, který se zúčastnil devíti Ryder Cup turnajů v letech 1937-61. V roce 1957 byl kapitánem vítězného anglo-irského týmu. K dalším golfovým velikánům patří Dave Thomas, Phillip Price, Jamie Donaldson a David Park.

Twenty Ten

Tento článek je převzat z časopisu ForGolf. Plné znění naleznete v jeho tištěné podobě.

Objednávka předplatného
O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter